PTT Trafik Cezası Ödeme ve Sorgulama

Siz de PTT üzerinden trafik cezası ödeme ve sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

PTT Trafik Cezası Ödeme ve Sorgulama

Trafik kuralının ihlal edilmesi sonrasında Karayolları Trafik Kanunu hükümlerine göre araç sahibine para cezası uygulanmaktadır. Eğer trafik kuralına uymayan araç kiralık ise bu durumda aracı kiralayan kişiye trafik cezası kesilmektedir. Eğer siz de trafik kuralına uymayarak trafik cezası yediyseniz, PTT trafik cezası ödeme sayfasını kullanarak online bir şekilde trafik cezanızı anında ödeyebilirsiniz.

 

PTT Trafik Cezası Ödeme

Trafik kuralına uymayan ve ceza yiyen kişi, 15 gün içerisinde trafik cezasını ödemesi durumunda indirim yapılmaktadır. Erken ödeme indirimi kapsamında erken ödenen trafik cezası bedeli üzerinden toplamda yüzde 25 indirim yapılacaktır. Örnek olarak kırmızı ışıkta geçmenin cezası 2021 yılında 314 TL olarak uygulanmaktadır ancak, cezanın erken ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanarak 236 TL ödeme alınmaktadır. 15 gün geçtiğinde trafik cezasının ödenmesi durumunda ise herhangi bir indirim yapılmayacaktır. Trafik cezası ödemeleri için GİB, e-Devlet, bankaların internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasından, PTT şubeleri ve ATM'lerinden, Vergi dairelerinden yapılmaktadır. Ayrıca PTT'nin alışveriş sitesi olan pttavm.com üzerinden de trafik cezasını kredi kartınız / banka kartınız ile kolaylıkla ödeyebilirsiniz. İnternetten PTT üzerinden trafik cezası ödemek için şu adımları takip edin:

  • İlk olarak pttavm.com sitesine girin.
  • Menü'de yer alan "Trafik Cezası Öde" menüsüne tıklayın.
  • Gerçek/Tüzel kişi seçiminizi yapın.
  • T.C. kimlik numarası / vergi numarası ve plaka bilgisi doldurarak "Sorgula" butonuna basın.
  • Açılan ekranda "Öde" butonuna tıkladıktan sonra "Beyanlı Öde" butonuna basarak devam edin.
  • Beyanlı ödeme yapmak için ceza tutanağınızın yanınızda olması gerekmektedir. Açılan ekranda adınız, soyadınız, adres, ceza tutanağında yer alan seri ve sıra numarası, tutanak tarihi, tutanak tebliğ tarihi ve ceza tutarını yazarak "Sorgula" butonuna tıklayın. Gelen ekrandan kredi kartınızla ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

 

Trafik cezası PTT'den ödenir mi?

PTT şubelerinden de trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemi yapılmaktadır. Ancak PTT şubelerinden sadece nakit olarak trafik cezası ödemesi kabul edilmektedir. Ayrıca PTT hesabınız varsa PTT internet bankacılığına giriş yaparak da trafik cezası ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Garanti Bankası trafik cezası ödeme


TEB trafik cezası ödeme


Vakıfbank trafik cezası ödeme


PTT çalışma saatleri

Yorum yap:

Kapat