Boşanan Kadına Devlet Yardımları 2021

Eşinden ayrılan yani boşanan kadına devlet yardımları 2021 listesi bu sayfada yer alıyor, işte boşanan kadın için devlet destekleri.

Boşanan Kadına Devlet Yardımları 2021

Devletimiz, sosyal yardımlaşma adı altında boşanan veya eşi vefat eden tüm kadınlara maddi yardım desteğinde bulunmaktadır. Peki 2020 yılında boşanan kadına devlet yardımı hangileridir, dul maaşı nasıl alınır, maddi yardımlara nasıl başvuru yapılır? Aklınıza gelebilecek tüm soruları araştırarak maddeler halinde bu sayfamızda sıraladık.

Boşanan Kadına Maddi Yardım 2021

Devletimiz, boşanan kadınlara boşandığı nedeniyle direk olarak herhangi bir maaş vermemektedir. Ancak Vakıflar ve dernekler ile kaymakamlıklar boşanan ve yardıma ihtiyacı olan kadınlara maddi yardımda bulunmaktadır. Bu yardımlar geçtiğimiz yıllarda verildiği gibi 2020 yılında da verilmeye devam edilmektedir. Ayrıca yakacak yardımı, yiyecek ve giyecek yardımı, eşya yardımı, tadilat yardımı, eğiitim yardımı ve pek çok farklı kalemde yardımlaşmalardan siz de yararlanabilirsiniz.

Eşi Vefat Edene 500 TL

Devletimiz, boşanan kadınların yanı sıra eşi vefat eden kadınlara da sahip çıkmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışma kapsamında, eşi vefat etmiş olan kadınlara maddi yardımlar verilmektedir. Bayram ikramiyelerinin yanı sıra, dul-yetim aylığından da faydalanabilirsiniz. Bu yardımlaşma türü 500 TL iki ayda bir olmak üzere verilmektedir. 5510 saılı kanuna göre prim borcuna bakılmaksızın maaş bağlanabiliyor. Dul maaşı alabilmek için maaş başvurusu yapacak kişinin herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekiyor. Ayrıca devlet kurumlarından farklı maddi yardımlardan yararlanmamak da şartlar arasında yer alıyor. Ayrıca bu aylığın devamlılığının sağlanması için kadının evlilik yapmaması gerekiyor. Bu maaş 2 ayda bir 500 TL olarak verilmekte ve başvurunun kabul edilmesi durumunda kişinin PTT hesabına yatırılmaktadır. Dul maaşı başvurunuzu ayrıca e-devlet kapısından giriş yaparak (https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi) yapabilirsiniz.

Dul Maaşı Şartları

 • SGK'lı olarak herhangi bir yerde çalışıyor olmaması,
 • Herhangi bir gelir sahibi olmaması (mevduat geliri, kira geliri de dahil),
 • Anne ve babanın ölmesi sonrasında "yetim aylığı" olarak verilen yardımlaşmadan faydalanıyor olmamak.

Dul Maaşı Alanlara Bayramlarda İkramiye

Geçtiğimiz yıllarda çıkan yasa kapsamında emeklilere verilen bayram ikramiyeleri, dul maaşı alanlara da veriliyor. Ramazan ve Kurban Bayramı'nda birer defa olmak üzere 1.000 TL'lik ikramiyeyi siz de bayramdan önceki hafta PTT'den çekebilirsiniz. Maaştan %50 oranında yararlanan kişilere verilecek ikramiye ise 500 TL'dir.

Dul Maaşı İptal Edilmesi

Dul maaşı ömür boyu alınacak diye bir şey yoktur. Devlet, aşağıdaki durumlarda dul aylığını kesebilir:

 • Kişinin yeni bir evlilik yapması,
 • Maaş almaya başladıktan sonra SGK'lı bir işe girerek çalışmak,
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması,
 • Resmi olmasa da başka bir kişiyle yaşamaya başlamak ve bunun tespit edilmesi.

Muhtaçlık Aylığı

Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışma kapsamında eşinden boşanan, eşi vefat eden muhtaç kadınlara muhtaçlık aylığı olarak 914,49 TL vermektedir. Muhtaçlık maaşı başvurunuzu Başvuru Formu'nu doldurduktan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne iletmeniz gerekmektedir. Annesi veya babası olmayan muhtaç çocuklar ile %40 ve üzerinde engelli olan kişiler bu maaştan yararlanabilir. Bu maaştan yararlanabilmeniz için gereken şartlar aşağıdadır:

 • SGK'lı olarak çalışıyor olmamak,
 • Herhangi bir gelirin bulunmaması,
 • Mahkeme kararıyla bakım altına alınmış olmamak,
 • Gelir getiren taşınır, taşınmaz malı olmaması.

Muhtaç aylığı talebinde bulunacak kişiler başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra, ikamet edilen ilin Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne şahsen olarak yada posta yoluyla başvuru yapabilirsiniz. 2021 yılında muhtaç aylığı 914,49 TL olarak verilmektedir. Aylığın 3 ay alınmaması sonrasında takip eden ay başından itibaren aylık kesilecektir. Muhtaçlık aylığı ile ilgili tüm merak edilenleri Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesinden Muhtaçlık Aylığı sayfasından bulabilirsiniz.

Boşanan Kadına Kaymakamlık Yardımı

Boşanan ve kendi geçimini sürdüremeyen kadınlara kaymakamlıklar ve belediyeler yardım edini uzatmaktadır. Boşanan kadının ev tadilatı ihtiyacı varsa bunu belediyeler ücretsiz olarak destekte bulunabilir. Ayrıca yakacak yardımı alabilmek için muhtarlıklara ve belediyelere başvurunuzu yaparak kışlık odun/kömür yakacak yardımı alabilirsiniz. Bunun yanı sıra giyecek ve yiyecek yardımı alabilmek için de bölgenizde bulunan belediyeye veya kaymakamlıklara başvurunuzu yapabilirsiniz.

Boşanan kadına devlet yardımı2021 yılında bu sayfada yer almaktadır. Boşanan ve maddi yardıma ihtiyaç duyan kadınlar Kaymakamlıklardan, belediyeden, sosyal yardımlaşma derneklerinden, maddi yardım yaoan kişiler, şirketler ve kurumlardan maddi yardım talebinde bulunabilirler. Siz de 2021 yılında bu yardımlardan yararlanmak istiyorsanız, bu sayfamızda yer alan devlet yardımlarını inceleyebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. Aklınıza takılan detayları aşağıda bulunan yorum bölümümüze yazabilirsiniz.

Maddi Yardım Yapan Kişiler

Kaynaklar:

Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaçlık Aylığı

Yorum yap: