EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Bu sayfadan EFT iptal etme ile ilgili bilgileri inceleyerek EFT iptali ile ilgili tüm aklınıza takılanları öğrenebilirsiniz.

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

EFT ile para gönderen pek çok kişi bazı durumlarda yanlış hesaba para göndermekten dolayı, bazı durumlarda ise paranın gönderilmesini iptal etmek istediği için eft iptali yapmak istemektedir. Biz de kredibankalar.com olarak araştırmalarımızı yaparak bu sayfamızda eft nasıl iptal edilir, eft iptali yapmak için ne yapmak gerekiyor, yapılan eft iptal edilir mi gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Lütfen dikkat: Noterde satış yaparken hesabınızda parayı görmeden kesinlikle satış vermeyin. "EFT talimatı" mobil bankacılıktan kolaylıkla iptal edilebilir. Kötü niyetli kişiler sahte EFT belgesi düzenleyip veya EFT talimatı verip sonradan EFT işlemini iptal ederek dolancırıcılık yapmaktadır.

 

EFT İptal Etme

EFT'nizi iptal ederek hesabınıza gönderdiğiniz paranızı "iade" almak istiyorsanız, eft henüz karşı hesaba geçmemiş olması gerekmektedir. EFT onaylandıktan sonra iptal işlemi yapılabilir ancak bir kaç farklı yöntemle mümkündür. Eğer yapmış olduğunuz para transferi işleminiz henüz "talimat" aşamasında ise transferi kolaylıkla iptal edebilir ve bloke konulan parayı hesabınıza iade alabilirsiniz. EFT ile yapmış olduğunuz para transfer işlmelerinin iptal edilip paranın hesabınıza tekrardan iade yapmanız için yapılan EFT'nin henüz onaylanmamış olması gerekmektedir. Gönderilen para karşı hesaba geçtiyse bu durumda EFT iptali yapmak için bankaya başvuru yapmanız gerekmektedir. EFT iptal etme işlemi:

  • Müşteri hizmetlerini arayarak EFT'yi iptal edebilirsiniz.
  • Banka şubesine giderek iptal edebilirsiniz.
  • İnternet bankacılığına giriş yaparak para transferi - bekleyen işlemler sayfasından iptal edebilirsiniz.

 

EFT Hesaba Geçmeden İptal Edilir Mi?

Evet, EFT hesaba geçmeden önce iptal edilebilir. Özellikle bankaların mesai saatleri dışında yapılan EFT işlemleri "EFT talimatı" olarak bir diğer güne aktarılmaktadır. EFT karşı hesaba geçmeden önce bankaya ulaşarak EFT talimatını iptal edebilir, parayı hesaba tekrar alabilirsiniz.

 

EFT Hesaba Geçtikten Sonra İptal Edilir Mi?

Hayır, EFT karşı hesaba geçtikten sonra iptal edilemez. Eğer EFT işleminin yanlış yapıldığını düşünüyorsanız bu durumda EFT yapan kişi bankaya ulaşarak EFT işlemini yanlış yaptığı bilgisini vererek karşı hesaba geçici olarak bloke koydurabilir. Bu süreçte karşı hesaba "haksız kazanç davası" açarak parayı tekrardan almak sadece yargı yoluyla mümkündür.

 

EFT Nasıl İptal Edilir?

Bir bankadan farklı bir bankaya para gönderme işlemine EFT denilmektedir. Şayet para transferi aynı bankalar arasında ise bu durumda havale ile para gönderilir. EFT işleminde yanlış bilgiler girdiyseniz bu durumun banka tarafından anlaşılması ile birlikte EFT otomatik olarak iptal edilerek 1 - 2 gün içerisinde para hesabınıza tekrardan iade edilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, yanlış yazdığınız bilgilerin bir hesapla eşleşmemesidir. Yani yanlış yazılan bilgiler doğru ise bu durumda EFT karşı hesaba onaylandıktan sonra geçer. Bu durumda da yapmanız gereken farklı bir yol vardır. Eğer EFT işleminizi EFT saatlerinde yapmadıysanız veya resmi tatil gününde yani bankaların kapalı olduğu günlerde yaptıysanız bu durumda talimat aşamasında olan EFT'yi kolaylıkla iptal edebilirsiniz.

 

Bankalarla ilgili sayfalar:

Akbank EFT iptal etme

Garanti Bankası EFT iptal etme

Ziraat Bankası EFT iptali

İş Bankası EFT iptali

Denizbank EFT iptal etme

Vakıfbank EFT iptali

Halkbank EFT iptal etme

TEB EFT iptal etme

 

EFT Talimatı İptal etme

Resmi tatil günlerinde, EFT saatleri dışında ve hafta sonu günlerinde yapılan EFT işlemleri bildiğiniz gibi EFT talimatı olarak işleme alınarak ilk iş günü işlemin onaylanması için bekletilmektedir. Bu sürede yapılan eft işlemlerinin iptal edilmesi daha kolaydır. Bankanızın internet bankacılığında bekleyen EFT veya para transferi bölümünden talimatınızı iptal edebilirsiniz. Eğer internet bankacılığınızda böyle bir bölüm yoksa bankanın çağrı merkezini arayarak para transferini kolaylıkla iptal edebilirsiniz.

 

Karşı Hesaba Geçen EFT İptal Etme

EFT işleminiz banka tarafından onaylandıktan sonra karşı hesaba geçmektedir. Eğer paranın iade edilmesini istiyorsanız zaman geçmeden bunu bankaya bildirmelisiniz. Banka şubesine giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak yaptığınız işlemin yanlış olduğunu ve karşıo hesaba geçen paranın bloke edilmesi için talepte bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca yanlış hesaba gönderilen para banka tarafından bloke koyulduktan sonra karşı hesabın sahibi iade yapmak istemiyorsa bu durumda hukuki yollara başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca Yanlış hesaba para yatırma iadesi sayfasına da göz atarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

EFT İptali ne zaman iade edilir?

Yapılan yanlış EFT sonrası iptal talebi oluşturduysanız iade işlemi yapılan eft işlemine göre değişmektedir. Eğer İBAN veya hesap numarası - şube kodu gibi bilgileri yanlış doldurduysanız bu durumda banka EFT işlemi kontrolü sırasında bilgilerin yanlış olduğunu tespit ederek 1 gün içerisinde iade işlemi yapacaktır. Eğer para karşı hesaba geçtiyse iptal iadesi işlemleri 1 haftaya kadar, karşı hesap iadeyi kabul etmiyorsa 1 aya kadar çıkabilmektedir.

Bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri yanlış hesaba EFT yapan ve eftnin iade edilmesini isteyen kişiler için EFT iptal etme ile ilgili en güncel bilgileri araştırarak yazdık. EFT iptali için gönderilen para transfer çeşidine göre bu sayfadaki başlıkları takip ederek iptal iade talebinizi oluşturabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: EFT saatleri

Yorum Yap:

Yorumlar

2 yorum yapılmış

Pınar

Merhaba 3 gün önce biri ile anlaşıp eft yolu ile bir ürün aldım parayı gönderdim fakat karşı taraf ürünü göndermedi bende gönderdiğim hesana bloke koydurdum hesabı blokeli şahıs parayı göndermek istiyor fakat para blokeli bloke kalkar mi benim iznim olmadan art niyetlu ise parayi çekebilir mi bloke geçici mi koyulmuştur.?

2022-04-05 13:41:58 -
köyün muhtarı

saçma sapan bilgiler vermeyin lütfen bir delinin lafına bakarak banka kimsenin hesabına bloke falan koyamaz öyle bi hakkı yok. yargı yolu olmadan kimse kimsenin hesabına bişey yapamaz.

2021-12-26 09:00:37 -
Kredibankalar.com

Merhabalar sayın köyün muhtarı, Sitemizde yer alan içerikler alanında "uzman" olan kişilerden bilgi alınarak oluşturulmaktadır. Yanlış hesaba para gönderme sonrası bankaların "yargı yolu olmadan" karşı hesaba "yollanan yanlış para miktarı kadar" belli bir süreye kadar hesaba bloke koyma hakkı BULUNMAKTADIR. Ayrıca söz konusu olay BİZZAT kendi şahsiyetimizde de yaşanmış olup banka karşı hesaba bloke koyarak karşı banka ile iletişime geçmiş, sonrasında hesap sahibinden parayı iade etmesi aksi halde dava açılacağı belirtilmiş ve para karşı hesabın onaylaması sonrasında tekrardan iade edilmiştir.

2021-12-26 23:39:29