Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama - 2022 Güncel Faiz Oranları

Esnaf kefalet kredisi hesaplama tablosu ile faiz oranlarını öğrenebilir, 2022 esnaf kefalet kredisi şartlarını bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Bu sayfa hakkında bilgiler

Ticaret Tarafından hazırlandı

AuthorElif Fidancı Tarafından güncellendi.
AuthorNecati Öztürk Tarafından kontrol edildi.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama - 2022 Güncel Faiz Oranları
İçindekiler

 1951 yılında Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre uygulanmaya başlayan esnaf kefalet kredisi Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) adıyla kooperatife üye olan esnaf ve sanatkârlara faaliyetlerini devam ettirmek ve geliştirmek amacıyla krediyi sunmak, ya da banka teminat mektubu almak üzere kefil olmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri 1163 sayılı kanun uyarınca faaliyetlerini sürdürmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi 2022

Esnaf kefalet kredileri nedir diye soracak olursanız, devletimiz tarafından Esnaf ve Sanatkârlara özel olarak sunulan, çok düşük faizlerle piyasaya "can suyu" olabilecek bir kredi türüdür. Bu krediyi kullanabilmek isteyenler, ikamet ettiği bölgede bulunan Esnaf ve Sanatkârlar Odası'na kayıt olması gerekmektedir. Bazı şartları ve prosedürleri tamamlamanız halinde kredi başvurusundan sonra krediye onay gelirse, Halkbank şubelerinden kredi kullanılabilir. TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri) tarafından sağlanan bu krediyi kullanmak istiyorsanız aşağıdaki detayları inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi üyesi olan esnafların kullanabileceği bu krediden, Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi onay vermesi halinde kullanabilirsiniz. Kooperatife süresiz olarak katılım sağlayabilir, hemen üye olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken iş yaptığınız yerde bulunan Esnaf Kefalet Kooperatifi'ne giderek başvurunuzu yaparak üye olmanızdır. Kooperatifin asıl amacı, üye olan esnaflara özel olarak 5 yıl vadeli kredi imkânı sunmaktır. Aşağıda esnaf kefalet kredisi başvurusu adımları yer almaktadır:

 • İlk olarak bölgenizde bulunan Esnaf Kefalet Kooperatifi'ne üye olunur.
 • Yazılı olarak kooperatife kredi başvurusu yapılır. Sonrasında ise, 15 gün içinde başvuru sonucu açıklanır.
 • Kredi başvurusuyla alakalı esnafın sicil durumu incelenir.
 • Yapılan inceleme sonrasında kredinin ilk onayı kooperatiften alınır. Eğer krediyi kooperatif onaylamaz ise, kredi süreci sonlanır. Eğer onay gelirse süreç esnaf kefalet kredisi veren bankalarda devam eder.
 • Kredi başvurusuyla ilgili tüm detaylar ilgili bankaya iletilir ve kredi süreci bankada işlemeye başlar.
 • Banka tarafından esnafın sicili ve bazı araştırmalar yapılarak krediye onay ya da olumsuz yanıt verilir. Krediye onay verilirse, kredi banka tarafından nakit olarak kullandırılır.

Esnaf Kefale Kredisi Masrafları Nelerdir?

Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi'nin dosya masrafları aşağıda yer almaktadır. ile ipotek edilecek gayrimenkule ait ipotek eksper masrafları alınmamaktadır.

Esnaf kefalet kredi masrafları

Bloke sermayesi %2: (Kredi bittiğinde geri alınabilir.)

Masraf: %1,25 (50 bin için 625 TL.)

Kredi faiz oranı: Senelik %4,5 olarak belirlenen yasal faiz 12 aya bölündüğünde %4,15/12=%0,37 olarak hesaplama cetveline dahil ediliyor. Her kooperatifte bu oran değişmiyor.

TESKOMB Hissesi oranı: %0,25

Risk sermayesi: %1 (Yıllık)

Bölge birliği hissesi oranı: %0,25 alınıyor. Yine 100 bine 250 TL. hesaplanıyor.

Banka komisyon oranı peşin olarak: %0 (alınmıyor)

Banka Komisyon yıllık: %1 alınmaktadır.

Yardımlaşma oranı: İptal.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti

2021 yılında gerçekleştirilen güncellemeler sonrasında ESKKK Kefaletiyle Kredi'lerinin üst limiti 500.000 Türk Lirası'na çıkarılmış oldu. Daha önceki yıllarda esnaf kefalet kredinin en yüksek vade sayısı 48 aydı, ancak 2021 yılında yapılan düzenlemeler sayesinde kredi vadeleri üst limiti de 60 aya (5 yıl) kadar çıkarıldı. Ayrıca ticari araç alımlarında da bu kredi türü geçerliliğini korumaktadırHer kredide olduğu gibi Esnaf kefalet kredilerinde de belirli bir kredi kullandırım limiti bulunmaktadır. Bu limit taşıt alımı, iş yeri alımı, işletme kredisi, araç oranımları, tadilat, ürün tedarigi  gibi farklı çeşitlerde olabilmektedir. Başlıca kullanılan esnaf kefalet kredisi limiti aşağıdaki listededir:

 • İş yeri edindirme kredisi: 500.000 TL'ye kadar,  120 ay vadeli, aylık ve 3 aylık ödeme seçeneklerinden yararlanarak kredinizi kullanabilirsiniz.
 • Taşıt edindirme kredisi: 500.000 TL'ye kadar, 84 ay vadeli, aylık ve 3 aylık ödeme seçeneklerinden yararlanarak kredinizi kullanabilirsiniz.  
 • İşletme kredisi (işletme durumunun değerlendirilmesine göre): 100 Bin- 200 Bin değişen limitli, 60 ay vadeli, aylık, 3 aylık ve 6 aylık ödeme seçeneklerinden yararlanarak kredinizi kullanabilirsiniz. 
 • İşletme kredisi (eskkk risk grubuna göre): 100 Bin, 125 Bin, 150 Bin, 200 Bin TL’ye kadar, 60 ay vadeli, aylık, 3 aylık ve 6 aylık ödeme seçeneklerinden yararlanarak kredinizi kullanabilirsiniz. 
 • Araç onarımları: 200.000 TL’ye kadar, 9 ay vadeli kredinizi kullanabilirsiniz.
 • İskonto kredisi: 200.000 TL’ye kadar, 9 ay vadeli kredinizi kullanabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Esnaf kefalet kredisi, başvuru yapıldıktan sonra 1 hafta süreyle kooperatif şirket hakkında araştırma yaparak kredinin incelenmesini isterse bunu Halkbank'a iletir. Halkbank tarafından da esnafın sicili incelendikten sonra yaklaşık 2 haftalık bir süre sonunda kredi çıkar ya da onaylanmaz. Bazı yoğunluk durumlarında, resmi tatil günlerinde kredi çıkma süresi uzayabilmektedir.  Halkbank şubelerine T.C. kimliğiniz, esnaf odası kayıt belgeniz, esnaf sicil tasdiknameniz ve vergi levhanız ile birlikte giderek krediye başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kefalet kredisinden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkârların en az 1 yıllık aktif olarak çalışıyor olması gerekmektedir. 

Esnaf Kefalet Kredisini Kimler Alabilir?

Ülkemizde Esnaf ve Sanatkâr olarak çalışmayan devam eden tüm kişiler bu kredi türünden yararlanabilir. Limited (LTD.) ve Anonim Şirketi (A.Ş.) bu krediden yararlanamaz. Bu krediden yararlanmak istiyorsanız sizin de esnaf (şahıs şirketi) olarak çalışmanız gerekiyor. Esnaf Kefalet Kredisi kullanmak isteyen esnaflarımız ayrıca KOSGEB kredilerinden de yararlanabilir.

KOSGEB desteklenen sektörler

KOSGEB başvuru şartları

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

 • 1 yıla kadar kullanılan kredilerde yıllık %4,5 (aylık %0,37),
 • 1 sene ve üstünde kullanılacak kredilerde ise yıllık %4,5 (%0,37) alınmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

 • Esnaf ve Sanatkârlar siciline kayıtlı bulunmak,
 • Üye olunan Kooperatifin (ya da üye olunacak) hizmet yeri ikametinde yer almak,
 • Aynı anda birden fazla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'ne üye olmamak,
 • Şahıs firması sahibinin sicilinin temiz olması, borcunun bulunmaması.
 • Krediyi kullanmak için teminat ya da kefil gösterilme şartı bulunuyor.

Esnaf Kefale Kredisi Gerekli Belgeler

Aşağıda yer alan belgeleri toparladıktan sonra bölgenizde bulunan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'ne üye olmanız gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra Kooperatif yönetimi başvuruyu inceleyecektir. Eğer sözleşmede yer alan şartları taşıyorsanız 15 gün içerisinde üyelik başvurunuza olumlu ya da olumsuz sonuç verilir. Karar olumsuz ise bunun nedeni dilekçeli olarak tarafınıza sunulacaktır. Karar olumlu olması durumunda ise 1 ay içerisinde sözleşmeyi imzalamanız ve üyeliği kabul etmeniz gerekmektedir. Sonrasında bloke sermayesi için bankanın bloke sermayesine gerekli olan ücreti yatırmanız gerekecektir. Kredi kullandırıldıktan sonra blokeli hesaptan paranızı çekebilirsiniz. İşte esnaf kefalet kredisi için gerekli belgeler:

 • Vergi levhası
 • Esnaf sicil belgesi
 • Kooperatife üye olduğunuz belgeler
 • Faaliyet belgesi (bağlı bulunan odadan)
 • İkametgâh belgesi
 • Kimlik belgesi
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Banka tarafından istenecek ek belgeler

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Sizler için 5 YIL (60 AY) vadeli esnaf kefalet kredisi hesaplama örneklerini hazırladık. Aşağıdaki tablodan hesaplama örneklerini inceleyebilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi hesaplama tablosu

Esnaf kefalet kredisi hesaplama 60 Ay

Kredi Miktarı

Aylık Taksit

Toplam Ödeme

İade Tutarı

10.000 TL

197 TL

11.808 TL

200 TL

20.000 TL

393 TL

23.617 TL

400 TL

50.000 TL

984 TL

59.044 TL

1.000 TL

100.000 TL

1.968 TL

118.088 TL

2.000 TL

150.000 TL

2.952 TL

177.132 TL

3.000 TL

200.000 TL

3.936 TL

235.090 TL

4.000 TL

Yukarıda yer alan Esnaf kefalet kredisi hesaplama tablosu Atakum Esnaf Kefalet kredi hesaplama sayfasında hesaplama aracı ile hesaplanarak bu sayfamıza eklenmiştir. Esnaf kefalet kredisi ödemeleri 3 ayda bir "değişken azalan taksitli" olarak yapılmaktadır. Biz bu sayfamıza tüm taksitleri eklemedik, 3 ayın ortalamasını alarak aylık taksit miktarını bularak yukarıdaki hesaplama tablosunu hazırladık. Siz dilerseniz yukarıda verdiğimiz linke giderek istediğiniz miktarda hesaplama yapabilir ve tüm masrafları karşılaştırabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Ele Geçen Net Para

 • 10 Bin TL Esnaf Kefalet kredisi net ele geçen para: 9.525 TL
 • 20 Bin Esnaf Kefalet kredi net ele geçen para: 19.050 TL
 • 50 Bin TL Esnaf Kefalet kredi net ele geçen para: 47.625 TL
 • 100 Bin TL Esnaf Kefalet kredi net ele geçen para: 95.250 TL
 • 150 Bin TL Esnaf Kefalet kredi net ele geçen para: 142.875 TL
 • 200 Bin TL Esnaf Kefalet kredi net ele geçen para: 190.500 TL

Esnaf kefalet kredisi hesaplama yaparak siz de kredinin faiz oranları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Esnaf kefalet kredisi tüm esnaflarımıza verilmektedir, siz de bu krediden yararlanarak işletmenize maddi destekte bulunabilir ve işlerinizi büyütebilirsiniz. Ayrıca bu krediden yararlanamıyorsanız, esnaflara özel uygun faiz oranlı kredi veren bankaları tercih edebilirsiniz. Siz de bu konu ile ilgili güncel merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız, aşağıda yer alan yorum bölümüne sorularınızı gönderebilir ve anında uzman kişilerden yanıt alabilirsiniz. Esnafa faizsiz kredi desteklerinden yararlanmak için sitemizi takip edebilir ve yeni duyurulan haberleri ilk siz inceleyebilirsiniz.

Yorum yap:

Yorumlar

16 yorum yapılmış

Yasin Tek

Esnaf kefalet kredisi başvurusu yaptım teşekkür ederim.

2020-05-07 17:57:50 -
Hüseyin

2019 yılında esnaf kefalet şartlarına baktığimızda kredi almak kolay gibi gözüküyor! Ancak kooperatifte yüzlerce dosya birikmiş ancak aracı komisyonla çalışan kişiler çözüyor bu işi sen başvuru yapmışsın yapmamışsın boş!

2019-07-13 15:49:21 -
Ahmet Batmaz

Esnaf kefalet kredisi çekmek gercekten çok zor. Özellikle büyükşehirlerde esnaf kefalet için başvuru yapan yüzlerce esnaf sırada bekliyor, tanıdığın olmazsa boş yere ümitlenip bekliyorsun başvurunu işleme alan yok. Devletin esnaf kefalet kredilerine çözüm bulması gerekiyor.

2019-07-13 15:47:39 -
Orhan Aktepe

Yıllardır internette bu tür konular araştıran bir esnaf olarak söylüyorum, bu kadar net ve açıklama başka bir yerde yok. Emeğinize sağlık esnaf kefalet kredisi çekeceklere önerimdir iyice inceleyin sayfayı.

2019-05-08 22:13:52 -
Turan Tekin

eanaf kefalet kredisinden yararlanmak istiyorum ancak kefilim veya ipotek teminat göstereceğim şey yok, bu durumda ne yapabiliriz?

2019-03-25 22:46:52 -
kredibankalar.com

Ayşe hanım merhabalar, esnaf kefalet kredisi kullanmak istiyorsanız bu sayfada yer alan başvuru detaylarını incelemenizi öneririz.

2019-03-15 17:27:19 -
AYŞE TEK

merhabalar, istanbul'da esnafım. 100 bin tl krediye ihtiyacım var.

2019-03-15 17:22:54 -
Yaşar Türkmen

merhabalar, 2019 nisan döneminde esnaf kefalet kredisi kullanmak istiyorum. şartlar hakkında bilgi alabilir miyim.

2019-03-14 21:47:18 -
Kredibankalar.com

merhabalar Kamil bey, Esnaf kefalet kredi başvurusu ilinizde bulunan esnaf kefalet kooperatiflerine yapılması gerekiyor, sayfamızı incelerseniz tüm bilgiler yer almaktadır.

2019-03-12 23:08:34 -
Ramazan AKTEPE

star gazetesinde çıkmıştı haberlere esnaf kefalet kredisi diye. ancak bir çok esnaf bu krediden yararlanamıyor, kooperatifler krediye onay versede halkbank kredi vermekte zoruluk çıkartıyor devletin esnaflara daha kolay şartlarda kredi vermesi gerekiyor. saygılarımla.

2019-03-12 23:07:57 -
UĞUR

esnaf kefalet kredi 2019 yılı nisan ayında kullanmak istiyorum, uygun mudur.

2019-03-12 23:07:08 -
Kamil

200 bin tl esnaf kefalet kredi başvurusu yapmak istiyorum. saygılar...

2019-03-12 23:06:45 -
Orhan Arıkan

diğer siteler gibi saçma sapan bilgiler vermediğiniz için teşekkür ediyorum. esnaf kefalet kredisine başvurumu yapacağım sizin sayenizde net bilgi aldım.

2019-03-12 23:06:24 -
Mahmut Şenol

esnafım, 150 bin tl 60 ay vadeli olarak kredi çekmek istiyorum, yakın zamanda başvuru yapacağım. başvurum onaylanırsa burdan arkadaşları yönlendiririm.

2019-01-31 16:49:19 -
Kamil Koraytürk

esnaf kefalet kredisi adı altında resmen seçim vaadi yapılıyor, esnaf kefalet kredisini kullanan lar neredeler?

2019-01-31 16:48:41 -
Tülay Bozkurt

merhabalar kolaygelsin, esnafım ve 70 m2 dükkanım var bunun karşılığında esnaf kefalet kredisi ne kadar kullanabilirim?

2019-01-31 16:48:09 -
x