Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı? Kredi notu, kredi çekmek isteyen kişilerin sicillerini gösteren not sistemidir. İşte sizlere kaynak niteliğinde bir konu.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Türkiye'de 2022 yılında kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı diye soran kişilere bu araştırmayı hazırladık. Kredi notu, bilindiği gibi bankaların kredi başvurularında değerlendirme mekanizması olarak kullandıkları notlama sistemidir.  Kredi notu öğrenmek isteyen kişiler öncelikle bankalardan kredi başvurusu yaparak notu öğrenebildiği gibi aynı zamanda findeks sitesinden de ücretli olarak sorgulama yapılmaktadır. Kredi notunuzu öğrenerek size ne kadar kredi verilebileceğini öğrenebilir, kredi notunuz kötüyse düzeltmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Bu sayede kredi başvurusundan önce de kredilerin sonuçları aşağı yukarı bilinebilmektedir. Peki nedir bu kredi notu, bir kişinin kredi çekebilmesi için kredi notu kaç olmalı? Peki kredi çekmek için sadece kredi notunun mu iyi olması gerekiyor. İşte aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabileceğiniz bir araştırma konusu.

Ayrıca kredi notu nasıl yükseltilir konusuna da göz atarak kredi puanınızın yükselmesi için bazı teknikleri uygulayabilirsiniz.

Kredi notu kaç olmalı?

Son zamanlarda en çok sorulan soruya yanıt veriyoruz. Kredi kullanmak isteyen kişiler bankalara başvuru yaptıklarında çoğu zaman olumsuz yanıt almaktadırlar. Bunun belli başlı prosedürleri vardır. Öncelikle neden red aldığınızı yani kredinin onaylanmamasını araştırın ve bankaya sorun. Bunu öğrendikten sonra da uygulamalara geçebilirsiniz.

Kredi notu kaç olmalı diye soranlar için, çoğu kişinin olumsuz yanıt yemesi yani kredi verilmemesinin nedeni internet üzerinden, sms ile yapılan sürekli kredi başvurularıdır. Sms ile yada internetten başvuru yaptığınızda olumlu sonuç alsanız ve krediyi kullanmasanız bile kredi skorunuz düşer. Eğer başvurularınız olumsuz ve sürekli olarak başka bankalardan başvuru yapıyorsanız yine kredi notunuz düşecektir. Kredi notum nasıl yükselir, kredi notu yükseltme gibi şeylere de verebileceğimiz tek cevap zamandır. Ayrıca kredi notu yükseltme ile ilgili makaleyi de sitemizde okuyabilirsiniz.


İlgili: Kredi notu öğrenme


Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı?
0-799: En düşük kredi notudur. Riskli grupta yer alır ve bunun en büyük nedeni düzensiz ödemelerdir. Bankada daha önce işleminiz yoksa da bu grupta yer alırsınız.
800-1299: Bu not aralığı da kredi çekmek için kefile ihtiyaç duyduğunuzu yada ipotek göstermeniz gerektiğini belirtir. Bu durum ise bankaların insiyatifine kalmış bir şeydir.
1300-1499: Bu not aralığı ise az risk grubu denmektedir. Genellikle herhangi bir sorun yoksa kolay olarak kredi kullanabilmektedirler.
1500-1699: Bu kredi notu aralığı ise başarılı bir seviyede yer almaktadır. Bu gruptakiler sadık müşterilerdir ve ödemelerini zamanında yaparlar. Bundan dolayı kredi başvuruları olumlu sonuçlanır.
1700-1900: Bu kredi notuna sahip olanlar bankaların en güvenilir gördüğü kişilerdir.
Yukarıda yer alan kredi notu aralıklarına göre sizde kredi notunuza bakarak kredinin onay verilip verilmeyeceğini kestirebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda kredi notu çok iyi olan bir kişiye bile kredi verilmemektedir. Bunun bazı sebepleri vardır ve  bu durumu yine bankalar açıklamaktadırlar. Bankaya kredi neden onaylanmıyor diye sorarsanız karşılıklı çözüm bulabilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulama
Tc kimlik numarasıyla kredi notu sorgulama konumuzda belirtildiği gibi, Kredi notunuzu sorgulamak istiyorsanız öncelikle Kredi Kayıt Bürosu'na üye olduktan sonra sorgulama yapabilirsiniz. KKB internet sitesinden sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıca bankalara kredi başvurusu yaparak yine kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak her banka kredi notunuzu size söylemeyebilir bu onların çalışma prensibine göre değişebilir. Yine krediler bir çok faktöre göre verilmektedir. Bunların başında aylık gelir, kredi notu, maddi durumunuz vs. gelmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?
Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı. Bu duruma ise şöyle cevap verebiliriz, normal şartlarda kredi kullanmak için kredi notunuzun en az 1200'den başlaması gerekmektedir. Bazı bankalar kredi kullandırımlarını kendi insiyatiflerine göre onaylarlar. Örneğin kredi notunuz 1100 ise daha önce bankada olan işlemleriniz göz önüne alınarak size kredi verilebilir. Ancak kredi notunuzun kötü olması durumunda yani 1300'ün altında olması durumunda yüksek miktarlarda kredi kullanmanız da çok güç bir durumdur.

 

Riskli

Orta Seviye

Az Risk

Normal

Çok İyi
 


0-799


800-1099


1100-1499


1500-1699


1700-1900
 

Kredi notu Riski Kredi kullanabilme ihtimali
0-799 En Kötü Oldukça Kötü
800-1099 Orta Düşük
1100-1499 Normal Gelire göre
1500-1700 İyi Yüksek
1700-1900 Süper Çok Yüksek


Yine yukarıda paylaştığımız tablo kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı  diye soranlar için kredi notuna göre kredi kullanma ihtimalini sizlere göstermektedir. Bu konuda paylaşılan veriler ile sizde kredi notunuzu öğrendikten sonra puanlama sistemi hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorum yap:

Yorumlar

2 yorum yapılmış

SÜLEYMAN YERLİKAYA

kredi notunu öğrenmek istiyorum,memur emeklisiyim kredi çekebilirmiyim

2019-01-28 15:28:37 -
resül yıldız

benim kıredi notum nekadar

2017-11-27 10:22:07 -
Kapat