Pedifen Şurup Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? ✔️

Bu sayfada Pedifen şurup ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır, bebeklerde kullanım şekli, fiyatı hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz.

Pedifen Şurup Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? ✔️

Pedifen şurup nedir?

Pedifen şurup; Özellikle çocuklarda ağrı ile ateşle beraber seyreden grip, soğuk algınlığı, diş çıkarma ağrıları, doku zedelenmeleri, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, diş ağrısı tedavilerinde kullanılan Pedifen şurup ne işe yarar diye merak ediyorsanız bu sayfamızdaki bilgileri inceleyebilirsiniz.Pedifen şurup çocuklar için kullanılan bir ilaçtır. Çocuklarda grip, soğuk algınlığı, kulak, burun ve boğaz enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Pedifen şurup, genellikle ateş düşürmek, soğuk algınlığı ya da gripten kaynaklanan hafif olarak gelen ağrıların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Diğer yandan baş ağrısı, diş ağrıları, kas ağrıları ya da artrit benzeri farklı durumlarıdan kaynaklanna ağrıları ortadan kaldırmak için de bu şurup kullanılmaktadır.
 

Pedifen şurup ne işe yarar?

Pedifen şurup genel olarak çocuklarda ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Vücutta meydana gelen ağrı ve iltihaba neden olan fizyolojik etkenleri azaltan Pedifen, ağrı kesici, ateş düşürücü, iltihap giderici bir ilaçtır. Bunlarında yanı sıra 6 aylıktan büyük bebek ve çocukların diş çıkarma zamanlarında sıklıkla görülen ateş ve ağrının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Diğer yandan, iltihabı çözücü etkisi sayesinde çocuklarda rastlanan iltihap, ağrı ve şekil bozukluğu ile beliren Juvenil Romatoid artrit, baş ve diş ağrıları, diş teli apsesi ağrıları, ameliyat sonrası karşılaşılan ateş-ağrı, yumuşak doku zedelenmesi, spor ve kaza yaralanmaları ile meydana gelen şişlik, ağrı ile iltihabi durumlarda kullanılmaktadır. Liste olarak Pedifen şurup yararları:

 • Ağrı kesici,
 • Ateş düşürücü,
 • iltihap giderici,
 • Soğuk algınlığı,
 • Diş ağrıları,
 • Baş ağrıları,
 • Kas ağrıları,
 • diş teli apse ağrıları,
 • ameliyat sonrası ağrıları,

kaza ve yaralanma ile meydana gelen şişlikler gibi hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Pedifen etken maddesi

Pedifen şurup etken maddesi İbuprofen'dir. İbuprofen, nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). Vücuttaki iltihaba yol açan bazı enfeksiyonların üretimini engelleme görevi görür. Bu etkisi ise ağrı, şişlik ve ateşi azaltmaya yarar.

İbuprofen etken maddesi, pedifen muadili ilaçlarda da yer almaktadır. İlacın etken maddesi dahil tüm gerekli bilgileri ilacın resmi prospektüsünden öğrenebilirsiniz. Doğru tedavi şeklini sadece uzman hekimlerden alabilirsiniz. Her ilacı mutlaka doktor kontrolü olmadan kullanmayınız.
 

Pedifen şurubu kimler kullanabilir?

Pedifen, 6 aylıktan büyük bebekler, çocuklar ve sıvı tedavi isteyen yetişkinler kullanabilir.

Pedifen şurup nasıl kullanılır?

Diğer ilaçlarda olduğu gibi Pedifen'i de doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanmanız tavsiye edilmektedir. Şurubu her kullanmadan önce şişesini çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için mutlaka ölçek kullanın. Bebeklerde kullanımında bebeğin midesinde yaratabilecek tahrişi azaltmak amacıyla yemekten sonra veya mamayla verilmesi gerekmektedir. Doktorunuz ne kadar günde ve hangi aralıklarla alınması gerektiğini önerdiyse, ona göre ilacı tüketin. Çocuklarda hekim tavsiyesi olmadan bu ilacın kullanımı ciddi sorunlara neden olabilir. Dozlar günde 4 defaya kadar ve 6 saatte bir verilmelidir.

 • 7 kilonun altında ve 6 yaşın altındaki çocuklarda ibuprofen önerilmemektedir. Özellikle 6 yaşın altındaki çocuklarda paracetamol kullanılması önerilir.
 • 6 aydan 12 yaşına kadar olan çocukların ateş ve ağrı tedavisi için genel olarak 6-8 saatte bir 5-10 mg ibuprofen verilmektedir.
   

Pedifen şurup yan etkileri nelerdir?

Karın ağrısı, nefes almada zorluki yüzde, dudaklarda ve dilde, boğazda şişlik ile kurdeşen gibi yan etkiler durumunda doktorunuza başvurunuz. Baş dönmesi, ishal, gaz, mide ekşimesi, asabilik, ciltte kaşıntı ve döküntü nadir rastlanan yan etkiler arasındadır.
 

Pedifen şurup alerji yapar mı?

İlacın yan etkileri farklılık gösterebildiği gibi, kişiden kişiye yan etkiler farklı görülebilir. Pedifen şurup alerjik reaksiyon göstermesi ise, ilacı kullanan kişinin ilacın etken maddesine karşı alerjisi olduğunu gösterebilmektedir. İlacı kullanan kişinin, ilacın etken maddesine karşı alerjisi bulunuyorsa alerjik yan etkiler görülebilir.
 

Pedifen şurup uyku yapar mı?

Çoğu ilacın olumlu etkisi olduğu gibi olumsuz yan etkileri de bulunabilmektedir. Olumsuz yan etkiler arasında ise uyku hali görülebilir. Pedifen şurubun aşırı veya yanlış dozda kullanılması sonucunda uyku yan etki olarak görülebilir. Bundan dolayı Pedifen şurup dozunu mutlaka doktorun önerdiği şekilde almaya özen gösterin.
 

Pedifen şurup öksürüğe iyi gelir mi?

Pedifen şurup ağrı kesici ateş düşürücü özelliğinden dolayı 6 ay üzeri çocuklarda sık olarak kullanılmaktadır. 6 ay üzeri çocukların geçirdiği çocukluk çağı romatizmal ağrılarda da kullanılır. Pedifen öksürük şurubu değildir ve öksürüğe iyi gelmez.
 

Pedifen şurup fiyatı 2022

Eczanelerde satış fiyatı 12,53 TL olarak belirlenmiştir. Pedifen şurubu tüm eczanelerde bulabilirsiniz ancak doktor tavsiyesi olmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir.
 

Bu sayfamızda yer alan güncel bilgilere inceleyerek Pedifen şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir gibi aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz.
 

Prospan şurup ne işe yarar?

Polivit şurup ne işe yarar?

Dolven şurup ne işe yarar?


 

Genel Uyarı:

Bu sayfada yer alan yazı; ilacın prospektüs bilgilerinden yararlanarak genel bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. İlaç firmaları zaman zaman ilaç içeriklerinde değişiklik yapabilir ve ilacın prospektüs bilgilerini güncelleyebilir. Bu nedenle bu ilacı kullanmadan önce, ilacın kullanım şekli, kullanacak kişinin yaş aralığı, zamanı, sıklığı, miktarı vs. gibi ilaçla ilgili her türlü bilgiyi öncelikle doktorunuza danışmalı ve ilacı doktor onayı ile kullanmalısınız. Bu yazıdaki bilgilerin hiçbir şekilde doktor muayenesi yerine geçmediğini ya da kişisel tanı ve tedavi yöntemi olarak kullanılamayacağını hatırlatır, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulama ya da tedaviden doğacak zararlardan kredibankalar.com sitesinin sorumlu tutulamayacığını bilginize sunarız.

Yorum Yap:

Yorumlar

1 yorum yapılmış

Tülay Akasya

Pedifen şurubu çocuğumda kullanıyorum. Doktor önerisiyle doğru dozda kullanınca çok büyük etki gösteriyor. Baş ağrısını hemen kesti.

2022-03-19 18:26:30 -