Calpol şurup nedir, ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir?

Calpol şurup nedir ne için kullanılır, ne işe yarar, fiyatı nedir, nasıl kullanılır diye merak edenler bu sayfadaki bilgileri inceleyerek tüm aklına takılan detayları öğrenebilir.

Calpol şurup nedir, ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir?

Bebek ve çocuklarda, hafif ve orta ateşin hızlı bir şekilde düşürülmesi amacıyla ve ağrıların tedavi edilmesinde kullanılan Calpol şurup ne işe yarar diye merak ediyorsanız, bu sayfamızda yer alan bilgileri inceleyebilirsiniz. Calpol şurup nasıl kullanılır, yan etkileri, güncel fiyatı ve kimlerin kullanabileceğini hemen öğrenebilirsiniz.

 

Calpol şurup nedir?

Üst solulum yolu enfeksiyonlarında meydana gelen ateş ve ağrıyı azaltarak tedavi etmek amacıyla kullanılan Calpol şurup, süspansiyon şeklinde bir şuruptur. Etken maddesi parasetamoldur. Parasetamol ise, beyne giden ağrı sinyallerinin yoğunluğunu azaltarak beyinceki vücut sıcaklığını düzenlemekte görevli maddelerin salgılanmasını baskıladığından dolayı, ateşi düşürme konusunda oldukça etkilidir.

 

Calpol şurup ne işe yarar?

Genellikle mevsim geçişleri ile kış aylarında çocuk ve bebeklerde görülen soğuk algınlığı, grip enfeksiyonları, karın ağrısı, ateş ve eklem ağrısı durumlarında Calpol şurup kullanılmaktadır. Şurubun kullanılabildiği diğer yan alanlar ise diş çıkarma dönemlerinde çocuklarda meydana gelen ateş, diş ağrısı, cerrahi operasyon sonrası yaşanan ağrılarla beraber çocuklardaki baş ağrılarını ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

 

Calpol şurup nasıl kullanılır?

Calpol şurup bebek ve çocuklarda kullanmı ise önerilen doz 5 ml civarındadır. Kesinlikle bir ilacı veya şurubu kullanırken hekiminizin önerilerini dikkate alınız. Calpol şurup kullanım dozu, bebeğin yaşı ve kilosuna göre ayarlanmaktadır. Bundan dolayı mutlaka doktorunuzun önerilerini dikkate alarak Calpol şurup kullanınız. Calpol şurup prospektüsünde yer alan standart kullanım şekli ise şu şekildedir:

  • 1 - 6 yaş arası: 1-2 ölçek (5-10 ml)
  • 3 ay ile 1 yaş arası: Yarım - 1 ölçek (2.5 - 5 ml)
  • 3 ay altındaki bebeklerde: Yarım ölçek (2.5 ml)

2 ay altındaki bebeklerde kullanımı önerilmez. 6 yaş ve büyük çocuklarda ise Calpol şurup yerine tablet kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

Calpol şurup kaç saatte bir verilir?

Belirtilen doz aralıkları ise 4 saat ve daha uzun süreyi kapsamaktadır. Bu saat aralığında günde 4 kez kullanılabilir.

 

Calpol şurubu kimler kullanabilir?

Calpol şurup, 3. aydan itibaren 6 yaşına kadar bebek ve çocuklarda kullanılmaktadır. 2 ay altındaki bebeklerde kullanımı önerilmez. Her yaş grubu için kullanım şeklini mutlaka uzman doktor araylamalıdır.

 

Calpol şurup yan etkileri

Doğru dozda kullanımında çok nadir görülen yan etkileri vardır. Eğer parasetamol alerjisi görülürse mutlaka doktora başvurmanız gerekebilir. Parasetamol alerjisi belirtileri ise:

  • Nefes almada zorluk,
  • Konuşmakta zorlanma ile hırıltı,
  • Ağız, dil ve boğazda şişlik.

Calpol şurup içeriğinde yer alan sorbitol ve maltitol solüsyonu olmasından dolayı, şeker konusunda dayanıksız olan çocuklarda kullanımı için hekime önerilmesi gerekir. İlaç içeriğinde yer alan gliserol maddesinden dolayı mide bulantısı, ishal ve baş ağrısı oluşabilir.

 

İlginizi çekebilir: Tc ile tahlil sonucu sorgulama

 

Calpol şurup açıldıktan sonra kaç gün kullanılır?

Calpol süspansiyon şurup, kapağı açıldıktan sonra son kullanma tarihine kadar kullanılabilir. İnternette bazı sitelerde yer alan "kapağı açıldıktan sonra bir kaç gün içerisinde kullanılması gerekir" gibi bilgiler yanlıştır. Son kullanma tarihine kadar kullanabilmek için 25 derece altındaki oda sıcaklığında saklanması gerekmektedir.

 

Calpol şurup fiyatı 2021

Calpol şurup 2021 yılında eczane satış fiyatı 20.16 TL olarak belirlenmiştir.

Siz de bu sayfamızda yer alan bilgilere göz atarak Calpol şurup nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve olası yan etkileri öğrenebilirsiniz. Herhangi bir ilaç kullanmadan öncesinde mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

Polivit şurup ne işe yarar?

Dolven şurup ne işe yarar?

Gaviscon şurup ne işe yarar?

Yorum Yap: