Lasik Göz Ameliyatı - Lasik Tedavi (Göz Çizdirme)

LASİK yöntemi ile göz çizdirme ameliyatı nasıl yapılır?

Lasik Göz Ameliyatı - Lasik Tedavi (Göz Çizdirme)

Teknolojinin gelişmesiyle beraber günümüzde bir çok kişide göz kusurları oluşmaya başlamıştır. Doğuştan veya sonradan görme kaybı yaşayan kişiler göz doktoruna muayene sonrasında göz kusurunu öğrenebilirler. Bazı durumlarda gözlük veya lens takılmasının doktor tarafından önerildiği gibi, eğer hasta gözlük veya lens kullanmak istemezse doktor bu durumda lazerle göz çizdirme olarak bilinen lasik göz ameliyatı önerebilir.

Lasik Göz Ameliyatı Nedir?

Göz üzerinde odaklanma sorununun tedavi edilmesi için kullanılan yöntemlerin başında gelen LASİK ile; uzak ve yakın görme probleminin lazer tedavisi ile düzeltilmesi işlemidir. Türkiye'de yeni yeni kullanılmaya başlanan bu yöntem yurtdışında uzun yıllardan beridir miyop tedavisi için kullanılan en sık tedavi şeklidir.

LASİK göz ameliyatı nasıl yapılır?

LASİK yöntemi ile; Kornea tabakasındaki flap, mikrokeratom ile hazırlanarak veya femtonaniye lazerle hazırlanarak uygulanmaktadır. Wavefront-LASİK (A-CAT): Aberometri cihazıyla göz kırma kusuru yanında mikroskopik seviyelerde bu kusurlarla birlikte göz derecesini düzeltmektedir. Bu sayede gece görüşü ve görüş kaliyesi daha kusursuz olur.

LASİK Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Lasik göz ameliyatı miyop, mix astigmat, astigmat olan hastalara uygulanabilir. Lasik ameliyatı olmanın diğer koşullarından biri ise 18 yaşını doldurmuş ve son 1 sene içerisinde gözlük numarasında 0.50'den fazla değişiklik olmamalıdır. Gözde bulunan kırılma kusurları ile göz yapısının bu yönteme uygun olması gerekmektedir. Bundan dolayı lasik tedavisi olmak isteyen kişiler öncelikle bu tedeviye uygunluk durumunu ölçtürmelidir.

Lasik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lasik göz ameliyatı, ağrı veya acı hissedilmeyen bir ameliyattır. Ameliyat sırasında baskı duyulabilir, ameliyat süresi oldukça kısa sürer ve iki göze de art arda yapılır. Lasik göz ameliyatı:

  • Uyuşturucu bir damla kullanılır ve göz uyuşturulur.
  • Göz kapağı ile çevresi dezenfekte edilir. Steril bir örtü serilir.
  • Bir alet ile gözler açık tutulur.
  • Korneadan ince bir kapakçık kaldırılır.
  • Kapakçık kornea üzerinden yeniden kapatılır.
  • Gözlere antibiyotikli bir damla damlatılır.

Bu sayede lasik göz ameliyatı tamamlanmış olur. Bu işlemlerin süresi yaklaşık 10 ile 15 dakika sürmektedir. Diğer yandan tedavi süresinde hiçbir ağrı hissedilmemesi de hasta için oldukça olumlu bir durumdur. Ameliyat sonrasında birkaç kontrol yeterli sayılmaktadır.

Ayrıca lazerle göz çizdirme fiyatları sayfamızı ziyaret ederek, Türkiye genelinde özel hastanelerde lazer ameliyat fiyatlarının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/lasik-eye-surgery/about/pac-20384774

https://www.sinangoker.com.tr/makale/lasik-tedavisi-teknigi

Yorum yap: