KKDF Nedir Geri Alınabilir Mi

Kredi çeken kişilerin karşısına çıkan Kkdf nedir ve nasıl hesaplanır. KKDF geri alınabilir mi işte tüm detaylara sizler için ulaştık.

KKDF Nedir Geri Alınabilir Mi

 KKDF Nedir diye merak edenlere bu konumuzu sunduk. KKDF'nin açılımı ise Kredi Kaynak Destekleme Fonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Konut kredisi haricinde kalan kredilerde kamu ve özel bankaların tümünde uygulanır. KKDF bir vergidir ve geri alınabilmesi söz konusu değildir. Şimdi de gelelim KKDF hakkında bilgilere.

KKDF (Kredi Kaynak Destekleme Fonu) ihtiyaç kredisi ile taşıt kredilerinde anapara kur farkından % oranında tahsil edilen vergi türüne Kredi Kaynak Destekleme Fonu denilmektedir. İçerisinde vergi ismi geçmediği için vatandaşlarımız o paranın banka tarafından alındığı bilinmektedir ancak bu vergi türü tüm bankalardan Gib tarafından toplanmaktadır.

KKDF Nasıl Hesaplanır?

KKDF, 2014 yılından önce %10 olarak alınıyordu ancak 2014 sonrasıda çıkarılan bir yasa ile birlikte kredilerde %15 olarak yansıtılmaya başlandı. Ticari kredilerde %3 olarak yansıtılan KKDF 2014 yılından itibaren kaldırılmıştır.

Tüketici kredilerinde KKDF'ye ek olarak BSMV'de alınmaktadır. KKDF hesaplanırken faiz oranları baz alınmaktadır. Örnek olarak %1,20 faizli bir taşıt kredisinin %15 KKDF olarak yansıtılmaktadır. Yani diğer yandan bakacak olursak faiz oranının %0,18'i vergi olarak tahsil edilmektedir. Ayrıca buna ek olarak Bsmv'de faiz oranının %5'i olarak yansıtılır. Bu da %1,20'nin %5'ine bakacak olursak %0,06 olarak önümüze çıkmakta. İhtiyaç ve taşıt kredisi geri ödemelerine yansıtılır ve aylık geri ödeme tablosunda bu vergi türlerine ulaşabilirisniz.

KKDF + BSMV = 0,18+0,06=0,24 faiz oranı ise devletimize vergi olarak gider.

KKDF Geri Alınabilir mi?

KKDF ve Bsmv bir vergi türü olduğu için geri alınabilmesi mümkün değildir. Diğer yandan
Bsmv nedir konusuna da bakarak Bsmv hakkında bilgilere de ulaşmanız mümkündür.

Yorum yap:

Kapat