EFT Nedir - EFT Nasıl Yapılır?

Bu sayfadan Eft nedir sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca eft nasıl yapılır diye merak ediyorsanız en kolay yöntemle eft yapma işlemini öğrenebilirsiniz.

EFT Nedir - EFT Nasıl Yapılır?

Bankalarda para transferi yapmak isteyen pek çok kişi eft nedir diye merak etmektedir. Bir vadesiz banka hesabından başka bir bankada bulunan vadesiz hesaba para transfer edilmesi işlemi, Elektronik Fon Transferi ya da EFT olarak adlandırılır. Bir diger tanımla Elektronik fon transferi (EFT), çevrimiçi ağlar üzerinden paranın elektronik ortamdaki transferidir. EFT yöntemini kullanarak para göndermek için, yani EFT yapmak için, bir banka hesabına ihtiyaç vardır. Bunun dışında, EFT yapılacak kişi ya da kuruluşun IBAN gibi bir takım bilgilerine de ihtiyaç vardır. EFT işlemi yapabilmek için gönderici ve alıcıya ait vadesiz hesapların farklı bankalarda bulunması gerekir. Banka şubesi kanalıyla EFT işlemi yapmak için bankanıza giderek alıcıya ait 26 haneli IBAN’ı veya şube ve hesap numarası, adı ve soyadı, transfer edilmesi istenen para tutarını içeren EFT talimatını bir banka yetkilisine vermeniz yeterlidir. ATM ve internet şubesi kanallarından 7 gün 24 saat bir EFT işlemi başlatılabilir, ancak işlem, yani para gönderimi, EFT saatleri içinde gerçekleştirilir. Bu nedenle hafta sonları, resmi tatiller ve hafta içi mesai saatleri dışında başlatılan EFT işlemleri sonraki ilk iş gününde tamamlanır.

Yani; haftasonu yaptıgınız eft işlemi gönderdiğiniz para transferi, haftasonunu atlattıktan sonra ilk iş günü karsı tarafın hesabına düşecektir.işlem ilk iş gününde gerçekleşecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Haftasonu eft olur mu?

EFT işleminin yapılabilmesi için bankaya verilmesi gereken bilgiler;

• Alıcı Adı-Soyadı, Unvanı

• Alıcı Banka Adı

• Alıcı Şube Adı

• Alıcı Hesap No / IBAN

• İşlem Tutarı / Para Birimi

• Açıklama (200)

HAVALE NEDİR?

Havale, elektronik bir para transfer yöntemidir. Geleneksel banka havalesi olarak da bilinen bu yöntem, bir bilgisayar ağı kullanarak aynı bankada bulunan farklı hesaplar arasında para transferi yapılmasıdır. Eft,den farklı işlemin haftasonu resmi tatil veya herhangi bir özel gün kısıtlaması olmamasıdır.Yapılan para havalesi göndericinin işlemi tamamlamasından sonra alıcı istedeiği an o paraya ulasabilir ve kullanabilir.Banka havalesi yapmak için alıcının  IBAN’ı veya şube ve hesap numarası, adı ve soyadı ve transfer edilmesi istenen para tutarı bilgileri gereklidir. Peki işlemde para transferi, bu iki işlem arsındaki fark nedir. neden 2yöntem sunulmuştur? En önemli fark banka. Havale işleminde aynı banka üzerinden işlem yaparken EFT'de farklı bankalar üzerinde işlem yapıyorsunuz. Bu da yapacağınız işlemin süresini belirlemiş oluyor. EFT'de bankaların mesai saatini beklemeniz gerekirken havale işlemlerini dilediğiniz her an gerçekleştirebiliriyorsunuz.

EFT NASIL YAPILIR

Eft yapmak için bir banka hesabınızın bulunması ve banka hesabınızda TL cinsinden paranızın olması gerekiyor. Eft işlemi için bankanızın internet bankacılığı, mobil bankacılık, atm, banka şubesi, müşteri hizmetlerini kullanabilirsiniz. En kolay ve en çok kullanılan yöntem internetten para transferi olduğu için biz internet üzerinden eft yapma işlemini adım adım anlattık:

 1. İlk olarak bankanızın internet bankacılığına veya mobil bankacılığa giriş yapınız.
 2. Sonrasında karşınıza çıkan sayfada "Para Transferi" menüsüne gelin.
 3. Daha sonra Eft seçeneğini seçin.
 4. Karşınıza gelen menüde para yollayacağınız hesabın bilgilerini giriniz. Burada İBAN numarası veya hesap no - şube kodu istenecektir.
 5. Bu bilgilerin yanı sıra para yollanacak hesabın sahininin ismi ve soyismi istenecek.
 6. Bundan sonra yollayacağınız para miktarını da girdikten sonra "Gönder" veya "Tamam" butonuna basarak eft ile para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: EFT SAATLERİ

Akbank Eft ve Havale Saatleri

Akbank ile para transferi çok hızlı. Bankanın aynı şubesi içinde, şubeler arasında veya diğer bankalara havale ve eft gibi para transferlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Eft saatlerine bakarsak daha esnek, Akbank hesabınızdan başka bir banka hesabına para göndermek için EFT işlemini şubelerden saat 16:30’a kadar, Akbank İnternet bankacılığından saat 17:15’e kadar gerçekleştirmenize olanak sağlanıyor.

Havale işlemleri için ise şubeye gitmenize gerek yok. Akbank İnternet veya Mobil ile internetinizin olduğu her yerden para gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Para transferi yapacağınız alıcının bankamızda hesabı olmasa da transferi dilediğiniz şubemize yapabilirsiniz.

Akbank Havale ve EFT işleminizi;

Akbank Mobil’den ve İnternet'ten,

Akbank Telefon Şubesinden,

Akbank Şubelerinden veya ATM’lerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Denizbank Eft ve Havale Saatleri

EFT işlemlerinizi denizbank şubelerin yanısıra, İnternet Bankacılığı, Telefon Bankacılığı'ndan ve  ATM'leri kullanarak da gerçekleştirebilirisiniz.Ödemelerinizi hesabınızdaki bakiye ile bir başkasının hesabına dileğiniz zaman kolayca havale yapabilirsiniz.Ayrıca, kendi hesaplarınız arası transfer işlemlerini de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti Bankası eft ve havale saatleri

Garanti Bankası üzerinden EFT yapacak kişiler yatırımlarını hesap numarası ve IBAN numarası seçenekleri ile yapabiliyor. Alıcı kişinin hesap numarasını ya da IBAN numarasını girdiğiniz takdirde ödemenizi kolayca yapabilirsiniz. Burada işlemleri yaparken IBAN ile yatırım yapmanız daha çok tavsiye edilir. Kişinin IBAN numarasını bildiğiniz zaman banka ismi, banka şubesi ve şube numarası gibi bilgilere de direkt olarak ulaşabilirsiniz. Hesap numarası ile yatırım yaparken alıcı kişinin tam adını, banka adını ve şube numarasını da bilmeniz gerekecektir.

Garanti Bankası üzerinden EFT ile yatırım yapmak için 09:00 ile 17:15 saatleri arasında işlem yapılıyor. Bu saat aralığı dışında herhangi bir vakitte EFT yapmak mümkün değildir. Bunun yanı sıra EFT işlemleri için günlük belirlenen limitin 250.000 TL . İşlem için yatırım alt limiti ise 0.01 TL’dir

TEB Eft Saatleri

CEPTETEB’teki hesaplarınız arasında havale ve Türkiye'de yer alan herhangi bir banka hesabına EFT işlemlerinizi, İnternet Şubesi, CEPTETEB Mobil Uygulaması, 0850 200 0 666 TEB Telefon Şubesi ve TEB Şubeleri’nden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Havale ve EFT ile para transferinizi, CEPTETEB İnternet Şubesi’nde  hesabınızdan veya kredi kartınızdan anında gerçekleştirebileceğiniz gibi  ileri tarihli veya düzenli transfer talimatı da verebilirsiniz. Havale işlemleri 7 gün 24 saat, EFT işlemleri CEPTETEB İnternet Şubesi’nden hafta içi 09:00-17:15 saatleri arasında gerçekleştirilebilirsiniz.

Yapı Kredi Eft Saatleri

İş günü içerisinde 09.00 - 17.20 saatleri arasında yapılan EFT işlemleri aynı gün karşı hesaba iletilmektedir. Ancak karşı bankanın iş yoğunluğuna göre süreç farklılık gösterebilir. 16.00 - 17.20 saatleri arasında yapılan geç EFT işlemleri ayrı ücretlendirilmektedir. Hafta içi 17.20 sonrası ve hafta sonları EFT işlemi yapılmamaktadır. Para Transferleri/EFT menüsü altındaki işlemlerden birini seçtikten sonra istenilen bilgileri girerek EFT işlemi tamamlamış oluyorsunuz. EFT işlemleri, iş günü içerisinde 09.00 - 17.20 saatleri arasında yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası Eft Saatleri ve Ücreti

Mobil bankacılık , internet bankacılığı , telefon bankacılığı veya ATM'lerden kolaylıkla para transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Havale hesaplar arasında yapılmaktadır bundan dolayı hiçbir şekilde zaman sınırı yoktur , 7/24 havale işlemlerinizi istediğiniz yerden halledebilirsiniz.

 • Banka üzerinden yapacağınız para transfer işlemleri ücretlidir.
 • Hesabınızdan başka bir kişinin hesabına havale yaptığınızda sizden 6₺
 • Hesabınızdan cebe havale veya kartsız para yatırma 7₺
 • ATM'lerden para transferi 8₺ 
 • hangi işlemi, yaparsanız ücret ekranda size gösterilecektir.
 • Ziraat bankasından yapacağınız para transfer işlemlerini 8:30-17:00 saatleri arasındadır.
 •  ATM üzerinden yapacağınız 5.000₺ altı havale işlemleri için 10₺ ücret almaktadır.
 •  Ziraat banka şubelerinden para transfer işlemlerinizi gerçekleştirmek için 250₺ altı ücretler için 10₺ , 250₺ üstü ücretler için 40₺ ücret ödemeniz gerekmektedir.
 • EFT talimatı verdiğinizde ise düzenli ödeme olduğundan dolayı sabit olarak sizden 3₺ alacaktır.
 • ATM'lerden geç EFT yaptığınız takdirde gecikmiş olduğundan dolayı 5.000₺'ye kadar olan işlemlerde 12₺ , 5.000₺ üstü ücretlerde 17₺ gecikme faizi kesilmektedir.
 • İnternet bankacılığı üzerinden para transferi yaptığınızda 4,50₺ kesinti olmaktadır.

Vakıfbank Eft Saatleri

Eft-Havale işleminizi;

 • Şubeler,
 • VakıfBank İnternet Bankacılığı,
 • Mobil Bankacılık Uygulaması,
 • Çağrı Merkezi, (0850 222 0 724)
 • ATM aracılığıyla yapabilirsiniz.

EFT işlemlerinizi saat 17:15’e kadar gerçekleştirebilirsiniz. EFT işlemleri için Şubeye gitmeden. Düzenli EFT Talimatı verebilirsiniz. EFT işlemleri, iş günlerinde 08:30-16:44 saatleri arasında yapılmaktadır. Geç EFT işlemleri, iş günlerinde 16:45-17:15 saatleri arasında yapılmaktadır.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​İng Bank

ATM'den yapılacak her para transferi işleminden kesilen ücret 12 TL'dir. Fakat bu fiyat 15TL ye ulaştıgı oluyor çünkü EFT nin geç veya erken saatlere denk gelmesine bağlıdır. İnternet üzerinden yapılacak EFT için 4,90 düzenli olan ileri tarihli işlem için 4TL ücret kesilir. Bu ücret EFT geç saatte gerçekleştiyse 7,75 TL ye de ulaşabiliyor. Mobil üzerinden yapılacak EFT işleminden 4.50 TL, geç olan EFT den 7TL kesilir. Telefondan yapılan EFT de ise agari tutar 50 TL, azami tutar 110 TL dir. İleri tarihli yapılacak işlemlerden kesilecek tutar 6,25 TL olarak belirtiliyor. Geç EFT lerde kesilecek tutar 75 TL ile 120 TL civarındadır.Şubeden yapılacak para transferinde ise 55 TL ile 450TL kesilmektedir. Toplu ödeme grubunda olan tüzel müşterilerde ise sabit ücret 3,50 TL dir.

Şekerbank Eft saatleri

Havale ekranlarında "banka adı" alanı Şekerbank seçili olarak gelmektedir. Öncelikle parayı transfer edeceğiniz hesabın bulunduğu şubenin ilini ve Şube adını seçmeniz gerekiyor. Hesaba havale için il ve şube seçiminden sonra alıcının hesap numarasını girmeniz yeterlidir. Hesaba havale yaparken alıcı adı ve adresi kısımlarını doldurmanız gerekmemektedir. Başka banka para transfer (EFT) işlemleriniz için Öncelikle işleminizin gerçekleştirileceği hesabınızı seçmeniz gerekiyor. Bir hesaba ilk defa transfer yapacaksanız ya da daha önce "çok kullandıklarım" listesine eklemediğiniz bir hesaba transfer yapacaksanız, yeni alıcıya seçeneğini işaretlemelisiniz. EFT işlemleri için öncelikli olarak hesabınızı seçtikten sonra sırasıyla transferin yapılacağı banka adı, il adı ve şube adı seçilmeliyiz. Hesaba EFT için alıcı Iban numarası veya hesap numarası, alıcının adı, ödeme türü zorunlu alanlardır.

Halkbank Eft Saati

Hesaplar arası yapılan para transfer işlemi havale olarak adlandırılmaktadır. Bundan dolayı havale yapacağınız kişinin halk bankta hesabının olması gerekmektedir. Havaleyi diğerlerinden ayıran özellik 7/24 istediğiniz saatte yapabiliyor olmamızdır. İnternet bankacılığı , mobil bankacılık , ATM veya telefon bankacılığından kolaylıkla para transfer işleminizi gerçekleştirebiliriz.

 • Kendi hesaplarımız arasında para transferi yapacaksak eğer hiçbir ücret talep edilmiyor.
 • Halkbank hesabı olan birine para transferi yapacaksak 23₺ ücret talep edilmektedir.
 • Hesaptan isime havale yapılalcaksa eğer gönderdiğiniz tutarın %4'ü komisyon olarak kesilmektedir. Yani en az 35₺ en çok 350₺ işlem ücreti alınmaktadır.
 • Halk bankası internet bankacılığı veya telefon bankacılığından yapacağınız işlemlerde ödeyeceğimiz ücret azalmaktadır.
 • EFT işlemleri bankalar arası olduğu içi 08:00-16:00 saatleri arasında işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 •  Banka şubelerden yapacağınız EFT işlemleri için işlem başına 53₺
 • İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden yapılacak para transfer işlemleri için banka 3,50₺
 • Telefon bankacılığı ile yapılan para transferi için 4,76₺

Bu sayfadan Türkiye'de hizmet veren tüm bankaların güncel eft saatleri, eft ücretleri ve eft ile havale konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz. Eft nedir sorusuna yanıt bulabilir, siz de eft saatleri içerisinde para transfer işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat