Aferin Plus Şurup Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri?

Aferin Plus Şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, kaç yaş içindir, yan etkileri neler, fiyatı 2022 yılında ne kadar gibi bilgileri bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Aferin Plus Şurup Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri?

Aferin Plus şurup; Nezle, soğuk algınlığı, farenjit, grip ve tonsillik gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. İçeriğinde yer alan parasetamol etkin maddesi sayesinde ağrı kesici ve ateş düşürücü görevi görür. Psödoefedrin etkin maddesi ise kan damarlarını daraltır ve mukoza şişkinliğini azaltır. Diğer etkin maddesi Klorfeniramin Maleat ise hafif sakinleştirici özelliği göstermektedir. Aferin Plus şurup resimde de görüldüğü gibi beyaz renkli contalı vidalı kapak içerisinde 100 mL'lik amber renkli cam şişede, 5 mL'lik ölçü kaşığı ile beraber orijinal kutusunda satılmaktadır.

İlacın tüm resmi prospektüs bilgileri için sayfanın sonunu inceleyebilirsiniz.

Aferin Plus şurup ne işe yarar?

Aferin Plus pediyatrik şurup grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda sık görülen ateş, burun tıkanması, kırgınlık hali, mnör adale ağrısı, genizdeki kaşıntı gibi semptomların tedavi edilmesi amacıyla kullanılır.

Aferin Plus şurup ağrı, ateş, grip, burun akıntısı, bitkinlik, yorgunluk gibi durumlarda ağızdan alınan güzel kokusu olan bir şuruptur. Çocukların rahatlıkla içebildiği bu şurubu yetişkinler de kullanabilir. Aferin Plus şurup 6 yaş altı çocuk ve bebeklerde kullanılması önerilmez. Aferin Pediatrik şurup ise 2 yaş üzerine önerilmektedir.
 

Aferin Plus Şurup nasıl kullanılır?

Aferin plus şurubu yemeklerden önce veya yemeklerden sonda kullanabilirsiniz. Doktorunuz hangi şekilde reçete ettiyse, dozajını doğru şekilde kullanmanız gerekir. Aferin Plus şurubu uzman hekim tavssiyesi olmadan kesinlikle kullanmayınız. Gerekli dozu bir miktar yiyecek veya sütle beraber verilmesi, çocuğun ilacı daha kolay sindirebilmesine yardım edebilir.

6 yaş altındaki çocuk ve bebeklerde kullanılması önerilmez. 6 yaş altındaki çocuk ve bebeklere genellikle Aferin Pediatrik şurup reçete edilmektedir.

 • 6 - 9 yaş: Günde 3-4 defa 1,5 ölçek (7-8 ml)
 • 9 - 12 yaş: Günde 3 veya 4 defa 2 ölçek (10 ml)
 • 12 yaş üzeri: Günde 3 veya 4 defa 4 ölçek (20 ml)

Aferin Şurup Kullanmadan Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Aferin Plus şurup kullandıktan sonra, diğer dozu almak için en az 4 saat bekleyin.
 • 5 günden uzun süreli hekim önerisi olmadan kullanmayın.
 • A-ferin Plus şurup ile beraber ateş düşürücü kullanmayın.
 • 60 yaş üzeri hastalarda kullanmayın.
 • Hipertansiyon hastalarına içirmeyin.
 • Aferin Plus şurup etkin maddelerinden birisi de sorbitol'dur. Daha önce bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu belirlenmişse, bu şurubu kullanmadan önce doktora danışın.
 • Ciddi böbrek rahatsızlığı olan çocukların, sodyum diyeti altında olan çocukların doktor kontrolü olmadan kullanması önerilmez.

Calpol şurup, Parol şurup, Minafen şurup, Calpol 6 Plus şurup, Parol Plus şurup, Tylol şurup, Tylol 6 Plus şurup gibi parasetamol içeren ateş düşürücü şurubu daha önce çocuğunuzda yan etki yaptıysa veya doktorunuz bu parasetamol içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse, Aferin Plus şurubu kullanmayınız.


 

Aferin Plus Şurup reçetesiz alınır mı?

Aferin Plus şurup reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerde satılabilmektedir. Ancak  doktora danışmadan diğer ilaçlarda olduğu gibi Aferin plus şurubu da kullanmamanız gerekir. Doktora danışmadan 6 yaş altındaki çocuklarda Aferin Plus şurubu kesinlikle kullanmayınız.

Soğuk algınlığı şikayeti olan yüksek ateşli çocuklar için doktora danışma şansınız bulunmuyorsa bunlara dikkat edebilirsiniz:

Çocuğunuz Aferin Plus şurubu daha önce reçeteli olarak kullandı ve yan etki yaşanmadıysa, Aferin Plus şurubu tekrardan kullandırabilirsiniz.

Çocuğunuz daha önce İburamin Cold şurup kullandı ve yan etki görülmediyse, klorfeniramin meleat ve psödoefedrin HCI etkin maddelerine karşı alerjisi yok demektir. Çocuğunuz daha öncesinde Parol şurup, Calpol şurup, Minafen şurup, Tylol şurup, Tylol 6 Plus şurup, Parol Plus şurup kullandı ve yan etki görülmediyse parasetamol etken maddesine karşı alerjisi yok demektir.

Çocuğunuz parasetamol, klorfeniramin meleat ve psödoefedrin HCI etken maddelerine karşı alerjisi yoksa, Aferin Plus şurup etkin maddelerine karşı alerji yaşanması beklenmez.

Aferin Plus Şurup yan etkileri

Tavsiye edilen dozlarda görülen yan etkilerle beraber gerginlik, huzursuzluk, titreme, kasılmalar, çarpıntı ve yüksek tansiyon görülebilir. Tüm ilaçlar gibi, A-FERİN PLUS pediatrik’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıda yer alan yan etkiler görülürse acilen ilacı kullanmayı bırakarak doktorunuza başvurun veya bir hastanenin acil bölümüne gidin.

 1. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, ürtiker (kurdeşen)
 2. Deri döküntüleri gibi alerjik cilt reaksiyonları
 3. Alerjik ödem ve anjiyoödem (alerji sonucu yüz ve boğazda şişme)
 4. Akut jeneralize eksantematöz püstülozis (yüksek ateşin eşlik ettiği akut yaygın döküntülü içi cerahat dolu küçük kabarcıklar)
 5. Eritema multiform (genelde kendiliğinden geçen, el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık durumu)
 6. Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap)
 7. Lyell sendromu (Fatal sonuçlar dahil toksik epidermal nekroliz, ilaç ve çeşitli enfeksiyonlara bağlı olarak gelişebilen bir deri hastalığı)
 8. Kalp atışlarında düzensizlik (aritmi) veya hızlanma, çarpıntı
 9. Kalbi besleyen damarlarda tıkanma (iskemik kalp hastalığı)
 10. Karaciğer işlev bozuklukları
 11. Çok miktarda alındığında kansızlık, uzun süreli kullanımında kan hücrelerinin sayısında azalma (trombositopeni, trombositopenik purpura, lökopeni, nötropeni, pansitopeni),
 12. Beyaz kan hücrelerinin sayısında azalma (agranülositoz)
 13. Astım ve nefes darlığı
 14. Çok miktarda alındığında karaciğerde bozukluk

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin A-FERİN PLUS pediatrik’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Tüm yan etkileri ve ilacın diğer bilgilerini görüntülemek için sayfanın sonunda yer alan prospektüsü indirebilirsiniz.

Aferin Plus Şurup fiyatı 2022

Eczanelerde reçeteli veya reçetesiz olarak satılan Aferin Plus şurup, SGK kapsamında alınabilir. 2022 yılında eczane satış fiyatı 16.53 TL olarak belirlenmiştir. Piyasalara ve bölgeye göre fiyatlarda farklılık görülebilir.

Aferin Plus Ateş Düşürür Mü?

Aferin Plus şurup içeriğinde yer alan Parasetamol etkin maddesi ateşi düşürmek için görev yapmaktadır. Ancak Aferin Plus şurup veya Aferin şurup ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılması gereken bir şurup değildir. Ateşi yüksek olan 6 yaşın üzerindeki çocuklarda, eğer ateş düşürücü yoksa ve o an alamıyorsanız çocuğunuzun yüksek ateşini düşürmek için geçici olarak A-ferin Plus şurup kullanabilirsiniz.

Fakat, "sadece ateş düşürücü" özelliğinden dolayı çocuğa verilecek her 1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus şurubun çocuğunuza fazladan 1 mg klorfeniramin maleat ve 15 mg psödoefedrin HCI vermek olduğunu unutmayın.


 

Aferin Pediatrik Şurup ve Aferin Plus Şurup Farkı Nedir?

Aferin plus şurup 6 yaş üzerine önerilirken; Aferin Pediatrik Şurup ise 2 yaş üzerine önerilmektedir. Bunun nedeni ise Aferin Plus Şurup içeriğinde yer alan fazladan psödoefedrin HCI etkin maddesidir.

Damarları daraltarak etki gösteren Psödoefedrinm HCI'nin 6 yaş altında kullanılması önerilmez. Uzun zamandır piyasada bulunan Aferin Plus şurup, bilimsel çalışmalar sonrasında Psödoefedrin HCI etken maddesinin yan etkilerinin gebeler ve emziren annelerde ve 6 yaş altındaki çocuklarda kullanılmaması önerildi.

Bu çalışmalar sonrasında Aferin Plus Şurup'tan psödoefedrin HCI etken madde çıkartıldı ve Aferin Pediatrik şurup kullanıma sunuldu. Bunun bir benzeri ise İburamin Cold şuruptan psödoefedrin HCI etkin maddesi çıkartılarak İburamin Zero Şurup piyasaya sunuldu.
 

Aferin Plus şurup mu? Aferin Pediatrik şurup mu kullanmalıyım?

Doktorunuz çocuğunuza hangi şurubu tavsiye ettiyse, o şurubu kullanmaya özen gösterin. Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa, eczacınıza danışın. Soğuk algınlığı şuruplar hakkında genel kullanım bilgisi ise:

 • 2 yaşın altındaki çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kesinlikle kullanmayın. Ateşi 38 üzeri olan çocuklara ateş düşürücü verebilirsiniz.
 • 2-6 yaş arası çocuklarda ise doğuk algınlığı semptomları bulunuyorsa, Aferin Pediatrik şurup verilmesi tercih edilebilir.

6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtisi olan çocuklarda ise:

Rahat nefes alabilen çocuklarda Aferin Pediatrik şurup verilebilir.

Rahat nefes alamayan ve burun mukozasonda şişkinlik, burun tıkanıklığı bulunan çocuklarda Aferin Plus şurup tercih edilebilir.


 

Bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri inceleyerek siz de, Aferin plus şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri ve ilaç hakkında tüm önerileri öğrenebilirsiniz.


 

Aferin Plus prospektüs indir (PDF)

Aferin şurup

Aferin Sinüs

Yorum yap:

Etiketler
Kapat