EFT Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

Eft hesaba geçmedi, ne yapmalıyım diye merak edenler için bu sayfada yer alan bilgileri hazırladık.

EFT Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

EFT hesaba geçmedi ne yapmalıyım diye araştırma yapan kişiler, öncelikle EFT işleminin ne zaman yapıldığını kontrol etmeli. EFT işlemi eğer EFT saatleri içerisinde yapılmışsa, yaklaşık 10 dakika içerisinde banka hesabına geçmektedir. Bazı yoğunluk durumlarında ise EFT 30 dakikaya kadar karşı hesaba düşer. Eğer EFT işleminde bir hata olduğunu düşünüyorsanız bankanızı arayarak EFT işlemini kontrol ettirebilirsiniz.

Lütfen Dikkat: Son zamanlarda kötü niyetli kişiler sahte EFT belgesi düzenleyerek insanları dolandırmaktadır. Noter'de kesinlikle hesabınızda para görmeden satış vermeyin. EFT saatleri dışında yapılan EFT işlemleri iptal edilebilir.

EFT Hesaba Geçmedi

EFT işlemi yapıldıktan sonra paranız henüz hesaba düşmediyse, öncelikle EFT işleminin EFT saatleri içerisinde yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Saat 17:00'dan sonra yapılan EFT işlemleri "talimat" olarak kabul edilmekte olup, paranın karşı hesaba geçmesi için ilk iş günü beklenecektir. EFT talimatları sonradan iptal edilebilir. Bundan dolayı "parayı yolladım satışı ver" diyerek sizi dolandırmaya çalışan kişilere inanmayınız. Paranız hesabınıza geçmeden kesinlikle bir kişiye satış vermeyin. EFT talimatları internet bankacılığından çok kolay bir şekilde iptal edilebilmektedir.

EFT Hesaba Geçmeden İptal Edilir Mi?

Eğer EFT talimatı olarak EFT gönderişmişse, bu durumda karşı hesaba geçmeden iptal edilebilir. EFT iptal etme konumuza bakarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler

- EFT işleminin, eft saatleri arasında yaptığınıza emin olun. EFT saatleri sayfasına bakarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

- EFT işleminin banka tarafından gönderildiğine emin olun. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılıktan geçmiş hesap dökümüne bakarak paranın hesabınızdan düşüp düşmediğini kontrol edebilirsiniz.

- İşlem limitleri: Bireysel hesaplarda düşük miktarda paralar gün içerisinde eft yapılabiliyorken, kurumsal hesaplarda bu limit söz konusu değildir. Eğer hesabınız bireysel ise günlük işlem limitine takılmış olabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN: Yanlış hesaba para yollama

1. Bankayla iletişime geçmek:

Şubeden: Hangi bankadan eft yaptıysanız öncelikle o bankanın şubesini ziyaret ederek müşteri temsilcisinden işlem hakkında bilgi alabilirsiniz. Müşteri temsilcisi, banka sistemine bakarak işlemin hangi aşamasında sorun olduğunu belirleyecek ve size bildirecektir.

Müşteri hizmetlerinden: Hangi bankadan eft işlemi yaptıysanız o bankanın müşteri hizmetlerini arayarak eft işlemi hakkında bilgi alabilirsiniz. Müşteri temsilcisi eft işleminde ne gibi bir sorun olduğunu size belirtecektir.

2. EFT işlemini iptal etmek:

Bankanızın internet bankacılığına girerek eft işlemini iptal edebilirsiniz. Eğer bankanın internet bankacılığında böyle bir uygulama yoksa müşteri hizmetlerini arayın yada size en yakın bankanın şubesini ziyaret ederek durumu bildirin ve eft işlemini iptal ederek tekrardan eft'yi yapın.

Günümüzde bir çok kişi eft hesaba geçmedi ne yapmalıyım diye merak etmektedir. Siz de bu konuyla ilgileniyorsanız bu sayfada yer alan verileri inceleyebilir ve konu hakkında müdahalede bulunabilirsiniz.

EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT ne zaman hesaba düşer?

Yorum yap:

Kapat