Kreval Şurup nedir, ne işe yarar, yan etkileri nelerdir?

Öksürük tedavisi için kullanılan Kreval şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır ve Kreval şurup hakkında tüm merak edilenleri bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kreval Şurup nedir, ne işe yarar, yan etkileri nelerdir?

Akut öksürüğü ve kuru öksürüğü tedavi etmek amacıyla kullanılan Kreval şurup, genel kullanım amacı öksürüğü azaltarak hastalığın ortadan kaldırılmasıdır. Kısa sürede görülen öksürüğü tedavi eden Kreval şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri ve Kreval şurup fiyatı hakkında tüm merak edilenleri bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kreval şurup nedir?

Anti-tüsif olarak adlandırılan ilaçlar grubunda yer alır. Etkin maddesi butamirat sitrat'tır. Her 1 ölçeğinde yani 5 ml içeriğinde toplamda 7,5 mg. butamirat sitrat bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan yardımcı maddeler ise kayısı aroması, Sorbitol, Sodyum Sakkarin, Gliserin, Karboksimetilselüloz Sodyum, Benzoik Asit ve Deiyonize Su bulunmaktadır.

Kreval Şurup Etken Maddesi

Etkin maddesi butamirat sitrat'tır. Her 1 ölçeğinde yani 5 ml içeriğinde toplamda 7,5 mg. butamirat sitrat bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan yardımcı maddeler ise kayısı aroması, Sorbitol, Sodyum Sakkarin, Gliserin, Karboksimetilselüloz Sodyum, Benzoik Asit ve Deiyonize Su bulunmaktadır. Kreval şurubun etken maddesi Butamirat Sitrat'tır. Kreval Şurup genel olarak öksürük kesme tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Farklı nedenlerden dolayı akut (Kısa süre içerisinde gelişmiş olan) öksürük ile ameliyat veya bronkoskopi öncesinde ve sonrasında meydana gelen öksürüğün tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Kreval şurup ne işe yarar?

Kreval şurup; genel olarak öksürüğün azaltılması ve ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. 3 yaşından büyük çocuklar, gençler ve yetişkinler tarafından kullanılmaktadır. Kısa süre içerisinde meydana gelen öksürük ile ameliyat ya da bronkoskopi öncesi ve sonrasında ortaya çıkan öksürüğün tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Kreval şurup nasıl kullanılır?

Şurubun etken maddesi Butamirate Sitrat'tır. Bu ilacın etken maddesine karşı alerjiniz bulunuyorsa kullanmanız önerilmez. 6 yaşın altındaki çocuk ve bebeklerde kullanımı sadece doktor kontrolünde verilmelidir. Kreval şurup kullanımı, doktorunuz veya eczacınız size nasıl tavsiye ettiyse o şekilde kullanınız. Tedavi süresini doktor tavsiyesi olmadan arttırmayınız eğer belirtiler ortadan kalktıysa ilacı kullanmayı bırakabilirsiniz. Yetişkinlerin bu şurubu kullanmaları günde dört defaya kadar 15 ml. önerilmektedir. Doğru dozu ve ölçeğinde şurubu kullanınız. Kullanım sonrasında ölçü kabınız temizleyin ve kurulayın. Belirtiler bittiğinde bu ilacı kullanmayı bırakmalısınız. Öksürük 4 veya 5 gün devam ederse ateş, nefes darlığı ve gögüs ağrısı oluşursa mutlaka doktora başvurun.

Böbrek ya da karaciğer problemi olan hastalar, bu ilacı kullanmadan önce doktora başvurması gerekebilir çünkü yan etkilere yakanma riskiniz daha yüksektir.  Bu şurubu gereğinden fazla kullandıysanız doktora başvurun. Unutulan dozu almak için çift doz içmeyin.

Kreval şurup aç mı tok mu kullanılılır?

Aksi belirtilmedikçe şurubun genel olarak kullanımı tok karnınadır. Eğer hekiminiz farklı bir kullanım tavsiye ettiyse hekimin talimatlarına uyunuz.

Kreval şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Kreval şurup şişesi açıldıktan sonra raf ömrü 6 aydır. 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklanması gerekmektedir.

Kreval şurup kullanmadan önce bilinmesi gerekenler

 • Kreval şurubun etken maddesi butamirate sitrat ve diğer içeriğindeki bileşenlere karşı alerjisi olanların kullanmaması gerekir.
 • 6 yaş altı çocuk ve bebeklerin kullanması için uygun değildir. 6 ay üzeri çocuk ve ergenlerde doktor önerisiyle kullanılması gerekir.
 • Kreval şurubu kullanmadan önce mutlaka doktora veya eczacıya danışın.
 • Önerilen dozda ve dozları belirli önerilen aralıklarla alın.
 • Hamile ve emziren kişiler bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora başvurun.
 • Bu şurup hamileliğin ilk 3 ayında alınmaması gerekir.
 • Güçlü derecede inhibitörleri olarak bilinen ilaç kullanıyorsanız, dar bir terapötik indeksi olduğu bilinen ilaçlar kullanıyorsanız bu şurubu kullanmayın.
 • Bu şurup, öksürük refleksini baskılamaktadır. Balgam söktürücü olarak bilinen diğer öksürük ilaçları ile aynı anda alınmamalıdır.

Kreval Şurup Yan Etkileri

Böbrek veya karaciğer problemi olan kişiler bu ilacı almadan önce doktorunuza başvurun. Bu şurubun yan etkileri tıbbi müdahale gerektirmeden ortadan kalkabilir. Baş dönmesi, ishal, kurdeşen, kusma ve mide bulantısı, deri döküntüsü ile karın ağrısı gibi farklı yan etkilerden biri devam ederse doktorunuza başvurunuz.

Nadir de olsa görülen yan etkileri:

 • Baş dönmesi,
 • İshal,
 • Baş ağrısı,
 • Kurdeşen,
 • Karın ağrısı,
 • Mide ağrısı,
 • Deri döküntüsü gibi yan etkiler görülebilir. Bunlardan herhangi bir yan etki görmeniz durumunda ilacı kullanmayı bırakın ve doktora başvurun.

Kreval şurup kullanım sonrasında özellikle ciltte döküntü görmeniz durumu çok ciddi yan etkidir. Bu tür durumlarda ilacı kullanmaya bırakarak sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

Kreval şurup ateşe iyi gelir mi?

Kreval şurup sadece öksürüğü kesen bir ilaçtır ve ateş düşürme özelliği yoktur.

Kreval şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Kreval şurubu açtıktan sonra 6 ay içerisinde tüketmeniz gerekmektedir. 6 ay sonrasında şurup özelliğini yitirebilir.

Kreval şurup aç mı tok mu kullanılır?

Kreval şurubu aç veya tok olarak kullanabilirsiniz.

Kreval şurup antibiyotik mi?

Kreval şurubun antibiyotik özelliği yoktur.

Kreval şurup antibiyotik mi?

Kreval şurup antibiyotik değildir.

Kreval Şurup fiyatı 2022

2022 yılında Kreval Şurup eczane satış fiyatı 15.88 TL olarak belirlenmiştir. Bu şurubu tüm eczanelerde bulabilirsiniz. SGK anlaşmasına göre ilacın fiyatı değişebilmektedir.

Kreval Şurup Kullanan Yorumları

 • Aylin: tadının guzelligi az evvel tarafimdan test edilip onaylanmis, nerdeyse bir dikiste hepsini icebilecegim suruptur.
 • Ahmet Çeçen: bronşitim için doktorumun verdiği tadı en güzel öksürük şurubu.
 • Yasemin Türkeş: evet tadı güzel olan ancak ne işe yaradığı pek belli olmayan şurup. doktorun verdiği bu şurubu hızımı alamayıp gün içinde 5-6 kere kullanasım hatta kafaya dikesim var zira öksürüğü ne kesiyor ne hafifletiyor. dün gece 2 gibi yatıp sabaha kadar ciğerlerim parçalanırcasına öksürük nöbetine tutulmam sebebiyle saat 8'de ancak uykuya dalabildim, daha doğrusu baygınlık geçirdim. şu an 1 saatlik uykuyla sınava gitmeye hazırlanıyorum. zaten tadıyla hayata küstürmeyen bir ilacın işe yaradığını görsem şaşarım.
 • Tülay Korkan: ortalıkta faranjit salgını varmış. ben öğretmenim. bugün boğazım kurumaya başladı. çok ilginç, dün hiçbir şey yoktu çünkü. neyse. ders bitti, eve dönerken aile hekimime uğradım. dedim, boğazım kuruyor bugün. öksürüyorsundur da sen, sesin de kısılacak dedi. 3 şişe kreval vardı. öğlenki dozumu aldım. uyumuşum. uyandığımda boğazımda kuruluk yoktu ve tanrı'ya şükür öksürüğüm yumuşamaya başlamış. kuru öksürük kadar kötüsü yok.

Kreval şurup SGK'sız satış fiyatını temsil etmektedir. Kreval şurup hakkındaki düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Bu sayfamızda yer alan güncel ilaç bilgilerini inceleyerek Kreval şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri ve şurup hakkında tüm gereken bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Öksürüğe ne iyi gelir?

Yorum Yap:

Yorumlar

3 yorum yapılmış

Ahmet Korkmaz

ben kızıma öksürük durumlarında kreval şurup kullanıyorum.

2021-12-18 15:17:30 -
Mert özer

2 gündür kullanıyoruz hiçbir etkisi yok

2021-12-01 14:52:24 -
Aylin

Kreval şurup kullanımı sonrasında öksürük şikayetim birkaç saate iyileşti.

2021-11-24 16:23:58 -