Ne Kadar Kredi Çekebilirim Sorgula

Herkesin bir kredi limiti vardır. Peki ne kadar kredi çekebilirim sorgulaması nereden yapılır ve ne şekilde öğrenilir? Kredi limiti nereden bakılır işte tüm detaylar.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim Sorgula

Emekliyim, memurum, işçiyim, asgari ücretle çalışıyorum peki ne kadar kredi çekebilirim diye soranlar için bu haberimizi yayınladık. Sizler için kredi finans bilgi portalı olarak, güncel ve doğru bilgileri sunmaya devam ediyoruz. Bu konumuzda da ne kadara kadar kredi kullanabileceğiniz hakkında bilgilerle beraber, kredi kullanırken bankaların dikkat ettikleri prosedürlere ve şartlara da değineceğiz.

Ne kadar kredi çekerim sorgula

Kredi limitin kaç lira diye merak edenler, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Ziraat Bankası gibi bankalardan kaç liraya kadar kredi çekebileceğini hesaplarlar. Büyük bankaların kredi verirken, kredi başvurusu yapan kişinin bazı önemli bilgilerini incelerler. Bunları kontrol ettikten sonra da kredi limiti kontrol edildikten sonra krediye cevap verilir. Peki bankaların çalışma şekilleri nasıl olur ve kredi başvuru aşamasında kontrol edilenler nelerdir?

İş Bankası kredi başvurusu
Akbank kredi başvurusu


1. Kredi notunuz

Kredi başvuru aşamasında ilk olarak kredi notunuz kontrol edilir. Eğer iyi bir kredi notuna sahip biriyseniz diğer aşamaya geçilir. İyi bir kredi notunuzun olması için de KKB puanınızın en az 1300 seviyelerinden yukarıda olması gerekmektedir. Bu not, bazı bankalarda daha da yükselmekle beraber tüm bankalarda değişiklik gösterebilmektedir. Kredi notu neden düşer konumuza bakabilirsiniz.

2. Kredi limitiniz

Başvurulan rakam, kredi limitiyle uyumlu olmalıdır. Bankalar kredi limitlerini belirlerken aylık geliriniz / 2 = aylık ödemeniz gereken taksit miktarı olarak belirlerler. Çoğu bankada maaşın yarısı alınırken, bazı bankalarda maaşınızın %60'ına kadar aylık taksiti olan bir kredi kullanabilirsiniz. 2018 yılında asgari ücretle çalışan bir kişinin ne kadara kadar kredi alabileceğine bakalım. 2018'de asgari ücretlerin 1600 TL olduğu açıklanmıştır, peki 1600 TL'nin yarısı da 800 TL olduğuna göre en fazla 800 TL taksitli bir kredi kullanabilirsiniz. Ben daha fazla ödeyeceğim ve kısa zamanda krediyi bitireceğim diyorsanız bu durumda ya maaşınızı yüksek göstermeli yada bankaya ek gelir (kira geliri vs.) beyan etmenisiniz. Yine bu ücret üzerinden örnek vermek gerekirse, Garanti Bankası'nda %1,59 faiz oranıyla kredi kullanacak olursak; 48 ay vadeli 25.000 TL kredi kullanımlarında 800 TL aylık taksiti, toplam geri ödemesi ise 38.000 TL olacaktır. Yani asgari ücretle çalışan bir kişi aylık 800 TL taksitle 25.000 TL krediyi Garanti Bankası'ndan kullanabilmektedir.Kampanya detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer yandan bir bankadan kredi almanız için yukarıdaki 2 maddenin yanı sıra, mevcut borç durumunuz, finansman durumunuz, aylık geliriniz de kontrol edilmektedir. Ayrıca eşinizin durumu da kredi başvurularında etkili olacaktır. Bu konumuz, ne kadar kredi çekebilirim sorgula merak edenlere özel olarak yayınladık. Sizde konumuzu inceleyerek Akbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankasından ne kadar kredi alabilirim detaylarına ulaşabilirsiniz. Yukarıdakilere ek olarak kredi kullanabilmeniz için siciliniz düzgün ve kara listede yer almıyor olmanız gerekiyor.

Ek olarak asgari ücretle çalışıyorum ne kadar kredi çekebilirim konusunda da asgari ücretli çalışanlar için özel konumuza göz atabilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat