Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2020

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2020

Maddi yardımlardan yararlanan kişiler bu sayfadan evde bakım maaşı ne kadar oldu 2020 yılı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2020

HERKESE ANINDA KREDİ KARTI:

Anında onaylanan kredi kartı Akbank'a başvuru yapmak için buraya tıklayın,

formu doldurun kartınız hemen onaylansın!

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında ülkemizde bakıma muhtaç ailelere evde bakım aylığı adı altında maddi yardım yapılmaktadır. Evde bakım maaşı ne kadar oldu diye merak ediyorsanız aşağıda yer alan bilgileri inceleyebilir ve 2020 yılında siz de evde bakım maaşı başvurusu yaparak bakım maaşınızı PTT şubelerinden alabilirsiniz.

 

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2020

Geçtiğimiz yıllarda da evde bakıma muhtaç kişiler için evde bakım maaşı adı altında aylık olarak ücret veriliyordu. 2020 yılında evde bakım aylığına zam geldi ve güncel maaşlar belli oldu. Buna göre; 460 TL oldu. Ayrıca bu aylığın engel durumuna göre değişmektedir. Buna göre:

  • En az yüzde 70 engelli olan  ve 18 yaşından 65 yaşına kadar olan kişilere 805 TL,
  • Yüzde 40 engelli olup, 40 şke 69 yaş arasında olanlara 537 TL,
  • 18 yaşının altında ve yüzde 40 engel durumu olanlara ise 2020 yılında 537 TL  maaş ödenmektedir.

 

Muhaç durumunda kişilere ve engellilere devletimiz tarafından ödenen yardımlar Ocak 2020'den itibaren zamlı olarak ödenecek. Sosyal yardımlaşma ödemeleri kişinin engel durumu ve gelire bakılarak muhtaçlık durumuna göre belirleniyor. Evde bakım maaşı alabilmek için en az yğzde 50 engelli raporu olması gerekmektedir. Ayrıca raporda "ağır engelli" ibaresinin de bulunması gerekiyor. Engelli olan kişinin kişisel yaşamını tek başına idare ettirememesi diğer şartlar arasında yer alıyor.

 

65 aş Aylığı 672 TL Oldu

65 yaşını dolduraran yoksul kişilere bağlanan aylık 672 TL oldu. SGK tarafından gelir ve aylık alınmaması, nafaka bağlanmamış olması aranan şartlar arasında yer alıyor. Geliri 701 TL'nin altında olan kişilere yaşlılık aylığı bağlanabiliyor. Sosyal yardımlaşma ve maddi yardımları siz de maddi yardım kategorimizden öğrenebilirsiniz.

 

Boşanan Kadına Devlet Yardımları

Maddi Yardım Yapan Kişiler

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap: