Cumartesi Eft Yapılır Mı

Bankalar arasında para tranferi yapabilmek için EFT kullanmanız gerekiyor. Peki Cumartesi eft yapılır mı? Hangi bankalarda hafta sonu eft yapabilirim...

Cumartesi Eft Yapılır Mı

 

 

 Bankadan farklı bir bankadaki hesaba para gönderebilmek için EFT işlemini kullanmanız gerekiyor. Cumartesi eft yapılıyor mu diye soran kişiler bu konudan yararlanabilir. Elektronik Fon Transferi yani kısaltmasıyla EFT, 1 Nisan 1992 tarihinde Merkez Bankası bünyesinde Türkiye'ye getirilmiştir. Tüm bankalarda para tranfer yöntemi olarak kullanılan eft ücretleri ise farklılık göstermektedir. Bu konumuzu ise hafta sonu eft yapılır mı? Diye araştıranlara özel olarak hazırladık. İşte haftasonu günleri eft yapılıp yapılmayacağı hakkında kesin ve doğruluğu kanıtlanmış bilgiler.
Cumartesi EFT Yapılır Mı?

EFT, bir bankanın başka bir banka şubesine para göndermesi işlemidir. Yani Vakıfbank'tan Ziraat Bankası'na para gönderebilmek için Eft'yi kullanmanız gerekiyor. Tüm EFT işlemleri Merkez Bankası tarafından kontrol edilip onaylanmaktadır. Bu yüzden Merkez Bankası'nın kapalı olduğu günlerde eft işlemlerini yapamazsınız. Bu yüzden cumartesi günü hiçbir bankadan eft alamaz yada gönderemezsiniz. Yani haftasonu ile tatil günlerinde eft işlemleri ileri tarihe alınarak haftanın ilk gününe atılmaktadır. Cumartesi eft yaparsanız, karşı tarafa pazartesi günü ulaşacaktır. Bunun yerine para yollayacağınız kişiye aynı banka hesabı ile para transferi yani havale yapabilirsiniz. Havale haftanın her günü yapılıyor, diğer yandan eft yerine karşı tarafın bir banka hesabı yoksa cebe havale de yapabilirsiniz. Bu sayede parayı yolladıktan sonra karşı taraf ilgili bankanın atm'lerinden parayı bir şifre yardımıyla çekecektir. EFT'ye alternatif en çok kullanılan para transferi cebe havaledir.

Dediğimiz gibi hafta sonları Merkez Bankası açık olmadığı için eft işlemleri pazartesi gününe ertelenmektedir. Hiçbir bankadan cumartesi ve pazar  günleri eft yapamazsınız. 
Yaptığınız eft işleme alınır ve pazartesi günü beklenir. Bankanızdan ileri tarihli bir eft talimatı vererek para gönderme işleminizi farklı bir güne yapabilirsiniz. Eft talimatı verdikten itibaren para hesabınızdan düşecek ve, talimat verilen gün karşı banka hesabına aktarılacaktır. 
Yani hafta sonları ve tatil günlerinde yapılan eft'ler, haftanın ilk günü pazartesi mesayi saatleri içinde gerçekleşecektir. Yada diğer yandan resmi tatil günü olan 1 Mayıs 2018 salı günü yapılan eft'ler, diğer gün 2 mayıs çarşamba günü yapılmaktadır.


EFT Saatleri 2018

Bankaların eft saatleri ise, mesayi saatleri içerisinde gerçekleşmektedir. Eğer mesayi saati dışında bir eft işleminiz varsa ve bir diğer gün hafta içi ise, eft işleminiz diğer güne aktarılacaktır. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri saat 09:00 ile 17:00 arasında eft işlemini yapabilirsiniz.

EFT, ülkemizde ilk olarak 1992 yılında Merkez Bankası'nın sisteme dahil olmasıyla başlamış ve kısaca iki farklı arasındaki bankaların TL cinsinden para transferlerinin gerçekleşmesi işlemidir. (
Vikipedi) EFT işlemini gerçekleştirirken 4 işlem vardır. Gönderen, alıcı, gönderenin bankası ve alıcının bankası. Bu işlemler Merkez Bankası'na iletildiği zaman işlem başlar ve para tranferiniz gerçekleşir.

Kısaca tanımlamak gerekirse EFT, internet bankacılığına girerek para gönder > eft menüsüne gelinir. Karşınıza çıkan sayfada ister İBAN ile eft yapın, isterseniz karşı tarafın hesap numarasını girerek paranızı gönderin. Bilgileri doğru olarak doldurup onayladıktan hemen sonra eft işlemi başlamaktadır. Eğer sizde cumartesi eft yapılır mı diye merak edenler ve haftasonu eft yapmak isteyenlere bu konuyu sunduk. Haftasonlarında eft yerine havale işlemlerini başarılı şekilde yapabilirsiniz.

Ayrıca buna da bakın:
Cumartesi para transferi yapılır mı?
 

 

 

Yorum Yap:

Yorumlar

2 yorum yapılmış

Caner
Caner

Bu kadar basit birseyi dolandira dolandira uzatmissiniz alt tarafi yapilir ya da yapilmaz yazacaksiniz bu ne sacmaliktir

2019-12-21 16:53:19 -
Kredibankalar.com
Kredibankalar.com

İşi bilmediğiniz için size göre yorum yapması kolay, yapılıyor yazsak biz nasıl para kazanacağız :)

2019-12-28 15:31:09
İşb
İşb

memurlarin çalışma saatleri arttırılsın hafta sonu tatili kalksın.

2018-10-20 13:26:51 -