Dolven şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri neler?

Dolven şurup ne işe yarar diye merak edenler için bu sayfada Dolven şurup nasıl kullanılır, fiyatı nedir, yan etkileri nelerdir sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Dolven şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri neler?

Ateş düşürücü, ağrı kesici, iltihap giderici etkilere sahip olan Dolven şurup, pediyatrik bir ilaçtır. Etken maddesinde ibuprofen bulunmaktadır. 6 aydan daha büyük çocuklarda kullanıma uygun olan şurup, grip ve soğuk algınlığından dolayı meydana gelen ateşi düşürmede ve vücut ağrılarını azaltmada yardımcı olmaktadır. Diğer yandan çocukluk çağında görülebilen romatizmal eklem hastalığı Juvenil artnit tedavisinde de Dolven şurup kullanılmaktadır. Bu sayfadan Dolven şurup hakkında tüm gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dolven şurup nedir?

Dolven şurup, özellikle 6 aydan büyük çocuklarda kullanılmaktadır. Grip ve soğuk algınlığından dolayı meydana gelen hatalıklar sonucunda oluşan ateşi düşürmede yardımcı olmaktadır. Dolven, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğiyle pek çok aile tarafından tercih edilmektedir ancak bu tür ilaçların doktor tavsiyesiyle kullanılması gerekmektedir.

Dolven şurup ne işe yarar?

Asıl amacı ağrı kesici ateş düşürücü olarak kullanılan Dolven şurup, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Dolven, ilk olarak ilacın kullanıldığı hastalıkların yanı sıra bu hastalıkların tetiklediği ağrıların giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Dolven ayrıca iltihap çözücü etkisinden dolayı çocuklarda rastlanan eklemlerde iltihap, diş tedavisi, diş eti apsesi ağrıları, kaza veya spor yaralanmaları ile alakalı şişlik, ağrı ve iltihap durumlarında da kullanılmaktadır.

Dolven şurup nasıl kullanılır?

Dolven şurup, genellikle aç karnına biraz su ile içilebilir. Fakat nadir olarak da görülse çocuğunuzda hazımsızlık oluyorsa yiyecek veya süt ile birlikte de verilebilir.

  • Kullanmadan önce şişeyi çalkalayın.
  • 7 kg altındaki çocuklarda kullanmayın.
  • Eğer bir dozu vermeyi unuttuysanız, hatırladığınızda dozu verin. Bir sonraki dozu vermeye az kaldıysa biraz daha bekleyip vermeniz gerekmektedir.
  • Doğru dozda kullanımı için mutlaka şurubun içinden çıkan ölçek ile ölçün.

Şurubun kullanım talimatı yine doktorun önerdiği şekilde kullanılması gerekmektedir.

Önerilen kullanım dozu ise:

  • 6 ay - 1 yaş aralığında ve 7 kg aralığını geçmiş çocuklarda kullanımı günde 3 kez yarım ölçek. (2.5 ml)
  • 1 - 2 yaş aralığında çocuklarda kullanım dozu günlük 3 - 4 kez yarım ölçek. (2.5 ml)
  • 3 - 7 yaş aralığı için kullanım dozu günde 3-4 kez 1 ölçek. (5 ml)
  • 8-12 yaş aralığı için kullanım dozu günde 3 - 4 kez 2 ölçek. (10 ml)

Dolven şurup ne zaman etkisini gösterir?

Dolven şurubu kullandıktan sonra etkisi 30-45 dakika arasında başlamaktadır.

Dolven şurup ne kadar süre ile kullanılmalı?

Dolven şurubu, çocuklarda ateş düşürücü ve ağrı kezici olarak kısa süre kullanmak gerekmektedir. Eğer çocuğunuzun ateşi düştüğünde ve semtomlar hafiflediğinde hemen ilacı bırakmayın. Doktor tedaviyi sonlandırıncaya kadar ilacı kullanmaya devam edin.

Dolven şurup kaç saat arayla kullanılmalı?

Dolven şurup ağır olmayan durumlarda 6-8 saat arayla kullanılması önerilir. Doktorun önerdiği dozda ve saat aralığında kullanmaya özen gösteriniz.

Dolven şurup yan etkileri

Dolven şurup hafif yan etkileri:

Döküntü ile kaşıntı, ödem, halsizlik, iştahsızlık, gerginlik, mide ağrısı ve karın ağrısı, mide bulantısı, ishal ve kabızlık, baş dönmesi ve baş ağrısı, ağız ve boğazda yanma hissi.

Dolven şurubun ciddi yan etkileri

Şiddetli olarak lerjik reaksiyon ve anafilaksi (Nefes alamama, deride kırmızı ve mor lekeler, yüz, dudak ve ağız, dil ve boğazda şişme, ışığa duyarlılık.), karaciğer sorunları, kan sorunları, mide-bağırsak sorunları, böbrek sorunları, ayak ve bileklerde ödem, vertigo, felç hali, kalp krizi, hipertansiyon, göz ve ciltte sararma, uyku bozuklukları, ensede sertleşme, hıçkırık, bilinç kaybı, aşırı halsizlik, hipertansiyon.

Eğer bu yan etkilerden birisi çocuğunuzda görülürse, zaman geçmeden doktorunuza başvurunuz.

Dolven şurup fiyatı 2021

Dolven şurup eczane satış fiyatı 2021 yılında 13.61 TL olarak belirlenmiştir.

Bu sayfamızda yer alan güncel bilgilere göz atarak Dolven şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir gibi bilgiler öğrenebilirsiniz.

Polivit şurup ne işe yarar?

Prospan şurup ne işe yarar?

Yorum Yap: