Evde Bakım Maaşı Şartları 2022 - Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı nasıl alınır, evde bakım maaşı ne kadar oldu? Evde bakım aylığı şartları 2022 yılı bilgilerine bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2022 - Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Devletimizin vatandaşlara sunmuş olduğu sosyal yardımlar arasında yer alan evde bakım maaşı 2022 bir çok kişiye maddi açıdan destek olmaktadır. Yaşlı ve engellilerin bakımlarının yapılması için belirli miktarda devletimiz sosyal imkanlar çerçevesinde maaş vermektedir. Bu maaşın nasıl alınacağını ve ne kadar olduğunu, maaş alma şartlarını ve gereken tüm detayları konumuzda bulabilirsiniz. Evde bakım aylığı 2022 yılında 2.706 TL olarak güncellendi. Bu sayfamızda yer alan bilgileri inceleyerek Evde bakım maaşı alma şartları, evde bakım maaşı nasıl alınır, evde bakım maaşı ne kadar oldu sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evde Bakım Yardımı adı altında devletimizin sosyal imkanları arasında yer alan evde bakım maaşını bir çok kişi alabilir. Aile içerisinde ister ek gelir, ister resmi gelir her ne olursa olsun tüm gelirlerin toplamı esas alınarak, aile içerisinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir miktarı, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3'ünden az olan bakıma muhtaç olan engellilere, engelli kişinin bakımına destek olmak amacıyla verilen bir sosyal yardım türüdür.

Evde bakım maaşı kimler alabilir?

Evde bakım maaşından yararlanmak için en az yüzde 50 engelli ve ağır engelli olunması ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerinden bakım hizmetleri değerlendirme heyeti tarafından bakıma ihtiyacı olan kişinin engelli olduğu tespit edilmesi gerekiyor. Yüzde 50'den aşağı engeli olan kişiler evde bakım maaşı alamaz. Ayrıca bu yardımdan yararlanmak için hane içindeki kişi başına düşen ortalama aylık gelir, asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden az olması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım parası başvurusu yapıldıktan sonra, belgelerin tamamı toparlanarak SHÇEK İl Müdürlüğü kuruluna ulaştırılır. Bundan sonra ise ilgili doktor, sosyal hizmetler uzmanları, fizyoterapist, çocuk gelişim uzmanı, hemşire, sağlık memuru veya sosyoloğ mesleklerine sahip 3 ya da daha fazla kişiden oluşan sağlık ekibi, başvuru yapan kişinin bulunduğu adresi ev ortamında ziyarette bulunurlar. Bu ziyaret sonrasında ise engelli kişinin durumu hakkında rapor hazırlanır. Hazırlanan rapoda engelliye maaş bağlanıp bağlanmayacağına karar verilir.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı almak istiyorsanız başvuruyu "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı" tüm il ve ilçelerde yer alan merkezlerine yapabilirsiniz. Başvuruyu hasta olan kişinin yerine aile bireylerinden bir kişi de yapabilir. Evde bakım maaşı başvurusu yapmak için ikamet ettiğiniz yerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne müracaat yapmanız gerekmektedir. İkametinizin olduğu farklı bir yerden başvurular alınmamaktadır. Evde bakım maaşı almak istiyorsanız, öncelikle evde bakım maaşı şartlarını taşıyor olmanız gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2022

2022 yılında evde bakım aylığından faydalanmak istiyorsanız, aşağıda yer alan şartları yerine getiriyor olmanız gerekmekte. Aşağıda yer alan şartlar size uyuyorsa siz de başvuru yaptıktan sonra maaştan yararlanabilirsiniz. Evde bakım maaşı alabilmeniz için, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere uymanız gerekmektedir. İşte evde bakım maaşı alma şartları 2022:

 • Engel oranı en az %50 ve "Ağır Engelli" ibaresi "evet" olması gerekmektedir.
 • Hane gelirinin, gelir kriterine uygun olması.
 • Hastanın bakıma muhtaç olması.
 • Hastanın sağlık kurulu raporu olması.

1. Hane Gelirinin Gelir Kriterine Uyması

Evde bakım maaşından yararlanabilmeniz için aranan ilk şart ailenin gelir kriterine uymasıdır. İkamet belgesine göre nüfus kaydına bakılarak o evde ikamet ettiği görülen aile bireylerinin ortalama geliri hesaplanmaktadır. Bu bağlamda asgari ücretin üçte ikisinden (2/3) fazla ailenin kişi başı geliri bulunuyorsa evde bakım maaşı alınamaz. 2021 yılı için bir örnek vermek gerekirse, kişi başı dikkate alınacak gelir limiti 1.704,67 TL'dir. Eğer evde 4 kişi yaşıyorsa bu kişiler için ortalama hesaplama ise 1704,67 TL x 4 şeklinde yapılır. Yani 4 kişilik bir ailenin ev kirası, emekli maaşı, çalışanların maaşları ve diğer ek gelirler toplamı olarak 6.818,67 TL'den fazla olmaması gerekmektedir. 2022 yılında evde bakım maaşı almanız için ailenin en fazla geliri şu rakamları geçmemeli:

2 kişilik ailelerde 3.406 TL

3 kişilik ailelerde 5.114 TL

4 kişilik ailelerde 6.181,68 TL

5 kişilik ailelerde 8.523,35 TL

6 kişilik ailelerde 10.228,02 TL

7 kişilik ailelerde 11.932,69 TL.

2. Hastanın Bakıma Muhtaç Olması

Evde bakım maaşını alabilmek için aranan diğer şart ise hastanın bakıma muhtaç ve kendi ihtiyaçlarını gideremiyor durumda olması gerekmektedir. Kişinin engelli olmasına rağmen kendi kendini idare edebilmesi ile muhtaç aylığı alınamaz. Muhtaç aylığını alabilmek için kişinin engel raporunda "ağır engelli" ibaresinin olması ve bakıma muhtaç olması gerekmektedir. Ayrıca bu kişinin SGK gibi kurumlardan maaş almaması da aranan diğer şarttır.

"Her Engelli Bakıma Muhtaç Değildir"

Kişinin bir çok farklı engel durumu olabilir ancak her engelli olarak görülen kişiler bakıma muhtaç değildir. Örneğin işitme engelli olan kişilere evde bakım maaşı verilmez çünkü bu kişiler başka bir kişiye ihtiyaç duymadan ihtiyaçlarını giderebilir. Bundan dolayı bakanlık ilgili durumların karışmaması adına bakıma muhtaçlık kriterlerini yayınlamıştır. Bakıma muhtaçlık kriterleri bunlardır:

Öz bakım ihtiyaçlarını giderebilme: Beden temizliği yapabilen, tuvalet ve beslenme ihtiyaçlarını giderebilen, tuvalet sonrası temizliği yapabilmeyi belirtir.

Güvenlikte olma: Kendi ve çevresine zarar verme riski olmaması, tehlike altında tehlikede olduğunu anlama, tehlikeden kurtulmak için çaba sarf etmeyi belirtir.

Ev işlerini ve idaresini yapabilme: Bir evde bulunduğunda kendi başına yalnız ve başka bir kişinin yardımı olmadan yaşayabilme, alışveriş yapabilme, yemek pişirebilme, evi temizleyebilme, bulaşık ve çamaşır yıkayabilme, soba yakabilmeyi ifade eder. Bu bilgiler Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

3. Hastanın Sağlık Kurulu Raporu Olması

Evde bakım maaşı alma şartlarından bir diğeri ise, hastanın sağlık kurulu raporunun bulunması gerekir. Hastaneden alınacak sağlık kurulu raporunun en az %50 engelli ibaresi ile "Ağır Engelli" ibaresinin "evet" olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir. Bir çok engelli vatandaşımız %50 üzerinde engel oranına sahip olabilir ancak "ağır engelli" durumunda olmayan kişiler evde bakım maaşı almaya hak kazanamazlar.

Evde Bakım Yardımı için Engel Oranı Kaç Olmalı?

Evde bakım maaşı 2021

Sağlık Bakanlığı kurumlarınca belirlenen yetkili olan hastanelerden alınacak olan engelli sağlık kurulu raporunda engel oranı en az %50 ve "Ağır Engelli" ibaresi ile "evet" olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra genellikle 30 gün içerisinde başvurular incelenerek karara bağlanmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar?

Evde bakım yardımı her ayın 15'i ile 31'i arasında PTT hesaplarına yatmaktadır.

Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Belgeler

Evde bakım maaşı başvurusu yapmak için gerekli evraklar bunlardır:

 • T.C. kimlik numarası,
 • Özürlü sağlık kurulu raporu,
 • Bakmakla yükümlü olan kişilerin gelir ve mal durumlarını gösteren yazılı beyanı ile taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler,
 • 2021 Evde bakım maaşı için müracaatta bulunan kişinin bakımını üstlenen kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Başvuru sahibi özürlüye ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Engelli kişiye ait sağlık kurulu raporu veya fotokopisi,
 • Engelli kişiye ait 2 adet vesikalık güncel fotoğraf,
 • Engelli kişiye ait bulunan en son öğrenim durumunu gösteren belge (Böyle bir belge yok ise zorunlu değildir)
 • Engelli kişinin mahkeme tarafından vasi atanmış ise bahse konu mahkeme kararı,
 • Engelli kişin 18 yalından küçük ise ve ebeveynleri boşanmış ise boşanma ilamıdır.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım aylığınızın yatıp yatmadığını siz de e-Devlet sitesi üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Evde bakım maaşı kişinin PTT hesabına yattığından dolayı PTT'den de sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için PTT hesabıma para yatmış mı sorgulama sayfasına veya E-devlet evde bakım maaşı sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sizler için devletimizin sunmuş olduğu maddi sosyal yardımlaşmaları sitemizde yayınlamaya devam ediyoruz. Siz de bu sayfamız üzerinden evde bakım maaşı 2021 yılında nasıl alınır sorusuna yanıt bulabilir, başvuru şartlarını ve sık sorulan soruları bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

İlgili sayfalar:

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Boşanan kadına devlet yardımları

Belediye maddi yardım başvurusu

Maddi yardım başvurusu 2022

Yorum yap:

Kapat