Parol Şurup Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etki ve Fiyatı 2022

Parol şurup, yüksek ateşin düşürülmesi, nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavi edilmesi ile baş ağrıları, kas ağrısı, diş ağrısı kulak ağrısı gibi ağrı durumlarında kullanılır. Bu sayfamızda Parol şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, Parol şurup yan etkileri ve fiyatı hakkında tüm merak edilenleri öğrenebilirsiniz.

Parol Şurup Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etki ve Fiyatı 2022

Parol şurup ne işe yarar diye şurubu kullanmak isteyen pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Parol şurup genel kullanım amacı yüksek ateşi düşürmek, soguk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkları hafifletmek ve baş ağrısı, diş ağrısı, kulak ağrısı, kas ağrıları gibi ağrı durumlarında da kullanılmaktadır.

Parol şurup (Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon) her 5 ml hacminde yani bir ölçekte toplamda 120 mg parasetamol içeren, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir şuruptur. Parol şurubun çok düşük olasılıkta yan etkileri vardur ve gebelerde, emziren kadınlarda, bebek ve çocuklarda önerilen dozlarda kullanılması gerekir.

Parol şurup ne işe yarar?

 • Baş ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı gibi ağrı durumlarını tedavi eder.
 • Nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların belirtisini hafifletir.
 • Yüksek vücut ateşini düşürür.
 • Hafif ve orta derece ağrıyı hafifletir.
 • Aşı sonrası yüksek ateş ve ağrıya iyi gelir.

Parol şurup nasıl kullanılır?

Parol şurubu kullanmadan önce şişeyi hafif şekilde çalkalayınız. Yemeklerden önce veya sonra ölçek kaşığı ile kullanılabilir.

Yenidoğan ile üç aylık ve dört kg bebeklerde kırk mg, üç ile altı aylık bebeklerde doksanaltı mg, bir yaşındaki on kg bebeklerde yüz mg, iki yaş ve 12.5 kg bebeklerde 170 mg kullanılmalıdır. Dört yaş ve on yedi kg bebeklerde ise günlük doksan sekiz mg, beş yaş ve on dokuz kg bebeklerde iki yüz on altı mg, altı yaş ve yirmi kg bebeklerde ise yüz elli sekiz mg kullanılmalıdır.

Parol şurup kullanımı görüldüğü gibi kişiye özel olarak ayarlandığından dolayı, mutlaka doktor önerisiyle kullanılmalıdır. Parol şurupbu yenidoğan bebeklerde, bebeklerde ve çocuklarda kullanıma uygundur.

Parol şurup aç karnına içilir mi?

Parol şurup aç karnına veya tok karnına içilebilir. Yemeklerden önce veya sonra Parol şurup kullanımı uygundur.

Parol şurup çocuğa verilir mi?

6 yaş altındaki çocuklarda: Günlük kullanılacak maksimum doz miktarı 60 mg'dır. Paroli çocuklarda yemeklerden önce veya sonrasında çocuğun yaşı ve kilosu göz önünde bulundurularakj 1 ile 1,5 ölçek arasında kullanılır.

 • 6 yaş 21 kg 252 mg 1 ölçek 250 mg
 • 7 yaş 24 kg 288 mg 11/4 ölçek 312.5 mg
 • 8 yaş 26 kg 312 mg 11/4 ölçek 312.5 mg
 • 9 yaş 30 kg 360 mg 11/2 ölçek 375 mg
 • 10 yaş 32 kg 384 mg 11/2 ölçek 375 mg
 • 11 yaş 35 kg 420 mg 13/4 ölçek 437 mg
 • 12 yaş 36 kg 432 mg 1¾ ölçek 437 mg

Parol şurup bebeklere ne kadar verilir?

 1. İki ayın altındaki bebeklerde doktorun reçete ettiği şekilde kullanınız.
 2. Aşı sonrasında yüksek ateşi olan 2-3 aylık bebeklerde 60 mg parasetamol yani 2.5 ml Parol 12 mg/5 Süspansiyon verilebilir.
 3. 2-3 aylık bebeklerde, aşı dışı nedenlerden dolayı ağrı ve ateş durumunda maksimum 2 doz şurup verilebilir. Ateş veya ağrının devam etmesi durumunda mutlaka doktora başvurunuz.

Parol şurup yan etkileri

Parol şurup hafif yan etkileri arasında:

 • Bulantı, hazımsızlık, kısma ve mide rahatsızlıkları
 • Baş dönmesi
 • İshal
 • Uyku hali
 • Ciltte kızarmalar

Bu yan etkiler görülmesi halinde doktorunuza başvurunuz. (1)

Parol şurup fiyatı 2022

Parol şurup eczenelerde reçeteli veya reçetesiz olarak satılmaktadır. SGK kapsamında reçeteli olarak alabilirsiniz. Eczane 2022 Parol şurup satış fiyatı 23.12 TL olarak belirlenmiştir.

Parol şurup öksürüğe iyi gelir mi?

Parol şurup, öksürük şurubu değildir. Dolayısıyla Parol şurup öksürüğe iyi gelmez. Öksürük şurubu için Kreval şurup sayfasına göz atabilirsiniz.

Parol şurup ateş düşürür mü?

Parol şurubun içeriğinde yer alan parasetamol etken maddesi hafif ve orta şiddetteki ağrıları kesmek için görev yapmaktadır. Parol şurup ağrı kesici, ateş düşürücü için kullanılır ve ateş düşürmek için kullanılabilir.

Parol şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Parol şurup ve benzeri şurupların kapağı açıldıktan sonra en fazla 3 ay saklanması, 3 ay sonrasında etkinliği azaldığı için bu ilaçların atılması ve yenilenmesinde fayda olacaktır. Parol şurup 15-25 derece arasındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır. Ağrı kesiciler, özellikle çocuklar için kullanılan ateş düşürücü şuruplar toz biçiminde ve su ile sulandırılmayan antibiyotikler ile buna benzer ilaçlar ağızı açıldıktan sonra güneş görmeyen serin bir yerde saklanması gerekir.

Parol Eşdeğerleri

Calpol şurup, Minafen, Minamol, Tylol, A-per, Berko-setamol, Geralgine-P, Pedipar, Paranox, Tamol şurupları Parol şurup eşdeğerleridir. 

Bu sayfamızda Parol şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri, güncel fiyatı, eşdeğerleri, kullanım amacı ve şekli, bazı önemli uyarılar ve Parol şurup hakkında genel bilgileri öğrenebilirsiniz.

Aferin şurup

Aferin plus şurup

Pedifen şurup

Yorum yap:

Kapat