Eft Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

Eft hesaba geçmedi, ne yapmalıyım diye merak edenler için bu sayfada yer alan bilgileri hazırladık.

Eft Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

EFT; Farklı bankalar arasında TL cinsinden para transfer işlemlerine verilen isimdir. Siz de eft saatleri içerisinde para transfer işlemlerinizi güven içerisinde yapabilirsiniz. Eft işlemi, eft saatleri içerisinde yapıldıysa genellikle 10 dakika içerisinde para karşı hesaba geçmektedir. Fakat bazı olumsuz durumlarda, Merkez Bankası'nın yoğun olduğu anlarda bu süre 2 saate kadar uzayabilmektedir. Eğer eft işlemini yapmış ve üzerinden zaman geçmesine rağmen para karşı hesaba geçmediyse, aşağıda yer alan yöntemleri deneyebilirsiniz.

 

EFT HESABA GEÇMEDİ NE YAPMALIYIM

Eft işlemleri, Merkez Bankası onayına sunulduğundan dolayı bazı yoğunluk anlarında eft işleminin geç onaylanmasının yanı sıra, özellikle doğu bölgesinden batı bölgesine yapılan eft'ler de "kara para aklama" şüphesiyle bloke edilebilmektedir. Kaçakçılık, kaçak bahis, kara para aklama gibi yasadışı faaliyetle şüphenilen eft işlemi Merkez Bankası tarafından onay almaz ve hesap incelemeye takılabilir. Peki bu durumda ne yapmalıyız?

 

Dikkat edilmesi gerekenler: 

- Eft işleminin, eft saatleri arasında yaptığınıza emin olun. Eft saatleri sayfasına bakarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

- Eft işleminin banka tarafından gönderildiğine emin olun. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılıktan geçmiş hesap dökümüne bakarak paranın hesabınızdan düşüp düşmediğini kontrol edebilirsiniz.

- İşlem limitleri: Bireysel hesaplarda düşük miktarda paralar gün içerisinde eft yapılabiliyorken, kurumsal hesaplarda bu limit söz konusu değildir. Eğer hesabınız bireysel ise günlük işlem limitine takılmış olabilirsiniz.

 

BUNA DA BAKIN: Yanlış hesaba para yollama

 

1. Bankayla iletişime geçmek:

Şubeden: Hangi bankadan eft yaptıysanız öncelikle o bankanın şubesini ziyaret ederek müşteri temsilcisinden işlem hakkında bilgi alabilirsiniz. Müşteri temsilcisi, banka sistemine bakarak işlemin hangi aşamasında sorun olduğunu belirleyecek ve size bildirecektir.

 

Müşteri hizmetlerinden: Hangi bankadan eft işlemi yaptıysanız o bankanın müşteri hizmetlerini arayarak eft işlemi hakkında bilgi alabilirsiniz. Müşteri temsilcisi eft işleminde ne gibi bir sorun olduğunu size belirtecektir.

 

2. Eft işlemini iptal etmek:

Bankanızın internet bankacılığına girerek eft işlemini iptal edebilirsiniz. Eğer bankanın internet bankacılığında böyle bir uygulama yoksa müşteri hizmetlerini arayın yada size en yakın bankanın şubesini ziyaret ederek durumu bildirin ve eft işlemini iptal ederek tekrardan eft'yi yapın.

 

Günümüzde bir çok kişi eft hesaba geçmedi ne yapmalıyım diye merak etmektedir. Siz de bu konuyla ilgileniyorsanız bu sayfada yer alan verileri inceleyebilir ve konu hakkında müdahalede bulunabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası eft saatleri

Halkbank eft saatleri

Yorum Yap: