Öksürüğe ne iyi gelir, Öksürük hemen nasıl geçer?

Öksürüğün nedenleri, öksürük nasıl geçer, öksürüğe ne iyi gelir sorularının tüm doğru yanıtlarını bu sayfadan bulabilirsiniz.

Öksürüğe ne iyi gelir, Öksürük hemen nasıl geçer?

Öksürüğe ne iyi gelirsorusu, özellikle mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı nedeniyle öksürük hastalığına yakalanan kişiler tarafından merak edilmektedir. Öksürük, vücutta meydana gelen balgam ile yabancı tahriş edici maddelerin boğazdan temizlenmesi amacıyla vücudun kullandığı bir refleks şeklidir. Akciğerdeki havanın hızlı bir şekilde atılması olarak gerçekleşmektedir. Toz, alerji, duman veya kirlilik gibi tahriş edici nedenler, üst sonulum yoluna bulaştığında beyine gönderen sinirleri uyarır ve merkezi sinir sistemi bunların varlığından haberdar olur. Uyarıyı almış olan beyin gögüs ve kaslarına ilgili olan maddeyi uzaklaştırmak için talepte bulunur.

Bunun sonucunda kaslar kasılır ve akciğerde bulunan havayı öksürük yoluyla ani olarak dışarı atmak ister. Ara sıra olarak gözüken öksürük sağlıklı ve normal bir durumdur. Ancak hafta boyunca seyreden renksiz veya kanlı olarak görülen öksüğün tedavisi ancak tıbbi yardımlarla giderilebilir.

Öksürük nedir?

Yabancı parazitlerin, mikrop ve tahriş edici maddeleri solunum yolundan temizlemek amacıyla istemli veya istemsiz bir refleks türüdür. Subakut, Kronik ve akut olmak üzere 3 farklı şekilde görülmektedir. 3 haftadan önce sürerse akut, 3 ile 8 hafta arasında sürerse ve bu sürede iyileşirse subakut, 8 hafta üzeri sürerse ve kalıcı bir öksürük durumu olursa bu duruma kronik öksürük adı verilmektedir. Öksürük doğal olarak genellikle 2 hafta içerisinde tamamen veya önemli ölçüde iyileşmektedir.

Öksürük nedenleri nelerdir?

Öksürüğün birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Öksürük başlıca nedenleri ise virüslerden kaynaklanır ve toz, alerji, duman ve kirlilikten dolayı olabilir. Öksürük tedavi edilmeden kendi kendine iyileşir. Akut ve kronik öksürük ise faklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Akut öksürüğünün nedenleri nelerdir?

Akut öksürüğü 3 haftadan daha kısa süren öksürük türüdür. Grip ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonları, akut öksürük nedeninin başında gelmektedir.

Üst ve alt solunum yolunu etkiler ve öksürüğe neden olan durumların bazıları ise:

Soğuk algınlığı,

Grip,

Farenjit,

Zatürre,

Bronşit,

Bahar alerjisi,

Boğmaca,

Tahriş edici maddeleri solumak,

Akut sinüzit.

Kronik öksürük nedenleri nedir?

Kronik öksürüğün başlıca nedenlerinden birisi tütün kullanımıdır. Kronik öksürüğe neden olan başlıca nedenler arasında bunlar yer alır:

Sigara kullanımı,

Astım,

Geniz akıntısı,

Bazı ilaç kullanımları,

KOAH,

Akciğer mantar enfeksiyonları,

Akciğer kanseri,

Akciğer embolisi,

Tüberküloz.

Kuru öksürük nedir?

Balgam üretimi olmayan öksürük kuru öksürük olarak adlandırılır. Asit reflü hastalığı ve alerjiler gibi nedenler kuru öksürüğe yol açabilir. Kuru öksürüğün en iyi tedavi yöntemi ise öksürüğe neden olan sorunu tespit ederek buna yönelik bir tedavi uygulamaktır. Soğuk algınlığı durumunda bakteriyel kaynaklı kuru öksürük sonrasında antibiyotik ilaç kullanılabilir.

Alerjik öksürük nedir?

Alerjik öksürük, bağışıklık sisteminde grip ya da soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlardan ziyade, bir alerjiden kaynakjlanan öksürük türüdür. Alerjik öksürüğe genel olarak hapşırık, burun tıkanıklıkları, burun akıntısı, göz altında mor halkalar gibi başka alerji belirtileri eşlik etmektedir.

Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürüğe doğal çözüm yolları pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Ayrıca tıbbi olarak öksürüğün nedenini tespit etmek ve hekim kontrolünde hastalığın iyileşmesini sağlamak her zaman için daha sağlıklı olacaktır. Öksürüğü geçirmek için kullanılan yöntemler öksürüğün şiddetini azaltsa da süresini kısaltmaz. Öksürüğe iyi gelen yöntemlerden başlıcaları ise;

  • Geniz akıntısı sonrası ortaya çıkan öksürükte bol sıvı tüketimi oldukça önemlidir.
  • Öksürük sırasında pastik kullanımı boğazın arka tarafını yumuşatır ve öksürük refleksini azaltmada rol oynar.
  • Sıcak bitki çayları içmek boğazı yumuşatır.
  • Bal, boğaz çevresini kaplayarak tahrişi azaltır ve öksürüğün yatışmasına yardım eder.
  • Sıcak duş almak, burunda bulunan sekresyonları inceltir ve öksürüğün hafiflemesini sağlar.

Öksürüğe nasıl geçer?

Boğaz ağrısı ile meydana gelen öksürüğün hafiflemesini sağlamak için bal tüketilebilir. 2 çay kaşığı bal ile birlikte ılık su ve limon ile hazırlanan sıcak çay öksürüğü önemli ölçüde kontrol altına alır.

Buharlı duş, sıcak çay veya pastil kullanımlarında da öksürük önemli ölçüde rahatlar.

Bu sayfada yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sayfada yer alan tedavi edici sağlık ve tıbbi bilgilere yer verilmemiştir. Herhangi bir hastalıkta tanı ve tedavi yöntemi için hekiminize başvurunuz. Bu sayfada yer alan bilgilerden yararlanarak öksürüğe ne iyi gelir, doğal olarak öksürük nasıl geçer sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Kreval şurup

Yorum yap: