Geralgine K nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Geralgine k nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar? Soruları hakkında tüm detaylı bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Geralgine K nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Geralgine K nedir diye merak eden kişiler için bu sayfamızı hazırladık. İlaç kullanımları hakkında detaylı bilgiye internet üzerinden kolaylıkla erişilebilse de, doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilacı kullanmamanız gerekiyor. Sağlığınızı korumak için herhangi bir hastalık sonrası mutlaka doktora giderek ilaç kullanmaya başlayınız.

Son zamanlarda en çok kullanılan ilaçlardan birisi haline gelen Geralgine K nedir, ne işe yarar hakkında tüm detaylı bilgileri araştırarak bu sayfamızda merak edilen herşeyi açıkladık.

Geralgine K nedir, ne işe yarar?

Geralgine K tablet olarak kullanıma sunulan bir ilaçtır. İlacın yapısındaki etken maddesi Parasetamol (500 mg), Kafein (30 mg), Kodein fosfat (10 mg)'tır.

Kullanım alanı oldukça geniş olan bu ilaç, ağrı kesici, ateş düşürücü, öksürük kesici olarak kullanımı oldukça yaygındır. Diğer yandan migren ve soğuk algınlığı tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Geralgine K yan etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Geralgine K ilacında da yan etkiler bulunmaktadır.

GERALGİNE-K kullanımı sonrasında karın ağrısı, nefes almada zorlanma, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik, kurdeşen gibi durumların görülmesi halinde ilacı kullanmayı bırakarak acil bir şekilde doktora başvurunuz.

Geralgine K kullanımı sonrasında karaciğer ve böbrek işlev bozuklukları, kalp ritim bozukluğu, beyinde ödem oluşması, kansızlık, bağırsak ve midede kanama, kan tahlil sonucu bozuklukları gibi durumlardan herhangi bir tanesi görülmesi durumunda ilacı kullanmayı bırakarak acil bir şekilde doktora bilgi verilmesi gerekmektedir.

Kusma, bulantı, hazımsızlık hali, kabızlık, karın ağrısı, gaz, baş ağrısı veya baş dönmesi, uyku halinde olma, karıncalanma, uyuşma, yanma gibi duyusal bozukluk, üst solunum yolu hastalıkları gibi belirtileri Geralgine K ilacının nadir olarak görülen yan etkileri arasında yer almaktadır.

Geralgine K Reçetesiz Satılıyor Mu?

En çok merak edilen konulardan birisi de Geralgine K ilacının eczaneden reçetesiz olarak satılıp satılmadığıdır. Geralgine K ilacının eczaneden reçetesiz satılıp satılmayacağı hakkında net bir bilgi bulunmasa da, önerimiz herhangi bir hastalık durumunda eczeneden ilaç almadan önce mutlaka uzman bir doktordan tavsiye alınız.

Geralgine k nedir, ne işe yarar

Geralgine K Fiyatı nedir?

Üretici firmalar tarafından belirlenen ilacın fiyatı, reçeteli veya reçetesiz alımlarda fark etmetedir. Geralgine K ilacı eczanelerde 9,49 TL olarak satışı gerçekleştirilmektedir.

Geralgine K Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Ağızdan alınan kaşeler genellikle 30-45 dakika arasında etkisini göstermeye başlamaktadır. Bu etki yaklaşık olarak 4 saat sürmeye devam eder.

Geralgine K Nasıl Kullanılır?

Ağızdan alınan bir ilaç olan Geralgine K'yı bir bardak su ile yutmanız gerekmektedir.

Yetişkinlerde kullanımı:Semptomları kontrol etmek için en düşük etkili doz gereken en kısa tedavi süresinde kullanılarak istenmeyen etkiler azaltılabilir. 4-6 saat ara ile 1-2 tablet önerilir. Günlük en yüksek doz parasetamol için 4000 mg’dır. Alkol alan kişilerde karaciğer zehirlenmesi (hepatotoksisite) riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2000 mg’ı aşmaması gerekir.

12-18 yaş arası çocuklarda: 12-18 yaş arası çocuklarda kodein için günlük maksimum doz 240 mg’ı geçmemelidir. 24 saatte 4 dozdan fazla kullanılmamalıdır. Bu doz gün içinde dörde bölünerek altışar saatten az ara vermemek koşuluyla alınabilir. Etkili olan en düşük doz ve en kısa tedavi süresi tercih edilmelidir. Eğer ağrı tedavisinde başarı sağlanamadıysa tedavi süresi üç gün ile sınırlandırılmalı, tedavi hekim tarafından tekrar değerlendirilmelidir.

Geralgine K nedir diye merak edenlere özel olarak bu sayfamızı hazırladık. Siz de Geralgine K kullanmadan önce sayfamızda yer alan sağlık hakkında bilgilerden yararlanabilir, tavsiyelere uyarak daha doğru bir ilaç kullanımını öğrenebilirsiniz.

Roaccutane nedir?

Dexiren nedir?

Yorum yap: