Maddi Yardım Yapan Kişiler ve Şirketler 2020

2020 yılında maddi yardım yapan kişiler, zenginler, iş adamları, kurumlar ve dernekler listesine bu sayfadan ulaşabilir ve siz de para yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Yapan Kişiler ve Şirketler 2020

2020 yılında  maddi yardım yapan kişiler, zenginler, iş adamları, şirketler, futbolcular, ünlüler kimlerdir? Maddi para yardımı  için ve vakıflara nasıl başvuru yapılıyor? Acil nakit ihtiyacı olan kişiler para yardımı alabilmek için başvuruyu nasıl yapması gerekiyor? Sizler için bu sorularınm yanıtlarını araştırarak bu sayfamızı hazırladık. Siz de aşağıdaki bilgileri inceleyerek maddi yardım alabilmek için başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Maddi Yardım Yapan Zenginler

Türkiye'de acil olarak nakit paraya ihtiyaç duyan bir çok aile ve kişi bulunkaktadır. Bu kişilere gerek devletimiz bünyesinde hizmet veren kurum ve kuruluşlar, gerekse derneklerin yanı sıra iş adamları, zengin kişiler, futbolcular, sanatçılar, ünlüker, şirketler, kurumlar ve kişiler yardımlaşma adı altında nakit yardımı yapmaktadır. 2020 yılında da bu yardımların devam edileceği ve ihtiyacı olan aile ve kişilere ulaştırılacağı da bilinmektedir. Peki nakit ihtiyacı olan ve yardım almak isteyen kişi ilk olarak hangi yolu izlemeli, neler yapmalı ve para yardımı almak için hangi kurum ve kuruluşlara veya yerlere başvuru yapmalı? Para yardımları karşılıksız mı oluyor ve yardımlaşma adı altında borç para veren var mı, sizler için araştırarak aşağıda maddeler halinde sıraladık. Bu yardımı yapan kişiler ve zenginler yardımını karşılıksız olarak yapmaktadır. Ayrıca devletimizin sunduğu maddi yardımlara da aşağıda yer verdik.

 

Devlet Tarafından Yapılan Maddi Yardımlar

Devletimiz bünyesinde maddi yardım yapılmaya bu yıl da devam edilmektedir. Siz de aşağıda hangi yardım türüne ihtiyacınız varsa başvuru şartları ve detaylarını öğrenerek başvurunuzu yapabilir ve maddi yardımınızı alabilirsiniz. Odun ve kömür yardımı, yiyecek yardımı, giyecek yardımı, para yardımı ve farklı türden yardımlar ve başvuru yerleri aşağıda yer almaktadır. Ayrıca devletimiz bünyesinde hizmet veren kurum ve kuruluşlar engellilere, gazilere, şehit yakınlarına, yaşlılara maddi yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlara da maddeler halinde göz atacağız.

 

Engellilere Maddi Yardım

Türkiye'de engelli olan bir çok vatandaşımız bulunmaktadır, bu vatandaşlarımızın en iyi ve rahat şekilde hayatlarını sürdürmeleri için devletimiz elinden geleni yapmaktadır. Engelli vatandaşlarımız için yapılan maddi yardımları 3 başlıkta incelemek gerekiyor, bu konu çok uzun olacağından dolayı bu sayfamıza özet geçeceğiz ve bu konuyla ilgili yakın bir zamanda geniş çaplı araştırmamızı yaparak "maddi yardım" kategorimiz ve facebook kredi bankalar sayfamızda paylaşacağız. Engelliler; Engelli aylığı (2022 ayşığı), muhtaç aylığı ve evde bakım ücreti olmak üzere 3 başlıkta maddi yardım alabilirler. Bunları da kısaca açıklayalım;

 

1) Engelli Aylığı Bağlanması:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) bünyesinde kullandırılan ve en az %40'ın üzerinde engeli olan kişiler için, SGK ve Bağ-Kur'a tabi olmayan ve sosyal güvencesi bulunmayanlar en yakın SYDV'lere başvuru yaparak bu maddi yardımlaşma türünden kolaylıkla yararlanabilir. 2022 sayılı yasa kapsamında sunulan bu yardımlaşma türü, uygun görüldüğü taktirde düzenli olarak aylık bağlanacaktır. Aylığın bağlanması sonrasında kişi TC kimlik belgesiyle beraber PTT şubesinden aylığını alabilir. Aylık ücretler ise engel oranına göre belirlenmektedir; %40 ile %69 arasında engel olaranına sahip engelliler ile %70 ve üzeri engelli kişiler olarak ikiye ayrılmaktadır. %70 ve üzerinde engel durumu olan kişiler %70 altı orana sahip engellilere göre daha yüksek maaş alabilirler.

 

2) Muhtaç Aylığı Bağlanması:

 • 27 Eylül 2008'de yürürlüğe giren ve Resmi Gazete'de yayımlanan "Vakıflar Yönetmeliği" hükümleri kapsamında Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde ihtiyaç sahiplerine muhtaç aylığı verilmektedir. Muhtaç Aylığı annesi veya babası olmayan 18 yaş altı çocuklar ile %40 ve üzerinde engel durumu olan engellilere verilmektedir. Bu aylığın bağlanması için kişinin sosyal güvencesinin olmaması, gelir ve aylığının bulunmaması, mahkeme kararıyla bakım altına alınmış olmaması, taşınır ve taşınmaz mallarının olmaması gerekmektedir. 

 

3) Engellilere Evde Bakım Ücreti Bağlanması:

 • Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı tarafından sağlanan bu yardımlaşma türü ise %50 ve üerinde engel oranı olan engellilere, engel sağlık raporunda "Ağır Engelli" ibaresi bulunan, başka bir kişi olmadan kendi bakımını kendisi gideremeyecek engelliler için engellinin bakımını üstlenen kişilere nakit olaran verilmektedir. Sosyal güvencesi olsun ya da olmasın fark etmeksizin aylık bağlanmaktadır. 

 

Engellilere bu yardımların yanı sıra odun yakacak yardımı, yiyecek ve giyecek yardımı, barınma yardımı gibi yardımlar illerin Valilik ve Kaymakamlıkları ile belediyeleri tarafından organize edilmektedir. Engellilere ayrıca araç alımlarında gelir vergisi indirimi de yapılmaktadır. Bununla ilgili daha önce oluşturduğumuz engelli raporu ile sıfır araba nasıl alınır sayfamıza göz atabilirsiniz.

 

Devlet Yakacak Yardımı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yürütülen yakacak yardımı ile odun&kömür kışlık yakacak ihtiyacı olan muhtaç ailelere ve kişilere nakdi yardımlar yapılmaya devam edilmektedir. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için sigortalı olarak çalışıyor olmamanız gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na giderek siz de başvuru yapabilirsiniz. Başvurunun kabul edilmesi halinde ihtiyaç sahibine en az 500 kg olmak üzere kömür verilecektir.

 

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşları:

Eşi vefat etmiş veya eşinden boşanan kadınlara bir çok hak ve maaş verilmektedir. Bu  yardımlaşma türlerini aşağıda maddeler halinde sıraladık.

 

1) Eşi Vefat Edene Maddi Yardım

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu maddi yardım türü eşi vefat edenlere verilmektedir. Eşi vefat edene 500 TL maaş 2 ayda bir verilmektedir. Başvuruyu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) yapmanız gerekiyor. Parayı PTT şubesinden TC kimlik numaranız ve kimlik belgenizle beraber alabilirsiniz. Eğer eşiniz vefat etmeden önce boşandıysanız bu yardımlaşma türünden yararlanamazsınız. Ayrıca farklı bir devlet yardımlarından yararlanan kişiler bu yardımdan faydalanamaz.

 

2) Dul Maaşı

Dul maaşı her iki ayda bir verilmektedir. Eğer eşinizden boşandıysanız siz de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurunuzu yaparak maaşınızı onaylatabilirsiniz. Başvuurnuz kurumdan olumlu geçmesi sonrasında iki ayda bir olmak üzere maaşınızı PTT şubelerinden çekebilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtelim eşinden ayrılarak aynı evde gizli yaşayan kişiler son zamanlarda bu yardımlardan yararlanmak istemektedier. Bu kişilerin tespiti için görevliler sık sık kontrol etmektedir, eğer böyle bir durumun tespiti halinde büyük cezai işlemleri olacaktır. Ayrıca dul maaşı bağlandıktan sonra işe girerseniz veya sosyal güvenceniz olursa maaş iptal edilecektir. Dul maaşı alan kişilere ayrıca yılda iki kere olmak üzere 1.000'er TL ikramiye bayramlardan önce verilecektir. Maaştan %50 oranında pay alanlara ise 500 TL ikramiye verilecektir.

 

3) Boşanan Kadına Barınma Yardımı

Eşinden boşanan kadının eğer kalacağı bir ev yoksa bu  durumda barınma ihtiyacını devlet giderebilir. Bunun yanı sıra evi tadilata ihtiyacı varsa veya belirli eşyalara ihtiyaç duyuyorsa yine bu yardımlar da yapılmaktadır. Bunun için ihtiyacınız olan ise Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurunuzu yaparak beklemek olacaktır. Görevliler araştırma yaparak barınma ihtiyacı raporu ve tapu kaydı ile birlikte dilekçeyi başvuruya tabi tutarak olumlu veya olumsuz sonuç verecektir.

 

Muhtaçlık Aylığı

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bu yardım türü, 679 TL olarak aylık verilmektedir. Bu yardımdan yararlanmanız için başvuruyu Vakıflar İl Müdürlüklerine yapabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan formları doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurunuz onaylanması halinde muhtaçlık aylığı PTT şubesine kişinin TC numarasına yatırılacaktır. Bu maaştan yararlanabilmeniz için gereken şartlar ise;

 • Başvuru yapan kişinin sosyal güvencesi olmaması,
 • Başvuru yapan kişinin gelirinin olmaması,
 • Herhangi bir taşınmaz gayrimenkulunun bulunmaması,
 • Engel durumu varsa engel durumunu gösteren raporların heyete sunulması.

 

Belediyelerin Yaptığı Yardımlar

Türkiye'de hizmet veren her belediye, kendi bünyesinde yardımlaşma kurumlarıyla hizmet vermektedir. 

Belediyelerde pek çok farklı kalemde yardımlaşma türleri bulunmaktadır. Bu yardımlardan yararlanabilmeniz için ise belediyelerden veya muhtarlıklardan başvurusunu iletebilirler. Bu yardımlar ihtiyaç sahipleri tespiti yapılarak verilmektedir. Her il için farklı yardımlar bulunduğu gibi genel olarak aşağıdaki yardımlar yapılmaktadır:

 • Sosyal güvencesi olmayanlara yapılan maddi yardımlar,
 • Evinde yeme ihtiyacını karşılayamayanlara yiyecek yardımı,
 • Yaşlı ve engellilere maddi yardımlar,
 • Hastalık nedeniyle çalışamayanlara,
 • Yardıma muhtaç olduğu tespit edilen kişilere,
 • Eğitim amacıyla yapılan yardımlar.
   

Maddi Yardım Yapan Şirketler

Türkiye'de gerek devletimiz gerekse özel şirketler ihtiyaç sahiplerine yardımlarını sunmaya devam ediyor. 2020 yılında da ihtiyaç sahipleri başvurularını yaparak maddi yardımlardan almaya hak kazanabilir. Bu şirketler eğitim yardımı, para yardımı, giyecek ve yiyecek yardımı ve bir çok farklı kalemde yardımlarını vermektedir.

 • Sabancı Holding
 • Anadolu Holding
 • Öztürk Yatırım
 • Borusan Holding
 • Ülker
 • TORKU
 • Dedeman Holding
 • Zorlu Grup
 • İÇDAŞ Demir Çelik
 • Kıraça Holding
 • Abdi İpekçi İlaç Firması
 • Eczacıbaşı
 • Yıldızlar Yatırım
 • Saray Halı
 • SÜTAŞ
 • ENKA İnşaat
 • Aksoylar
 • PINAR
 • Kaptan Şirketler Grubu

 

Yardım Yapan Şirketlere Başvuru Nasıl Yapılır?

Maddi yardım yapan şirketlere bu yardımdan yararlanabilmek için başvuruyu, şirketin bağlı olduğu vakıflara yapabilirsiniz. Ayrıca bu şirketlerin internet sitelerinde de yardım yapılacağı bazı dönemlerde duyurulmaktadır eğer böyle bir duyuru yoksa şirketin bağlı olduğu vakıfa başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu şirketlerin bünyesinde hizmet veren vakıflar aracılığıyla yardımlarını vermektedirler. Siz de bu şirketlere iletişim kurmanız halinde bağlı bulunduğu vakıflar aracılığıyla yardımlarını alabilirsiniz.

 

Maddi Yardım Yapan İş Adamları

Ülkemizde maddi yardım yapan şirketlerin yanı sıra para yardımı yapan ünlüler, iş adamları, zenginler bulunmaktadır. Bu kişiler yine belirli vakıflar aracılığıyla yardımlarını ihtiyaç sahiplerine vermektedirler.

 • Fatih Terim
 • Berat Ösen
 • Şenol Şenkaya
 • Armağan Metin İlci
 • Saadettin Saran
 • Ali Koç
 • Firuzhan Kanatlı
 • Acun Ilıcalı
 • Cem Uzan
 • Hüznü Özyeğin
 • Sinan Tara
 • Müge Anlı
 • Mehmet Ali Aydınlar
 • Seda Sayan
 • Esra Erol
 • Ahmet Eren
 • Erol Bilecik
 • Zeki Yurtbay
 • Adnan Polat

 

Yardım Yapan Zenginlere Nasıl Ulaşılır?

Türkiye'de bu insanlar tanındığından dolayı numaralarıyla veya adresleriyle ulaşılmak istemezler. Ancak bu kişilerin internet sitelerinde yardım yaptığı kurumlar ve vakıflar yer almaktadır. Eğer böyle bir ibare bulunmuyorsa bu kişilere mağduriyetinizi anlatan bir mektup yazarak gönderebilirsiniz. Ayrıca bu kişilerin sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz ancak bize göre en etkili yöntem adresi bularak mektup yollamak olacaktır.

 

Sizlere kredi bankalar sitesi olarak finans ile ilgili güncel gelişmelerin yanı sıra maddi yardım kategorimiz üzerinden güncel olarak devletimizin sunduğu maddi yardımlaşma türlerinin yanı sıra maddi yardım yapan kişiler, şirketler, iş adamları ve zenginlerin nasıl yardım verdiklerini ve bu yardımların nasıl alınacağını, başvuru şartlarını ve gereken tüm detayları anlatıyoruz. Siz de aklınıza takılan soruları ve merak ettiklerinizi bizlere aşağıda bulunan yorum bölümünden, mail adresimizden veya iletişim sayfamızdan iletebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş