Dexiren ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nedir?

Bu sayfadan Dexiren ne işe yarar, fiyatı nedir, yan etkileri nelerdir gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Dexiren ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nedir?

Pek çok kişi tarafından kullanılan Dexiren ne işe yarar, nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız, bu sayfamızda yer alan bilgileri inceleyebilirsiniz. Dexiren ilacın yan etkileri ve aklınıza takılan tüm sorulara yanıtları aşağıda sıraladık.

Dexiren nedir?

Dexiren, en etkili ağrı kesiciler arasında yer almaktadır. Özellikle baş ağrısı konusunda günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılan bu ilaç, ağrı kesici grubunda yer almaktadır. Non steroid anti enflamatuvar ilaç olarak içerisindeki etken madde ise deksketoprofen trometamol bulunmaktadır. Bunların yanı sıra mısır nişastası, sülüloz, sodyum nişasta glikolat, titanyum dioksit, magnezyum streat da yer almaktadır.

Dexiren ne işe yarar?

Özellikle ağrı kesici olarak kullanılan Dexiren, günümüzde diş hekimleri ve doktorlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Kadınların adet dönemindeki ağrıların giderilmesi, karın ağrılarında ve kasıklardaki ağrılar için kullanılmaktadır. Diş çürüğüne bağlı olarak meydana gelen ya da dişe bağlı ağız içerisinde bir diş eti ya da diş ağrısının tedavi edilmesi sürecinde de kullanılmaktadır.

Yetişkin kişilerde soğuk algınlığı sonrası meydana gelen veya herhangi bir nedene bağlı olmayan kas ve istelet sistemi ağrılarının tedavi edilme sürecinde de kullanılmaktadır.

Dexiren ağrı kesici ilacının bazı özel durumlarda kullanılması çok doğru bir işlem değildir. İşte Dexiren hapını kullanmamanız gereken durumlar:

  • Etken maddeye karşı alerjisi olanlar,
  • Steroid olmayan anti enflamatuvar ilaçlara karşı duyarlılığı olanlar,
  • Astımı olanların ilacı kullandıktan sonra boğazda şişlik gibi durumlarla karşılaşanlar,
  • Crohn hastalığı olanlar,
  • Ciddi kalp yetmezliği, ciddi karaciğer ve böbrek problemi olanlar,
  • Kanama bozukluğu olanlar,
  • Hamileliğin son 3 aylık döneminde veya emziren annelerin de bu ilacı kullanması sakıncalıdır.

Dexiren nasıl kullanılır?

Dexiren'in kullanımını en doğru şekilde, doktorunuzun tavsiye ettiğine göre kullanın. Dexiren, ağrı tipi ve ağrı şiddetine göre veya ağrı eşiğine göre kullanılabilir. Günde kaç defa ve kaç kere kullanacağınıza en iyi doktorunuz karar verecektir. Herhangi bir öneride bulunulmadığı zaman bu ilacı kullanmaya karar verdiyseniz, 8 saatte bir günlük 3 tableti geçmeyecek şekilde kullanabilirsiniz. Ağrınız olmadığı durumlarda sürekli kullanmanıza gerek yoktur.

Dexiren çocuklar kullanabilir mi?

Dexiren ilacının çocukların kullanımına uygun değildir. Çocuğunuzun başı ağrıyorsa, doktorunuza başvurarak ağrı kesici şuruplardan almanızı öneririz.

Dexiren yan etkileri

Her ilaçta olduğu gibi, Dexiren'de de yan etkiler bulunmaktadır.

Dexiren çok yaygın yan etkiler: Karın ağrısı, ishal ve sindirim sistemi bozuklukları.

Yaygın olmayan yan etkiler: Baş dönmesi, sersemlik, çarpıntı, kızarma, uyuklama, yorgunluk, ateş, mide problemleri, kabızlık, ağız kuruluğu, yorgunluk, genel olarak kırgınlık ve keyifsizlik.

Seyrek yan etkileri: Bayılma, peptik ülser, yüksek kan basıncı, kaşıntı ve döküntü, terlemede artış, akne, anormal karaciğer sorunları, sırt ağrısı, kan kusma veya bağırsaklarda kanlı dışkı, duyularda anormallik, sık idrara çıkma.

Dexiren, kalp rahatsızlıklarını arttırma üzerinde, inme ve infarktüs gibi rahatsızlıkların etkisi olduğu öne sürülmektedir. Kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin bu ilacı doktor kontrolünde kullanması tavsiye edilmektedir.

Dexiren fiyatı 2021

Dexiren eczane satış fiyatı 2021 yılında 13.33 TL olarak belirlenmiştir.

Bu sayfamızdaki güncel bilgilere göz atarak siz de Dexiren ne işe yarar, yan etkileri neler, güncel fiyatı ve kullanım şekli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Contractubex ne işe yarar?

Calpol şurup ne işe yarar?

Gaviscon şurup ne işe yarar?

Yorum yap:

Kapat