Kredi Çekmek İçin Sigorta Şartı Var Mı

Bu soruya dikkat; kredi çekmek için SGK şart mı? Bir çok kişi sigorta olmadan kredi çekilir mi diye merak etmektedir. İşte araştırmalarımız sonucunda kredi başvurusunda sgk ile ilgili bilgiler.

Kredi Çekmek İçin Sigorta Şartı Var Mı

Kredi çekmek için ssk şart mı sorusu bir çok kişinin aklını kurcalamaktadır. Kredi başvurusu yapacaksanız sizde başvuru yaptığınız andan sonra bankalar adınıza bir kaç incelemeyi başlatır. Bankalar incelemeler sonrasında ise banka kredi verebilme kriterlerini tamamlıyorsanız krediyi almaya hak kazanırsınız.

Başvuru yaptıktan sonra kredi notunuz, banka siciliniz, geçmiş ödemeleriniz, kara liste sorgulama, aylık geliriniz gibi bir çok kriter incelenir. Başvurularda incelenen en önemli şey ise, başvuru tarihinden 6 ay öncesine kadar sigorta girişinizin olup olmadığıdır. Eğer sigorta girişiniz yoksa ve 6 ay içerisinde çalışmış olarak gözükmüyorsanız (kefil ve teminat gösteremezseniz) başvurunuz büyük ihtimalle olumsuz sonuçlanacaktır.

Tüm bankalar kredilerini riske atmamak ve geri ödemesini alabilmek için kişilerden gelir belgesi istemektedir. Ayrıca bankaya vereceğiniz yanlış bilgi (3 bin tl aylıkla çalışıyorum dediniz ancak asgari ücretle çalışıyorsunuz) yine başvurunuzu olumsuz sonuçlandıracaktır. Çünkü bankalar sistemleri üzerinden sizin her türlü verilerinize ulaşabilmektedir. Bunlar ise eşinizin veya kardeşinizin geliri, kredi notu gibi bilgilere kadar bankalar sistemlerde erişebilir. Aynı zamanda eğer bir ev sahibiyseniz ve kira geliri kazanıyorsanız yani evinizi kiraya vermişseniz, bu da bir gelir sayılmaktadır. Kredi çekmek için SGK şartı olmadan kredi başvurusu yapabilir ve kredi kullanabilirsiniz. Ancak burada da kredi notunuzun yüksek olması gerekmekle birlikte kefil de talep edilebilir.
Kredi çekmek için sgk şartı var mı?

Kredi çekmek için sigorta şartı var mı diyenlere bu sayfayı hazırladık., kefilin yanı sıra eviniz yada arsa, arazi gibi şeyleriniz varsa bunu bankaya teminat göstererek ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Tabi kredi bitene kadar üzerinize kayıtlı mal bankanın ipoteğinde olacaktır. Daha önceki zamanlarda kredi çekmiş ve zamanında ödemişseniz, kredi kartı borçlarınızı zamanında yatırmışsanız kredi notunuz yüksek çıkacaktır. Ödemelerde sıkıntı yaşadıysanız da KKB kredi notu kötü çıkar ve bu durumda SGK'lı çalışan olsanız bile bankalardan kredi alabilmeniz zorlaşır. Yani toparlayacak olursak kredi çekmek için sigortalı çalışma şartı yoktur ama teminat yada kefil ile bu sorunu çözebilirsiniz. Diğer yandan bankalar kefil ve teminat gösteremeyen kişilerin kredi çekebilmesi için en az 3 ay sigorta şartı aramaktadır.


İLGİLİ SAYFALAR: Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor?
Kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu?
İhtiyaç kredisi için kredi notu kaç olmalı?

Yorum yap:

Kapat