Devlet kaç yılda bir gözlük veriyor, ne kadar ödüyor 2021

Devlet gözlük için ne kadar ödüyor 2021 ve devlet kaç yılda bir gözlük veriyor hakkında tüm merak edilenler bu sayfada.

Devlet kaç yılda bir gözlük veriyor, ne kadar ödüyor 2021

Devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor, kaç yılda bir gözlük veriyor diye merak eden kişiler için bu sayfada tüm bilgileri açıkladık. Bağkur'lu, Sigortalı veya kamu sektörü çalışan farkı olmaksızın reçete ile herkesin gözlük alma hakkı vardır. Devlet desteği ile birlikte tarafınıza reçete ile gözlük yazıldığında hem gözlük camı hem de gözlük çerçevesi reçete ile verilmektedir. Göz doktoruna muayene olduktan sonra, reçete ile yazılan gözlük camı ve gözlük çerçevesinin nasıl alınacağını da aşağıda anlattık.

 

Devlet katkılı gözlük alma şartları

SGK veya Bağkur'lu olan kişilerin devlet tarafından reçeteli olarak gözlük alma hakları bulunmaktadır. Devlet desteği ile gözlük almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ise:

  • Sigortalı olmanız gerekmektedir.
  • Devlet veya özel hastanenin "Göz" bölümlerinde muayene olmanız gerekmektedir.
  • Göz rahatsızlığına göre reçete yazılması.
  • Doktorun reçetesiyle beraber SGK anlaşmalı gözlükçülere gitmek.

 

Devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), tarafından Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren tüm hastanalerde göz muayenesi olarak siz de gözlük alabilirsiniz. Devletin sunduğu sigorta desteği ile gözlük reçetesi yazdırabilir, hem gözlük camı hem de gözlük çerçevesini ücretsiz olarak alabilirsiniz. Herhangi bir göz doktoruna muayene olunduktan sonra, eğer tarafınıza gözlük yazıldıysa SGK anlaşmalı tüm gözlükçülerden anında gözlüğü almak mümkündür. 2021 yılında devlet gözlük için 37 TL katkı payı ödemektedir. Doktor tarafından size yazılan gözlüğün fiyatı ne olursa olsun, devlet en fazla 37 TL devlet gözlük yardımı yapmaktadır.

 

Devlet gözlük çerçevesi için ne kadar ödüyor?

Devlet tarafından uzak ve yakın çerçeveli gözlük bedeli için en fazla 37,80 TL katkı bedeli ödenmektedir. Gözlüğün bedeli ne kadar olursa olsun reçete edilen gözlük bedeline 37,80 TL devlet yardımı yapılmaktadır. Eğer gözlük çerçevesi yerli çerçeve olması durumunda 43,20 TL verilmektedir.

 

Devlet kaç yılda bir gözlük veriyor?

Devlet tarafından reçete ile gözlük almak için öncelikle devlet hastanesi veya özel hastanede göz bölümünde muayene olmanız gerekmektedir. Gözlük camı ve çerçevesinin değiştirilme süresi ise 3 yıldır. 3 yıl içerisinde keyfi olarak gözlük camı veya çerçevesinin değişiminde devlet yardım etmemektedir. Eğer 3 yıl dolmadan göz sağlığında kötüleşme olması durumunda 3 yıl süre dolmadan önce doktorun rapor yazması durumunda gözlük camı ve gözlük değişimi yapılması mümkündür.

 

SMS ile gözlük hakkı sorgulama

E-devlet sitesi üzerinden veya SMS göndererek devlet gözlük hakkı sorgulaması yapabilirsiniz. Cam  ve çerçeve hakkı sorgulaması ayrı ayrı yapılmaktadır. Hangi sorgulamayı yapmak istiyorsanız onun ismini yazmanız gerekmektedir. Cam için CAM, çerçeve sorgulaması için CERCEVE yazmanız gerekiyor. SGK gözlük hakkı sorgulama işlemi için:

  • CAM veya CERCEVE yazıp bir boşluk bırakarak TC kimlik numaranızı yazın ve bir boşluk daha bırakın.
  • Aile Sıra Numaranızı yazdıktan sonra 5502'ye SMS gönderin.

 

E-devlet gözlük hakkı sorgulama

E-devlet sitesine giriş yaparak da gözlük değişim hakkı sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. SGK gözlük hakkı sorgulama yapmak için:

  • E-devlet sitesine giriş yapın. (https://www.turkiye.gov.tr/)
  • E-Hizmetler menüsüne tıkladıktan sonra "Kurumlar" sayfasına gelin.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu altında yer alan "Sosyal Güvenlik Medula Optik Reçete Bilgileri" ekranına gelin.
  • Bu sayfadan SGK gözlük hakkı sorgulama işlemini E-devlet üzerinden tamamlayabilirsiniz.

E-devlet sitesinden bu işlemleri takip ederek çerçeve veya cam desteği hakkı olup olmadığını hemen öğrenebilirsiniz. Eğer gözlük destek hakkınız henüz oluşmadıysa, ne zaman destek alabileceğinizi de bu ekrandan sorgulayabilirsiniz. Bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri inceleyerek siz de devlet kaç yılda bir gözlük veriyor sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

 

SGK resmi sitesinde gözlük camı ile ilgili bilgiler için tıklayın.

İmplant tedavisini devlet karşılıyor mu?

Kol ağrısına hangi bölüm bakar?

Sosyal Medyada Paylaş