2022 Maddi Yardım Başvuru (Belediye ve Devlet Kurumları)

Maddi yardım başvurusu yapan ihtiyaç sahiplerine 2022 yılında belediyeler, kaymakamlıklar ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın sağladığı maddi desteklerden yararlanabilirsiniz.

2022 Maddi Yardım Başvuru (Belediye ve Devlet Kurumları)

2022 yılında Korona Virüs salgınının Türkiye'de de etkisini göstermesiyle beraber devlete bağlı pek çok kurum maddi yardım başvurusu 2022 almaya başladı. Özellikle belediyelerin sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında pek çok kişiye pandemi döneminde maddi yardımlaşma kampanyaları başlatıldı. Devletin sağladığı imkanlardan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin, doğru bilgileri öğrenerek ilgili yerlere başvurmasıyla beraber maddi yardım almaya hak kazanabilir. Siz de aşağıda yer alan bilgileri inceleyerek size uyan maddi yardımlara başvurabilir, maddi desteklerden hemen yararlanabilirsiniz.

Maddi Yardım Başvurusu

Maddi yardımlardan yararlanmak istiyorsanız öncelikle hangi maddi yardımın size uygun olduğunu tespit etmeniz gerekir. Türkiye'de pek çok farklı kurumda, farklı kategorilerde maddi yardımlaşma kampanyaları bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda da ihtiyaç sahibi kişi ve ailelere verilen bu yardımlar bu yıl da devam etmektedir. Özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen maddi yardımlar pek çok aileye destek sağlamaktadır. İşte 2021 devlet maddi yardım listesi:

 • Doğum yapan anneye doğum parası
 • Engelli kişilere maddi yardımlar
 • Şehit yakınlarına
 • Düzenli geliri olmayan ihtiyaç sahiplerine
 • Evde bakımı gerektiren hastalara
 • Gazilere
 • Boşanan kadına devlet yardımları
 • Bakanlık tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine.
 • İhtiyaç sahiplerine maddi yardımlar.
 • Dernek ve vakıfların verdiği maddi yardımlar.
 • Devletin verdiği maddi yardımlar.
 • Belediyelerin verdiği maddi yardımlar.
 • Ailelere çocuk parası desteği.

Yukarıda yer alan ihtiyaç sahibi kişi ve ailelere tek seferlik veya düzenli olarak aylık sabit maddi yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak isteyen kişilerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na başvuru yapmaları gerekmektedir. Şimdi de maddi yardım başvuru şartlarını aşağıdan inceleyebilir, başvurunuzu yaparak siz de maddi desteklerden faydalanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kira yardımı başvurusu 2021

Korona virüs 1.000 TL maddi yardım başvurusu

Dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs salgını dolayısıyla ülkemizde de pandemi döneminde ihtiyaç sahibi ailelere 1.000 TL maddi geri ödemesiz destek verilmeye devam edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen 1.000 TL maddi yardımın ilk 3 fazı bitmiş ve 4. faz dağıtımı başlamıştır. 1.000 TL maddi yardıma başvuru yapmak isteyen kişilerin daha önce maddi yardımdan yararlanmamış olması gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak maddi yardım alan kişiler bu yardımdan yararlanamaz. Bu yardıma başvuru yapmak istiyorsanız E-devlet'e girerek pandemi sosyal destek ön başvuru sayfasından istenilen bilgileri doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-devlet maddi yardım sorgulama

E-devlet'e maddi yardım başvurusu yaptıktan sonra başvuru sonucunuzu yine E-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bunun için E-devlet'e şifrenizle giriş yaptıktan sonra Sorgulama sayfasından maddi yardım başvuru sonuçlarını takip edebilir, maddi yardım durumunuz hakkında net bilgi alabilirsiniz.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu

İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, İzmir gibi büyükşehir belediyeleri, kendi, bünyelerinde oluşturdukları sosyal yardımlaşma kampanyaları ile ihtiyaç sahibi ailelere düzenli veya tek seferlik maddi yardımları ulaştırmaktadır. Siz de belediyelerin sosyal yardımlaşma bölümlerine internet üzerinden veya bizzat belediye binalarına giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Belediyeler daha önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da maddi yardım kampanyaları düzenlemektedir. Yakacak yardımı, giyecek yardımı, yiyecek yardımı, maddi yardım, erzak yardımı gibi pek çok farklı kalemde belediyelerde yardım kampanyaları güncelliğini korumaktadır. Siz de belediye maddi yardım başvurusu sayfamızı ziyaret ederek başvuru hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çocuk Parası 2021

Doğum yapan annelere devletimiz tarafından sağlanan sosyal yardımlaşma imkanları çerçevesinde maddi destek sağlanmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen çocuk parası; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, diğer çocuklar için ise 600 TL olarak belirlenmiştir. Çocuk parası başvurusu sayfasını ziyaret ederek siz de başvuru detayları ve tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası başvurusu yaptıktan sonra ödemeler annenin T.c. kimlik numaranı üzerinden PTT hesabına yapılacaktır. Ödeme için belirli bir gün yoktur, siz de çocuk parası sorgulama yaparak ödemenin PTT hesabınıza yatıp yatmadığını E-devlet veya PTT üzerinden öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Başvurusu

Yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde sunulan sosyal yardımlar kapsamında siz de evde bakım maaşı alabilirsiniz. Düzenli olarak verilen bu yardım parası; %50 ve üzerinde engel oranına sahip kişiler için sağlık raporunda "Ağır engelli" ibaresi bulunması gerekmektedir. Ağır engelli olan kişilerin kendi bakımlarını üstlenemeyecek olduklarından dolayı, bu kişilere düzenli olarak maddi yardım evde bakım aylığı bağlanacaktır. Bu kişilerin evde bakım maaşı almaları için engelli aylığından yararlanıyor olmaması istenmektedir.

İlgili sayfa: Evde bakım maaşı başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu

Maddi yardım başvurusu yapmak istiyorsanız, E-devlet'e giriş yaparak başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yapmak istemeyen kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na giderek başvurularını buradan iletebilirler. Başvuru yaptıkan sonra yine başvuru durumunuz hakkında güncel bilgiyi e-devlet üzerinden görüntüleyebilir, takip edebilirsiniz.

Şehit Yakınları ve Gazilare Yapılan Maddi Yardımlar

Gaziler ve şehit yakını kişilere devletimiz tarafından pek çok yardım yapılmaktadır. Maddi yardımlar ile pek çok farklı kategoride yapılan bu yardımlar; Kamu kurumlarında çalışma hakkı, öğrenim bursu, şehit yakınlarının silah altına alınmaması, faizsiz verilen konut kredisi desteği, eğitim ve öğrenim desteği, şehit çocuklarına düzenli aylık verilmesi gibi farklı destekler sağlanmaktadır. Siz de şehit yakınları ve gazilere sağlanan desteklerden faydalanmak istiyorsanız T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yada Sosyal Güvenlik Kurumu ile E-devlet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. E-devlet sitesi üzerinden şehit ve gazi yakınlarının istihdam başvurularını da bu linkten sorgulayabilirsiniz.

Sizler için 2022 yılında devletimiz tarafından sağlanan güncel sosyal yardımları sitemize eklemeye devam ediyoruz. Siz de size uygun olan maddi yardım başvurusu istediğiniz kuruma yapabilir maddi yardımlardan yararlanabilirsiniz. Aklınıza takılan detayları aşağıda yorum bölümüne yazarak bizlerden destek alabilirsiniz.

Maddi yardım yapan kişiler

Yorum yap:

Kapat