İBB Yardım Çeki Başvurusu - İBB Yardım Kartı Başvuru Formu

İBB yardım çeki başvurusu için İBB sosyal yardım kartı başvuru formunu doldurarak, düzenli olarak İBB'den maddi yardım alabilirsiniz.

İBB Yardım Çeki Başvurusu - İBB Yardım Kartı Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun en önemli yardımlaşma projeleri arasında yer alan İBB sosyal yardım kartı başvurusu formu nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız, siz de bu sayfamızda yer alan bilgileri inceleyerek hemen İBB sosyal kartınızı alabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardım alan aile sayısının büyüklüğü yerine sosyal yardım almaya ihtiyacı kalmayan ailelerin sayısı" üzerine çalışmalar yapmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir?

İBB tarafından, özellikle korona virüs sürecinde Ekrem İmamoğlu tarafından yardım kampanyaları başlatılmış ve bu yardım kampanyalarından pek çok vatandaşımız yararlanmıştır. Yine İBB sosyal yardımları arasında yer alan İBB sosyal yardım kartı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza verilen bir karttır. Bu kart; Sosyal Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği'ne göre verilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla hizmete sunduğu "Sosyal Destek İstanbulkart" ile kullanım alanlarını da genişletmiştir. Özellikle büyük marketlerde kullanılabilen İBB kart ile sözleşme yapılan 39 mağazaya sahip tüm zincir market ve unlu mamül şirketlerinde alışveriş yapılabilir. İBB kart sahiplerine, maddi durumuna göre aylık, düzenli aralıklarla ve önemli günlerde (bayramlarda vs.) bakiye yüklenmektedir.

İBB Yardım Kartı Kimler Alabilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB sosyal kartını almaya hak kazanacak kişiler aşağıda yer almaktadır. İBB kart başvuru şartları ve kimlere verilir listesi:

 • Eşi vefat eden ve aynı zamanda çalışmayan kadınlar,
 • Dul aylığı ve emekli maaşından faydalanmayanlar,
 • Başvuru sahibinin yada ailesinin üzerine taşınmaz mal olmaması,
 • T.C. vatandaşı olup, herhangi bir geliri olmayan,
 • SGK'lı olarak çalışan ve aile nüfusunun fazla olmasından dolayı kişi başına düşen gelirin az olması durumunda olanlar,
 • Sağlık problemlerinden dolayı muhtaç oldukları belgelenen sosyal yardım kartı için başvuru yapabilirler.

İBB Yardım Çeki Başvurusu Nereye Yapılır?

Yukarıda saydığımız şartları siz de taşıyorsanız, İBB sosyal yardım kart başvurusunda bulunabilirsiniz. İBB sosyal yardım kartı maddi durumu iyi olmayan kişilere verilmektedir bundan dolayı eğer geliriniz varsa, taşınmaz malınız varsa sosyal kart başvurusunda bulunmayınız. Başvuru yapacak kişinin SGK'lı olarak çalışmıyor olması ve evi olmaması gerekmektedir. Ayrıca emekli aylığı, dul aylığı gibi düzenli olarak devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlaşmalardan yararlanıyorsanız da bu kartı alamazsınız. İşte İBB yardım kartı başvuru kanalları

- Siz de 444 00 93 numaralı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler / Sağlık Hizmetleri çağrı merkezini aramanız gerekmektedir. Bu numarayı arayarak İBB sosyal kart başvurusunu hemen gerçekleştirebilirsiniz. Eğer numaraya yoğunluktan dolayı ulaşamıyorsanız ALO 153 beyaz masayı arayarak da başvurunuzu iletebilirsiniz.

- Telefonla başvuru yapmak istemiyorsanız; Edirnekapı, Büyükçekmece veya Üsküdar'daki iletişim noktalarına, Sosyal Yardım Birimi'ne başvuru yapabilirler.

İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı

Telefon: 444 00 93

Adres: Bahriye Üçok Mahallasi, Mimar Basri Mete Sk. Bakırköy / İstanbul

Daha önceki günlerde internetten İBB sosyal kart başvurusu yapılıyordu ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan söz konusu duyuruda, internet üzerinden yardım başvurusu alınmadığı belirtilmiştir. AKP ve MHP oylarıyla vatandaşın beyanları yeterli görülmeyerek bu uygulamaya son verilmiştir. İşte açıklama şu şekilde "Değerli Hemşehrimiz,İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak salgın sürecinde ortaya çıkan ekonomik zorluklar ve geçim sıkıntısı nedeniyle 1 milyondan fazla ailemiz sosyal yardım almak için belediyemize başvurdu. Sosyal yardım incelemesinde İBB olarak vatandaş beyanını doğru kabul ederek yardımlara başladık. Ne yazık ki Mayıs ayında olağanüstü toplanan İBB Meclisi’nde AK Parti ve MHP Grubu’nun oyları ile vatandaş beyanı yeterli görülmedi, belediyemizin evlerde tespit yapması kararı alındı. Bu sebeple üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız. İSKİ ve İGDAŞ faturaları için düzenlediğimiz ‘Askıda Fatura’ dayanışması ise devam edecek. Sosyal yardım formu sadece ‘Askıda Fatura’ dayanışması için doldurulacaktır."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Belediye maddi yardım başvurusu

Kira yardımı başvurusu 2021

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapmak isteyenlerden aşağıda yer alan belgeler istenmektedir:

 • İstanbul'un herhangi bir yerinde yaşadığınızı gösteren ikamet belgesi (E-devletten çıkartabilirsiniz.)
 • Fakirlik belgesi başvuru aşamasında istenmektedir. Muhtarlıklardan alınabilir.
 • Eşi vefat eden ve geliri olmayan kadın başvuru yapacaksa; eşinin ölüm belgesi,
 • Sağlık durumlarından dolayı çalışamayan kişi başvuru yapacak ise; çalışmayan elverişli olmadığını gösteren sağlık raporları,
 • Ailede kişi başına düşen gelir ortalamadan az ise; ailedeki fert sayısını gösteren belgeler,
 • SGK'lı olarak bir işte çalışmadığını gösteren belgeler.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

İBB sosyal yardım kartı sahibi olmak isteyen kişilerin fakirlik belgesi sahibi olması gerekmektedir. Muhtaçlık belgesi olarak da adlandırılan bu belgeye sahip olabilmek için ikamet ettiğiniz muhtarlığa başvuru yapmanız gerekmektedir. Ücretsiz olarak verilen bir belgedir muhtarlığa herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. İBB, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı, Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumlarda yapılacak başvurularda bu belge önemlidir.

İBB Yardım Kartı Limiti

Her yıl değilen İBB sosyal kart limiti 3 kategoride limitli olarak kişilere verilmektedir. Düşük, orta ve yüksek limit olarak limitler kartlara tanımlanmaktadır. Limit yetkili kişiler tarafından belirlenmekte olup; kişinin maddi durumuna göre bu limit belirleme işlemi yapılmaktadır. Mağduriyet derecenize göre belirlenen limitler ise 50 TL, 100 TL ve 150 TL olarak verilmektedir. Kart ilk alındığında ise 200 TL tek seferde hesabınıza yatırılacaktır.

İBB Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

İBB sosyal kart geçerli olduğu narjet ve mağazalar ise İBB'nin anlaşmalı olduğu kurumlarla sınırlıdır. İşte İBB yardım kartı geçen marketler:

 • Migros
 • A101
 • ŞOK Marketleri
 • Kim
 • UCZ
 • CarrefourSA
 • Onur Market
 • Rammet
 • Happy Center
 • Çağrı Marketleri

İBB Sosyal Yardım Kart Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden siz de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kartın içerisinde ne kadar limitli bir bakiye olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, E-devlet yardım sorgulama sayfasına giderek kart bakiyenizi hemen öğrenebilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı marketlerden de kartın sorgulanması ve ne kadar bakiyesinin kaldığını öğrenebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB sosyal yardım kartını aldığınızda, limitinin ne kadar olduğunu sorgulamak için 444 00 93'ü arayabilir veya alışveriş yaptığınız marketten sorgulama yapabilirsiniz.

Bu sayfamızda yer alan güncel bilgilere göz atarak siz de İBB yardım kartı başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt bularak, sosyal kartınızı alabilir ve anlaşmalı market ve mağazalardan bakiye limitine kadar alışverişinizi yapabilirsiniz. Sizler için belediye ve kurumların maddi ve sosyal yardım kampanyalarını sitemizde paylaşmaya devam ediyoruz.

İlginizi çekebilir:

Boşanan kadına devlet yardımları

Maddi yardım başvurusu 2021

Yorum yap:

Kapat