Aferin Şurup Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri ve Fiyatı

Aferin Pediatrik Şurup nedir, ne işe yarar, Aferin şurup nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, 2022 yılında eczane satış fiyatı ve Aferin şurup hakkında tüm merak edilenleri bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Aferin Şurup Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri ve Fiyatı
Aferin şurup ne işe yarar diye merak edenlere özel olarak bu sayfamızda Aferin pediatrik şurup hakkında tüm bilgileri hazırladık. Özellikle çocuklarda sık olarak kullanılan Aferin şurup (Aferin pediatrik şurup), ateş düşürücü, ağrı kesici olarak kullanılmasının yanı sıra göz sulanması, burun akıntısı, hapşırık gibi alerjik rahatsızlıkların tedavi edilmesinde de kullanılır.

Aferin şurup nedir?

Hem çocuklar, hem de yetişkinler tarafından kullanılabilen Aferin şurup; eczanelerde reçeteli veya reçetesiz olarak satılabilmektedir. Öksürük, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla kullanılan bu ilaç ayrıca ateş düşürücü, ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır.

Aferin şurup etken maddesi

Aferin şurubun etken maddesi Parasetamol ve Klorfeniramin Maleat'tır. Bu etken maddelere karşı alerjisi olan kişiler şurubu kullanmamalıdır. Etken maddesi 160 mg parasetamol ve 1 mg klorfeniramin maleat bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan Parasetamol etken maddesi sayesinde vücutta meydana gelen kas ağrısı, adet sancısı, kulak ve boğaz ağrıları, eklam ağrıları gibi farklı ağrıları hafifleterek tedavi etmektedir. Ayrıca diğer etken maddesi Parasetamol ise ateş düşürücü özelliğine sahiptir.

Parasetamol: Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. Parasetamol içeren şuruplar kullanıldıktan sonra tüm dokulara hızlı şekilde yayılır. Şurup bebek veya çocuğa içirildikten sonra 30-60 dakika sınra etkisini en iyi şekilde gösterir.

Klorfeniramin maleat: Klorfeniramin Maleat; alerjik reaksiyon, rinit, saman nezlesi, astım ve ürtiker gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir. (1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak görev alır. Antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etki göstermektedir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1)

Histamin salınımın neden olduğu hapşırık, rinit, göz yaşının artışı, kırmızı ve kaşıntılı göz, burun tahriş ve kaşıntısı gibi alerjik durumların ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. (1)

Aferin şurup ne işe yarar?

Aferin şurup soğuk algınlığı, öksürük, nezle gibi hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılır. Aferin şurup genel olarak grip, soğuk algınlığı benzeri üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi eder. İçeriğinde yer alan parasetemol sayesinde ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği bulunur. Parasetamol içeren şuruplar içildikten hemen sonra tüm dokulara hızla yayılmaktadır. Çocuklar kullandıktan 30-60 dakika sonra etkisini gösterir. Klorfeniramin Maleat ise alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, ürtiker ve astım rahatsızlıkları ile ürtiker rahatsızlıklarını tedavi etmektedir.

  • Ağrı kesici
  • Ateş düşürücü
  • Nezle
  • Faranjit
  • Tonsillit
  • Göz sulanması
  • Hapşırık
  • Burun akıntısı
  • Geniz akıntısı
  • Kırgınlık hissi
  • Soğuk algınlığı

Aferin şurup nasıl kullanılır?

Aferin şurup ağız yoluyla kullanılan pediatrik bir şuruptur. Doktor tavsiyesi ile hastaya en uygun kullanım dozu belirlenecektir. Aferin şurubun 2 yaş altındaki ebeklerde kullanımı uygun değildir. Diğer yaş gruplarında ise standart kullanım şekli şu şekildedir:

  • 2 - 6 yaş: Günde 3 defa 1 ölçek (5ml)
  • 6 - 9 yaş: Günde 3 defa 1,5 ölçek (7-8 ml)
  • 9 - 12 yaş: Günde 3 defa 2 ölçek (10 ml)
  • 12 yaş üzeri: Günde 4 defa (20 ml)

Doktorunuz tarafından farklı bir dozajda tedavi şekli önerilmediyse, günlük olarak 4 dozu aşılmaması gerekmektedir. Aferin şurubun tedavisi genel olarak 5 gün sürmektedir ve daha sonra sonlandırılmalıdır.

  • A-ferin Pediatrik Şurup kullanıldıktan sonra, diğer doz için en az 4 saat beklenmelidir. Günde 4 dozdan fazla kullanılmaması gerekir.
  • 5 günden uzun süreli kullanmayın.
  • A-ferin Pediatrik Şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
  • 60 yaş üzeri hastalarda kullanmayın.
  • Farklı kullanım şekli önerildiyse, doktorunuzun tavsiyesine uyun.

Aferin şurup yan etkileri

Tüm ilaçlar gibi, A-FERİN pediatrik’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. A-FERİN pediatrik ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler. İlacınızı doktorunuzun söylediği süre zarfınca kullanın. Herhangi bir olumsuz etki göstermesi beklenmez.

Aşağıdakilerden biri olursa, A-FERİN pediatrik’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

  • Ciltte kızarıklık, kaşıntı, ürtiker (kurdeşen)
  • Deri döküntüleri gibi alerjik cilt reaksiyonları
  • Alerjik ödem ve anjiyoödem (alerji sonucu yüz ve boğazda şişme)
  • Akut jeneralize eksantematöz püstülozis (yüksek ateşin eşlik ettiği akut yaygın döküntülü içi cerahat dolu küçük kabarcıklar)
  • Eritema multiform (genelde kendiliğinden geçen, el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık durumu)
  • Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap)
  • Lyell sendromu (Fatal sonuçlar dahil toksik epidermal nekroliz, ilaç ve çeşitli enfeksiyonlara bağlı olarak gelişebilen bir deri hastalığı)
  • Kalp atışlarında düzensizlik (aritmi) veya hızlanma, çarpıntı
  • Karaciğer işlev bozuklukları
  • Çok miktarda alındığında kansızlık, uzun süreli kullanımında kan hücrelerinin sayısında azalma (trombositopeni, trombositopenik purpura, lökopeni, nötropeni, pansitopeni),
  • Beyaz kan hücrelerinin sayısında azalma (agranülositoz)
  • Astım ve nefes darlığı
  • Çok miktarda alındığında karaciğerde bozukluk

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin A-FERİN pediatrik’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

  • Çok yaygın: 10 hastanın en az birinde görülebilir
  • Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
  • Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir.
  • Seyrek: 1000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
  • Çok seyrek: 10000 hastanın birinden az görülebilir.
  • Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle sıklık derecesi tahmin edilemiyor

Aferin Şurup Yaygın Yan Etkileri

  • Baş ağrısı, baş dönmesi, uykululuk hali
  • Üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri
  • Bulantı, kusma, gaza bağlı mide-barsakta şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık,

Aferin şurup Yaygın olmayan yan etkileri

  • Mide-bağırsak kanaması,
  • Böbreklerde yetmezliğe yol açabilen böbrek hasarı

Aferin şurup ateş düşürür mü?

Aferin Pediatrik Şurubun kullanım amaçları arasında ağrı kesici ateş düşürücü olarak kullanılmasıdır. Aferin şurup ateş düşürmek için kullanılır ancak doktor tavsiyesiyle kullanmanız gerekir. Aferin şurubun her 5 ml haciminde 160 mg parasetamol vardır. Parasetamol etken maddesi ateş düşürücü özelliğinde kullanılır.

Fakat Aferin Pediatrik Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir. Ateşi yüksek olan çocuklarda eğer ateş düşürücünüz yoksa o an temin etme şansınız bulunmuyorsa Aferin şurup kullanılabilir.

Ancak "sadece ateşi düşürmek amacıyla" çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) Aferin Şurup, çocuğa fazladan 1 mg klorfeniranin maleat vermek anlamı taşımaktadır.

Aferin şurup gebelik kategorisi B'dir. Yapılan klinik araştırmalara bakılırsa ilacın hayvanların fetüslerinde bir risk oluşturmadığı anlaşılsa da, gebe kadınların kullanımı hakkında bir çalışma yoktur. Bundan dolayı doktor tarafından önerilmediği durumlarda gebe ya da gebelik şüphesi olan kadınların kullanması önerilmez.

Aferin Pediatrik Şurup ve Aferin Plus Şurup Farkı Nedir?

Aferin plus şurup 6 yaş üzerine önerilirken; Aferin Pediatrik Şurup ise 2 yaş üzerine önerilmektedir. Bunun nedeni ise Aferin Plus Şurup içeriğinde yer alan fazladan psödoefedrin HCI etkin maddesidir.

Damarları daraltarak etki gösteren Psödoefedrinm HCI'nin 6 yaş altında kullanılması önerilmez. Uzun zamandır piyasada bulunan Aferin Plus şurup, bilimsel çalışmalar sonrasında Psödoefedrin HCI etken maddesinin yan etkilerinin gebeler ve emziren annelerde ve 6 yaş altındaki çocuklarda kullanılmaması önerildi.

Bu çalışmalar sonrasında Aferin Plus Şurup'tan psödoefedrin HCI etken madde çıkartıldı ve Aferin Pediatrik şurup kullanıma sunuldu. Bunun bir benzeri ise İburamin Cold şuruptan psödoefedrin HCI etkin maddesi çıkartılarak İburamin Zero Şurup piyasaya sunuldu.

Aferin Plus şurup mu? Aferin Pediatrik şurup mu kullanmalıyım?

Doktorunuz çocuğunuza hangi şurubu tavsiye ettiyse, o şurubu kullanmaya özen gösterin. Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa, eczacınıza danışın. Soğuk algınlığı şuruplar hakkında genel kullanım bilgisi ise:

  • 2 yaşın altındaki çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kesinlikle kullanmayın. Ateşi 38 üzeri olan çocuklara ateş düşürücü verebilirsiniz.
  • 2-6 yaş arası çocuklarda ise doğuk algınlığı semptomları bulunuyorsa, Aferin Pediatrik şurup verilmesi tercih edilebilir.
  • 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtisi olan çocuklarda ise:
  • Rahat nefes alabilen çocuklarda Aferin Pediatrik şurup verilebilir.
  • Rahat nefes alamayan ve burun mukozasonda şişkinlik, burun tıkanıklığı bulunan çocuklarda Aferin Plus şurup tercih edilebilir.


Doktora danışmadan Aferin şurup kullanılır mı?

Aferin Pediatrik Şurup reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilir. Doktorunuza danışmadan 2 yaş altında veya 7 kg altındaki çocuklarda Aferin şurup kullanılması önerilmez. Doktora danışma durumunuz yoksa eczacınızdan bilgi alabilirsiniz. Soğuk algınlığı şikayeti ve yüksek ateş olan çocuklarda doktora danışma fırsatınız yoksa bunlara dikkat etmenizde fayda olacaktır:

  1. Çocuğunuza daha önce Aferin Pediatrik şurup reçeteli olarak verildiyse ve yan etki görmediyseniz, Aferin pediatrik şurubu çocuğunuza kullandırabilirsiniz.
  2. Çocuğunuza daha önce İburamin Zero şurup, Aferin plus şurup, Coldfen şurup veya İburamin Cold şurup verildiyse ve yan etki görülmediyse, klorfeniramin meleat antihistaminiğine karşı alerjisi yok demektir. Çocuğunuz daha önce Calpol şurup, Parol şurup, Minafen şurup, Tylol şurup, Calpol şurup, Parol plus şurup veya Tylol 6 plus şurup kullandı ve yan etki görülmediyse, parasetamol etken maddesine karşı alerhjisi yoktur. Çocuğunuz klorfeniramin meleat ve parasetamole alerjisi yoksa, Aferin Pediatrik Şurup süspansiyon içeriğindeki etkin maddelere karşı alerji yaşanması beklenmez.

Aferin Şurup Fiyatı 2022

Aferin şurup reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilir. Aferin Şurup SGK kapsamında reçeteli olarak temin edilebilir. 2022 yılında eczanelerde Aferin Pediatrik Şurup satış fiyatı 16.53 TL olarak belirlenmiştir.


Karaciğer, böbrek ve kalp hastalığı bulunan ya da Gilbert sendromu ve Glukoz 6-fosfat dehidrojenaz enzim eksikliği görülen çocuklarda; Aferin şurup kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız gerekir.

Bu sayfamızda sizler için Aferin şurup nedir ne işe yarar, yan etkileri ve Aferin şurubun kullanım talimatı hakkında bilgileri sunduk.

Polivit şurup ne işe yarar?

Gaviscon şurup ne işe yarar?

Uyarı: Bu sayfada yer alan yazı prospektüs bilgilerinden yararlanarak genel bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. İlaç firmaları bazı durumlarında ilaç içeriklerini değiştirebilmektedir. İlacı kullanmadan önce ilacın içerisinde çıkan güncel prospektüsü incelemenizi tavsiye ederiz. Hiçbir ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız. 

Yorum yap:

Kapat