Hafta Sonu Yapılan Havale / EFT İptal Edilir Mi?

Siz de hafta sonu yapılan havale iptal edilir mi, cumartesi pazar yapılan EFT iptal olur mu sorusuna bu sayfadan yanıt bulabilirsiniz.

Hafta Sonu Yapılan Havale / EFT İptal Edilir Mi?

Bankacılık ve finans sitesi Kredi Bankalar araştırma ekibi olarak sizler için bu sayfamızda; hafta sonu yapılan havale iptal edilir mi, cumartesi ve pazar günlerinde yapılan EFT talimatı iptal olur mu gibi soruların yanıtlarını arayacağız. Özellikle hafta sonu bazı büyükşehirlerde uygulamaya konulan "nöbetçi noterler" sayesinde ev ve araba satışı cumartesi ve pazar günlerinde de yapılabilmektedir. Peki bu günlerde yapılan ileri tarihli para transferi işlemi ne kadar güvenli?

Hafta Sonu Yapılan Havale İptal Olur Mu?

Bir kişiye para gönderirken artık herkes internet bankacılığı ve mobil bankacılığı kullanır oldu. Gerek güven gerekse hız konusunda pratik olan bankaların internet bankacılığını kullanarak siz de para gönderebilir, para alabilirsiniz. Cumartesi ve pazar günlerinde yani hafta sonu resmi tatil günü olarak kabul edilen günlerde yapılan para transferlerinin ne kadar güvenilir olup olmadığını aşağıda başlıklar halinde yazdık.

Haftasonu Yapılan Havale İptali

Öncelikle şunu belirtelim, havale ile gönderilen para transferleri anlık olarak sistemden düşerek karşı hesaba geçmektedir. Bundan dolayı havale işleminde geri alma, iptal etme gibi bir seçenek yoktur. Ancak havala işlemi eğer "ileri tarihli" yani bir gün sonraya olarak tanımlanmış olarak gözüküyorsa, bu durumda para gönderen kişi havaleyi iptal edebilir. Yani para transferi yapıldığı sırada kontrol etmeniz gereken en önemli şey tarihtir. Eğer havale işlemi aynı gün olarak işaretlenmişse zaten aynı dakika içerisinde karşı hesaba para geçecektir.

Havale Nedir: Havale, aynı banka içerisinde farklı hesapların para gönderilmesi işlemine denilmektedir. Yani Akbank'tan Akbank'a, Garanti'den Garanti'ye para gönderimi "havale" olarak yapılır. Havale en hızlı para transfer yöntemidir. Havale yapıldıktan sonra anında karşı hesaba geçmektedir ve Merkez Bankası onayına gerek duyulmamaktadır.

Haftasonu Yapılan EFT İptal Olur Mu?

Şimdi gelelim asıl konuya, özellikle son zamanlarda en sık rastlanan dolandırıcılık yöntemleri arasında yer alan mesai saati dışında EFT işlemi yaparak bir ürün satın alıp, sonrasında EFT'yi iptal etme yöntemidir. Eğer siz de mesai saatleri dışında bir ürün satışı yapacaksanız kesinlikle EFT ile ileri tarihli para transferiyle para kabul etmeyin. Çünkü ileri tarihli EFT, para gönderen kişi tarafından internet bankacılığından veya bankayı arayarak iptal edilebilir! Bundan dolayı özellikle araba satışı yapan kişilerin bu konuya dikkat etmesini öneriyoruz. Cumartesi ve pazar günlerinde EFT gönderilemez, EFT ancak pazartesi ve hafta içi bankaların mesai saatlerinde gönderilebilir.

EFT Nedir: EFT, farklı bankalar arası para transfer yöntemidir. Yani Ziraat Bankası'ndan Akbank'a, Garanti'den Vakıfbank'a para gönderimleri EFT ile yapılır. EFT işlemi sadece EFT saatlerinde yapılabilir.

İlgili sayfalar:

Hafta sonu havale yapılır mı?

Eft nasıl iptal edilir?

Eft ve havale arasındaki fark

Yorum yap:

Kapat