Cezaevine PTT ile Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Cezaevine para gönderme PTT ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Cezaevinde mahkum olan yakınınıza siz de tüm PTT şubesinden hemen para gönderimi yapabilirsiniz.

Cezaevine PTT ile Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Para gönderirken gerek düşük komisyon ücreti, gerekse güvenilir bir kurum olmasından dolayı PTT bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu sayfamızda PTT cezaevine para gönderme işlemlerinin nasıl yapılabileceğini, komisyon ücretlerini ve tüm detaylar yer almaktadır.

 

PTT'den Cezaevine Para Gönderme

Herhangi bir PTT şubesinden Türkiye'de bulunan tüm cezaevlerine "T.C. kimlik numarası" ile PTT hesabına anında para gönderebilirsiniz. Cezaevlerinde bulunan mahkumlara para gönderirken PTT tercih edilmektedir. Kişinin PTT'de hesabı olmasa bile kimlik belgesi ile para gönderebilir veya alabilir. İşte cezaevine PTT ile para gönderme:

  • PTT şubesine gidiniz.
  • PTT görevlisine mahkumun adı soyadı, T.C. numarası cezaevi adı ve adresi, kaldığı koğuşun adı bilgilerini söyleyin.
  • Komisyon ücretini ve gönderilecek tutarı görevliye vererek para transferini tamamlayın.

 

İnternet Bankacılığından Cezaevine Para Yollanır mı?

Daha önceki yıllarda bankaların internet / mobil bankacılığından cezaevine para gönderimi yapılmıyordu. Ancak pandemide kişilerin PTT şubesine giderek risk taşımaması amacıyla, artık tüm cezaevleri banka hesabına IBAN numarasına bankaların internet bankacılığından EFT / Havale ile para gönderebilirsiniz. Cezaevindeki tanıdığınıza para göndermek için, cezaevinin internet sitesinden IBAN bilgileri ve cezaevi bilgilerini öğrenebilirsiniz. Cezaevine internetten para gönderecekseniz, açıklama kısmına hükümlü / tutuklunun adı soyadı, TC numarası, cezaevi bilgisi yazılması gerekmektedir.

Her cezaevinin farklı hesap numarası / IBAN numarası bilgileri bulunmaktadır. ATM'lerden cezaevlerine kesinlikle para yatırma işlemi kabul edilmemektedir. Hükümlü ve tutuklulara yapılacak para transfer işlemlerinde PTT şubelerini kullanabilirsiniz. Para göndereceğiniz cezaevinin IBAN numarasını, cezaevinin internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Cezaevlerinin resmi sitesinde ayrıca telefon numarası, e-posta ve adres bilgileri de yer almaktadır. Bu bilgileri siz bulamıyorsanız PTT görevlisi yardımcı olacaktır.

 

Cezaevi Kurum Girişinden Para Göndermek

Cezaevinde bulunan hükümlü veya tutukluya para vermek istiyorsanız, cezaevinin girişinde bulunan nizamiyeden parayı yatıracak kişinin kimlik belgesi ile para yatırılabilir. PTT'den cezaevine para gönderme işlemlerinde PTT internet bankacılığını kullanarak da para gönderebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey ise, ilgili cezaevinin hesaplardan EFT / Havale ile para transferi kabul ediyor olmasıdır. Cezaevi, para transferini hesaptan kabul ediyorsa PTT internet bankacılığına giriş yaparak EFT / Havale yapabilirsiniz. Cezaevine para gönderirken hükümlü / tutuklu olan kişinin TC kimlik numarası ve adı / soyadı bilgileri açıklama alanına yazılması gerekmektedir.

 

PTT Cezaevine Para Kaç Günde Gider?

PTT ile cezaevine para transferi yapıldığında anında cezaevi banka hesabına para gidecektir. Mahkum veya tutukluya para verilmesi ise cezaevi kurallarına bağlıdır.

 

PTT Cezaevi Para Gönderme Ücreti

PTT'den cezaevine havale / EFT ile para gönderme ücreti şu şekildedir:

  • 100,00 TL'ye kadar: 5 TL 
  • 100,01 TL’den 250 TL aralığına: 8 TL 
  • 250 TL’den 500 TL aralığına: 10 TL 
  • 500 TL’den 1.000 TL aralığına: 15 TL 
  • 1.000 TL’den 5.000 TL aralığına: 20 TL
  •  5.000 TL’den 10.000 TL aralığına: 25 TL 
  • 10.000 TL’den 15.000 TL aralığına: 30 TL

 

PTT internet şifresi alma

PTT çalışma saatleri

PTT para gönderme

Yorum yap:

Kapat