Devlet ve özel huzurevi fiyatları 2022 (Tüm İller Güncel Fiyat Listesi)

Huzurevinde kalmak isteyen kişiler devlet ve özel huzurevi fiyatları 2022 yılı ve huzurevinde kalma şartlarına bu sayfadan ulaşabilir.

Devlet ve özel huzurevi fiyatları 2022 (Tüm İller Güncel Fiyat Listesi)

Bu sayfadan devlete ait ve özel olarak hizmet veren huzurevi fiyatları 2022 yılında ne kadar bilgilerine ulaşabilirsiniz. Türkiye'de hizmet veren özel ve devlet huzurevlerine her geçen gün talep artmaktadır. Yaşlı kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla, bu kurumlar genellikle belli bir ücret karşılığında hizmet vermeye devam etmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren huzurevlerinde hayatına devam etmek isteyen yaşlıların 60 yaş üzerinde olması gerekmektedir. Bununla beraber özel huzurevlerinde yaş sınırı ise 55 yaşa kadar indirilebilmektedir.

 

Huzurevine nasıl başvurulur?

Devlete ait olarak hizmet veren huzurevlerine yerleşmek isteyen kişiler ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı olan il ve ilçe sosyal hizmet merkezine başvuru yapması gerekmektedir. Devlete ait ve özel olarak iki farklı huzuevi bulunmaktadır. Devlet huzurevlerinde kalmak için herhangi bir ücret alınmamaktadır yani devlet huzurevleri ücretsiz olarak hizmet verirler. Ancak özel huzurevlerinde kalmak isteyenler belli bir aylık ücreti ödemek zorundadır. Huzurevinde kalmak isteyen yaşlılardan aranan belli şartlar bulunmaktadır.

 

Huzurevi başvurusu nereye yapılır?

Huzurevinde kalmak isyeyen yaşlı bir tanıdığınız bulunuyorsa, huzurevinde kalacak kişinin bizzat kendisi başvuru yapması gerekmektedir. Bulunduğunuz ilde hizmet veren özel huzurevlerini internet üzerinden bulabilir ve direkt olarak başvuruyu özel kuruma gerçekleştirebilirsiniz. Eğer devlet huzurevine yerleşmek istiyorsanız, bu durumda huzurevinde kalma şartlarını taşıyor olmanız gerekiyor. Kalma şartlarını taşıyorsanız başvuruyu ise:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Meclisine başvuru yapabilirsiniz.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Dairesi il ve ilçe sosyal hizmetler merkezlerine başvurabilirsiniz.
 • Huzurevi merkez müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.
 • Evden çıkmayı engelleyecek bir durum varsa, ALO 183 sosyal destek hattını arayarak başvuru yapabilirsiniz.

 

E-devletten huzurevinde kalma başvurusu

E-devlet sitesine giriş yaparak da huzurevinde kalmak için başvurunuzu gönderebilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresine ihtiyacınız olacak. E-devlet şifreniz yoksa PTT'lerden şifre alabilirsiniz. E-devletten huzurevi başvurusu için:

 • E-devlet huzurevi başvuru sayfasına tıklayarak giriş yapın.
 • "Yeni Başvuru" menüsüne tıklayın.
 • Kişisel bilgileri doldurarak başvurunuzu gönderin.
 • Ön başvurunuzun kabul edilip edilmediğini bu sayfadan kontrol edebilir ve sorgulayabilirsiniz.

 

Huzurevinde kalma şartları

Huzurevinde yaşamak isteyen yaşlı kişilerin huzurevine yerleşmesi için belli şartlar aranmaktadır. Devlet huzurevinde kalma şartları ise:

 • 60 yaş üzerinde olmak,
 • Rus sağlığı yerinde olmak,
 • Bulaşıcı hastalığı olmamak,
 • Uyuşturucu ve alkol bağımlısı olmamak,
 • Ekonomik yoksunluk durumu sosyal inceleme raporu ile tespit edilmiş olmak.
 • Üzerine kayıtlı malı olmamak,
 • Dul veya yetimn aylığı alıyor olmamak.

 

Özel huzurevi kalma şartları ise:

 • Bulaşıcı hastalığı olmamak,
 • Alkol ve madde bağımlısı olmamak,
 • Temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olmak,
 • Akıl sağlığı yerinde olmak.

Bu şartları taşıyan kişiler huzurevlerinde kalmak için kabul edilmektedir. Başvurunun kabul edilmesi için, ilgili huzurevinde yeterli kontenjanın ve oda kapasitesinin yeterli olması gerekmektedir.

 

Özel Huzurevi Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Devlet huzurevleri ücretsiz olduğundan dolayı başvuru sayısı oldukça yüksektir. Çoğu ildeki huzurevlerinde kapasite tam olarak hizmet verdiğinden dolayı çoğu başvuru durumu kapasite yetersizliğinden dolayı reddedilmektedir. Bundan dolayı özel olarak ücretli hizmet veren huzurevleri İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, İzmir, Antalya ve bir çok farklı ilde hizmet vermektedir. Bu huzurevlerinin fiyatları birbirine göre değişiklik göstermektedir. Sağlık sorunu bulunmayan kişiler yaşlı bakım ve rahabilitasyon merkezlerine gidebilmektedir.

Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde yatağında yaşamak zorunda olan tedavisi olmayan ve zihinsel engelli hastalara da özel bakım hizmeti sunulmaktadır. Hayatına devam etmeke için özel bakıma muhtaç olan yaşlılar için; sağlıklı olan yaşlılara göre daha yüksek ücret alınmaktadır. Huzurevi fiyatları 2021 yılında yaşlıların yerleşeceği özel kurumun bulunduğu il, yatak kapasitesi, verdiği özel hizmetler ve kapasite durumuna göre değişiklik göstermektedir. Özel huzurevi fiyatlarını etkileyen en önemli faktörler ise bunlardır:

 • Odada bulunan yatak sayısı
 • Sağlık harcama giderleri
 • Fizyoterapi ücreti
 • Hasta bezi ücretleri
 • Yaşlının yatalak olup olmadığı
 • Tesiste hizmet veren doktor ve hemşire sayısı
 • Huzurevinin bulunduğu il
 • Odada bulunan telefon, televizyon, buzdolabı.

Yani huzurevinin fiyatı verdiği hizmete göre belirlenmektedir. Yaşlının hasta ve bakıma muhtaç olması, huzurevinde çalışan doktor ve hemşire sayısına göre fiyatlar her yaşlı için özel olarak belirlenmektedir.

 

Huzurevi fiyatları 2022

Her yıl olduğu gibi 2022 yılında da özel ve devlet huzurevi fiyatları değişmektedir. Yoksul ve muhtaç olarak belirlenen kişiler devlete ait huzurevlerinde hiçbir ücret ödemeden kalabilirler. Özel huzurevleri, huzurevinin verdiği hizmete göre fiyatları aylık 1.250 TL ile 12.000 TL arasında değişmektedir. Huzurevinin güncel fiyatları yıllık olarak minimum ve maksimum olarak huzurevi tarafından önceden belirlenmektedir.

 

Lüks huzurevi fiyatları

Her sektörde olduğu gibi, özel huzurevi sektöründe de "lüks" olarak ifade edilen hizmet veren lüks huzurevleri bulunmaktadır. Genellikle üst kesimin kalabildiği lüks huzurevleri genel olarak aylık 7.000 TL - 15.000 TL olarak ücretlendirilmektedir.

 

İstanbul huzurevi fiyatları 2022

Türkiye'nin en çok özel huzurevi bulunan İstanbul genelinde özel huzurevi fiyatları genel olarak 1.500 TL'den başlayarak 10.000 TL'ye kadar çıkmaktadır. Huzurevinin verdiği hizmete göre bu rakamlarda değişiklik olabilmektedir.

 

İzmir huzurevi fiyatları

İzmir'de de yüzlerce farklı huzurevi hizmet vermektedir. İzmir'de huzurevi fiyatları ise aylık olarak 1.250 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir.

 

Ankara huzurevi fiyatları 2022

Ankara'da güncel özel huzurevi fiyatları ise 2.500 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir.

 

Huzurevi nasıl ziyaret edilir?

Huzurevinde kalan yaşlıları tanıdıkları ziyaret edebilmeleri amacıyla, günün belli saatlerinde ziyaret kabul edilmektedir. Devlet ve özel huzurevlerinde yaşlılar belirlenen saatler arasında ziyaret edilebilir. Ziyarete giderken de iç çamaşırı, ev yapımı kurabiye, taze meyve, pijama, çorap, terlik gibi hediyeler kabul edilmektedir.

 

Özel huzurevi fiyatları 2022

Özel olarak hizmet veren huzurevleri bulunduğu ile göre fiyatlarında değişiklik göstermektedir. Genel olarak 1.199 TL ile 12.000 TL arasında yaşlının durumu ve özel huzurevinin verdiği hizmetlere göre aylık hizmet bedeli değişiklik göstermektedir.

 

Bu fiyatlara KDV de eklenmektedir. Huzurevinde çalışan doktor sayısı, hemşire sayısı, güvenlik sayısı, odada bulunan yatak sayısı, huzurevinin konumu, bahçe büyüklüğü gibi farklı faktörler huzurevi fiyatları 2022 yılını etkilemektedir.

 

Saç satma fiyatları 2022

İstanbul saç ekim fiyatları 2022

Devlet kaç yılda bir gözlük veriyor?

Yorum yap:

Kapat