Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk defa kredi başvurusu yapacak olan vatandaşlarımız, kredi başvurusu yaparken nelere dikkat edilmeli konusunda yaptığımız araştırmaları inceleyebilirler. Paylaşılan bilgilerle, vakit kaybetmeden kolay ve hızlı bir şekilde kredi başvurusu yapabileceksiniz.

Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi, belirli bir miktarda satın alma gücünün, belirli süre içinde geri verilmek üzere bir bedel karşılığı vatandaşlara verilmesidir. Günümüzde, neredeyse çoğu ödemelerimizi krediler sayesinde yapıyoruz. Her gün milyonlarca vatandaşımız bankalara kredi alabilmek için başvuruda bulunuyor. Sizler de, kredi çekmek istiyorsanız; kredi başvurusu yaparken nelere dikkat edilmeli? konusunda paylaştıklarımızı okuyarak, bilgi sahibi olabilirsiniz. Bankaların sunduğu geniş ve çeşitli kredi imkanlarından yararlanmak için, dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenebilir, başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sayfamıza göz atarak, kredi başvurusu nereden yapılır, faizsiz kredi veren bankalar hangileri, ev hanımları ve öğrenciler kredi alabilir mi vb. sorulara da cevap bulabileceksiniz. 

Kredi Başvurusu Nerelerden Yapılır?

Kredi çekmeye karar verdiniz fakat, nereden başvuru yapacağınızı bilmiyorsunuz. Yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte kolay ve hızlı bir çeşitli kanallar üzerinden kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Kredi faiz oranları ve aylık ödemelerinizi araştırdıktan sonra şu kanallar üzerinden başvuru yapabilirsiniz;
 
1. İnternet üzerinden kredi başvurusu:  İnternet üzerinden yapılan kredi başvuruları, en hızlı yöntemlerden biridir. Şubelerde sıra beklemek istemiyorsanız, internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Kredi çekmek istediğiniz bankanın internet şubesine giriş yaparak, dilediğiniz kredi türüne başvuru yapabilirsiniz. Banka sitelerinden farklı olarak, güvenli olan karşılaştırma sitelerinden de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Karşılaştırma sitelerinin şöyle bir avantajı var; pek çok bankayı bir arada görerek faiz ve aylık ödemelerinizi karşılaştırabilirsiniz. Geri ödeme planınızı en avantajlı banka için oluşturup, kredi başvurunuzu o bankadan yapabilirsiniz. 
 
2. Şubelerden kredi başvurusu: Pek çok vatandaşımız, banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapmayı daha garanti görüyor. Kredi çekmek istediğiniz bankanın şubesine giderek direkt başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Banka çalışanından kredi türleri, faiz oranları ve aylık ödemeleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Gerekli kontroller (kredi notu ve gelir durumu) yapıldıktan sonra başvurunuz onaylanırsa, tutarı hemen şubeden alabilirsiniz.
 
3. Kısa mesaj (sms) ile kredi başvurusu: Şubelere kıyasla sms ile kredi başvurusu da hızlı ve kolay bir yöntemdir. Krediyi hangi bankadan çekmek istiyorsanız, bankanın belirlediği numaraya sms atmanız yeterli olacaktır. 
 
4. Mobil uygulamadan kredi başvurusu: Bankaların uygulamalarını her türlü işletim sistemine sahip cep telefonunuza indirebilir, gerekli aktivasyon işlemlerini tamamladıktan sonra kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Mobil uygulama üzerinden kredi faiz oranlarını, vade ve aylık/ toplam ödemelerinizi görebilirsiniz.
 
5. Atm’lerden kredi başvurusu: Her il ve ilçemizde neredeyse her bankanın sayısız atm’si bulunmaktadır. Şubelere gitmeden bu atm’ler üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Hemen göz at: İhtiyaç kredisi faiz oranları 2019


 
Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?
 
Bankaların, geniş ve çeşitli kredi imkanı sunduğunu belirtmiştik. Kredi çeşitleri; güvencesine, kullanıcısına, süresine ve kullanım alanına göre çeşitlenmektedir. Bazı kredi çeşitlerine başvuru yaparken, banka tarafından istenilen belgeleri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.
 
 

Kredi Türü

Gerekli Belgeler

 

 

 İhtiyaç Kredisi

 

- İhtiyaç kredisi başvuru formu

- T.C. kimliği/ ehliyet ya da pasaport

- İkametgah belgesi

- Gelir belgesi

- Serbest meslek çalışanları için vergi levhası, gelir tablosu ya da oda kayıt belgesi

- Banka tarafından, ihtiyaç kredisi için istenen ilave belgeler.

 

 

 

 Konut Kredisi

- Konut kredisi başvuru formu

- T.C. kimliği, ehliyet ya da pasaport fotokopisi

- Gelir belgesi

- Serbest meslek yapan vatandaşlarımız için, bağlı oldukları kuruluştan alınan üyelik belgesi fotokopisi

- Satın alınmak istenen konutun tapu belgesi fotokopisi

- Banka tarafından, konut kredisi için istenen ilave belgeler.

 

 

 
 Taşıt Kredisi

- Taşıt kredisi başvuru formu

- T.C. kimliği, ehliyet ya da pasaport fotokopisi,

- Gelir belgesi,

- Serbest meslek yapan vatandaşlarımız için, bağlı oldukları kuruluştan alınan üyelik belgesi fotokopisi

- Banka tarafından, taşıt kredisi için istenen ilave belgeler.

 

 

 

 Tarımsal Kredisi

- T.C. kimliği

- Çiftçi belgesi ya da çks belgesi

- Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)

- Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ait belgeler

- Faaliyet gösteren işletmelerden son 3 seneye ait bilanço ve gelir tablosu.

- Banka tarafından,tarımsal kredi için istenen ilave belgeler.

 


Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?
Bankadan çekeceğiniz tutarın, vade süresi boyunca, banka tarafından belirlenen faiz oranı ile faizi hesaplanır. Faizin aylara dağıtılması ile aylık ödemeleriniz belirlenir.  Faiz oranları, kredi hesaplamaları yapılırken dikkat edilmesi gereken en temel unsurdur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur ise vade süresidir. Vade süreleri faiz oranlarını da belirler. Faiz oranı ve vade süresi dikkate alarak yapılan hesaplamalardan sonra aylık/ toplam ödemelerinizi belirleyebilirsiniz. 

 
Ev Hanımları Kredi Alabilir Mi?
Günümüzde kredi almak eskiye göre daha kolay. Ev hanımları için kredi veren bankaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bazı bankalar, herhangi bir geliri olmayan ev hanımları için de kredi verebilmektedir. Ev hanımları düşük tutarlı ihtiyaçlarını karşılamak ve hayallerini gerçekleştirebilmek için bankalara kredi başvurusunda bulunabilirler.

İLGİLİ: Ev hanımlarına kredi


 
Öğrenciler Kredi Alabilir Mi?
Bankalar düzenli bir geliri olan ve kredi notu yüksek olan vatandaşlarımıza daha kolay kredi vermektedir. Herhangi bir geliri olmayan vatandaşlarımız kredi başvurusunda bulunurken, bankanın araştırdığı ilk unsur kredi notudur. Öğrenciyseniz ve düzenli bir geliriniz yoksa, kredi notunuzun iyi olması halinde bazı bankalardan kredi çekebilirsiniz. Geliri olmayan ev hanımları, öğrenci ve çalışmayan vatandaşlarımız  düşük tutarlı krediler için başvuruda bulunabilirler. 
 
Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar Var Mı?
Teb, Ing, Denizbank, Akbank gibi bankalar çalışmayanlara, herhangi bir geliri olmayan vatandaşlarımıza kredi verebilmektedir. Bankalar müşteri portföyünü genişletmek için çalışmayan vatandaşlarımıza da kredi vermektedir. Siz de çalışmıyorsanız ve herhangi bir geliriniz yoksa yukarıda belirttiğimiz bankalara gelir belgesiz kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Siz de sigortasız kredi veren bankalar sayfasına bakabilirsiniz.


Faizsiz Kredi Veren Bankalar?
İhtiyaçlarını karşılamak ve hayallerini gerçekleştirmek için kredi kullanmak isteyen bazı vatandaşlarımız, kredi çekme işleminin dini usûllere uygun olmasını oldukça önemsiyor. Günümüzde çeşitli ihtiyaçlarımız için kredi çekmekteyiz. Dini usûlleri dikkate alan vatandaşlarımız için de faizsiz, helal kredi veren bankaları araştırdık. Aşağıdaki tabloda 2019 yılının güncel ve faizsiz kredi veren bankalarını görebilirsiniz. 

İLGİLİ: Faizsiz kredi veren bankalar

Krediler, günümüzün en önemli ödeme araçlarından biridir. Çoğumuz ödemelerimizi tamamlamak ve hayallerimizi gerçekleştirmek, kısacası daha iyi bir hayat için kredi çekmek istiyoruz. Fakat, krediler ve başvurular hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Sizler için, kredi başvurusu yaparken nelere dikkat edilmeli konusunda araştırma yaptık. Sayfamızdaki bilgilere göz atarak, dikkat etmeniz gereken her türlü noktayı öğrenebilirsiniz. Paylaştığımız bilgileri dikkate alarak vakit kaybetmeden, hızlı ve kolay bir şekilde kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat