Banka Kartında IBAN Numarası Nerede Yazar?

Bu sayfamızdan banka kartında IBAN numarası nerede yazar diye merak eden kişiler ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Banka Kartında IBAN Numarası Nerede Yazar?

Bankacılık sektöründe pek çok merak edilen ve araştırılan bilgiler bulunmaktadır. Bunlardan birisi banka kartında IBAN numarası nerede yazar konusu olmaktadır. Biz de kredi bankalar ekibi olarak sizler için Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti, Vakıfbank, Akbank ve diğer bankaların hesap kartlarında IBAN numarasının nerede yazdığını araştırarak bu sayfamızı hazırladık.

IBAN numarası nerede yazar?

Günümüzde kullanılan banka kartlarının hiçbirinde IBAN numarası yazmaz. Banka kartlarında kişinin isim soyisim, kart kullanma tarihi, kart numarası gibi bilgiler yer alır. Bazı bankaların hesap kartlarında hesap numarası ve şube kodu gibi bilgiler de yer alabilir ancak hiçbir banka kartında IBAN numarası yer almaz.

Bir çok kişi para trasnferi yaparken bankanın ön yüzünde yazan kart numarasını IBAN numarası sanmaktadır ancak bu yanlış bir bilgidir. Türkiye'de IBAN numaraları 26 karakterden oluşmaktadır. Türkiye'nin IBAN kodu ise TR'dir. Kartın ön yüzünde yer alan 16 haneli kodun IBAN numarasıyla bir ilişkisi yoktur.

İban numarası TR ile başlar, sonraki 2 hane ise kontrol basamaklarını oluşturur. Sonraki gelen 5 hane banka kodunu ifade eder. Son 16 hane ise banka hesap numarasını belirtmektedir.

IBAN Numaranızı İnternetten Öğrenebilirsiniz

Eğer siz de banka şubesine gitmek istemiyorsanız IBAN numaranızı pek çok farklı yolla öğrenebilirsiniz. Bunlardan birisi bankanızın İnternet bankacılığı veya mobil bankacılığını kullanmaktır. Siz de bankanızın internet şubesine giriş yaparak hesap işlemleri sayfasından IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca IBAN sorgulama yaparak da hesap numaranızı IBAN numarasına dönüştürebilir veya IBAN doğrulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili sayfalar:

IBAN sorgulama

Banka kartında hesap numarası nerede yazar?

Yorum yap: