Prospan şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir?

Bu sayfamızda Prospan şurup nasıl kullanılır, ne işe yarar, Prospan şurup nedir ve kullanım detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Prospan şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir?

Prospan şurup, genel özelliği itibariyle en etkili öksürük şurupları arasında yer almaktadır. Sizler için bu sayfamızı 2021 yılında oluşturarak Prospan şurup nedir, Prospan şurup nasıl kullanılır, Prospan şurup ne işe yarar ve fiyatları hakkında bilgiler verdik.

 

Prospan Şurup Nedir?

Öksürük şurupları arasında yer alan Prospan şurup, tıkanan gögüs öksürüğü için en etkili tedavi yöntemi olarak sayılmaktadır. Bu şurubun solunum yolunda yer alan sıvılaşmaya, temizlemeye ve konvulsif öksürüğü için rahatlatmaya, sakinleştirmeye yardımcı olan aktif maddesi hedera helix (sarmaşık yaprağı ekstresi) içermektedir. Prospan şurup, öksürük ve soğuk alğınlığı tedavisi için ailelerde kullanılabilmektedir. Doğal ve bitkisel ürünlerle yapımı tamamlanmış bu şurup tamamen şekersiz olarak yapılmaktadır. Doğal olarak yapıldığından dolayı da güvenilerek kullanılması önerilmektedir. Prospan şurup ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ilk bitkisel öksürük şurubudur. Şurubun distrübütörlüğünü Abdi İbrahim firması üstlenmektedir.


 

Prospan Şurup Ne İşe Yarar?

Prospan şurup kullanarak siz de öksürük şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Öksürük vakalarınd %93 oranında öksürüğü azalttığı gözlemlenmiştir. Gögüs mukusunu inceltme ve parçalamaya yardımcı olarak soğuk algınlığı sırasında nefes yolunu temizleyerek vakanın yüzde 93'ü oranında tıklanıklığı iyileştirmektedir. Bu ilaç genel itibariyle sekretolitik, bronkospazmolitik ve öksürük önleyici etkisi ile solunum yollarında yer alan nezle hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Prospan şurup; öksürük, bronşit, boğazda yer alan ağrı ve sulanan göz ve diğer benzer durumlar için kullanılmaktadır. 


 

Prospan Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu şurubun reçetesinde tüm kullanım detayları yer almaktadır. Ayrıca eczacınızdan şurubu aldığınız sırada şurubun nasıl kullanılacağı hakkında detayları da öğrenebilirsiniz. Prospan şurubu kullanmadan önce şişeyi mutlaka çalkalayınız. Kutudan çıkan işaretli olarak gelen ölçü kabıyla tüketmeniz önerilmektedir. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde üç kez Prospan şurup kullanabilirsiniz. 0-1 yaş bebeklerde ve 1-5 yaş çocuklarda günde 3 kez ölçüm kabında ölçerek 2.5 ml şurup verebilirsiniz. 6-17 yaş çocuklarda ve ergenlerde ise günde 3 kez 5 ml. şurup alabilirsiniz. Yetişkinler ise reçetede yer aldığı üzere günde 3 kere 5-7.5 ml. aralığında şurubu tüketmesi önerilmektedir.


 

Prospan Şurup Yan Etkileri Nelerdir

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Prospan® ökrüsük şurubunda da bazı olası yan etkiler olabilir. Yan etkilerin değerlendirilmesinde aşağıdaki yaygınlık bilgisi temel alınabilir.

Çok Yaygın: 10 kişiden 1 kişi etkilenebilir.

Yaygın: 100 kişiden 1 ile 10 kişi etkilenebilir.

Yaygın olmayan: 1.000 kişiden 1 ile 10 arasında kişi etkilenebilir.

Seyrek: 10.000 kişiden 1 ile 10 kişi etkilenir.

Çok seyrek: 10.000 kişiden 1'inden azı etkilenir.

Bilinmiyor: Mevcut verilerle yaygınlığı tahmin edilmiyor.

 

Sarmaşık içeren ilaçların alımından sonra nefes darlığı, şişme, kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Hassas kişilerde ise mide bulantısı, kusma, ishal gibi mide bağırsak şikayetleri ve sortibol içeriğinin müshil etkisi görülebilir. Yaygınlığı bilinmemektedir.

 

Prospan Şurup Etken Maddesi

Bu şurupta yer alan etken madde tamamen bitkisel olarak kurutulan hedera helix ekstresinden oluşmaktadır.

 

Prospan Şurup İçeriği

Bu şurupta yer alan etken madde bitkisel olarak kurutulan hedera helic folium ekstresinden oluşur. Yardımcı maddelerinde ise potasyon sorbat (koruyucu), susuz sitrik asit, aroma verici, ksantan sakızı, sorbitol çözeltisi ve arıtılmış sudan oluşur.


 

Prospan Şurup Bebeklerde Kullanımı

Yukarıda da belirttiğimiz üzere reçetede yer alanb detaylara göre Prospan şurup 10-1 yaş bebeklerde günde 3 kez kutudan çıkan ölçüm kabıyla 2.5 ml. verebilirsiniz.


 

Prospan Şurup Fiyatı 2021

Prospan şurup tüm eczanelerde satılmaktadır. İnternette yer alan fiyatlara baktığımızda 100 ml. Prospan şurup 2021 yılında satış fiyatı ise 51.95 TL olduğu görülmektedir.


 

Prospan Şurup Eşdeğerleri

Prospan şurup benzerleri ise Legalon Fort kapsül, Fito İntertulle, Pursennid draje, Prostagood mono kapsül, Omeguard yumuşak jeletin kapsül, Flaton, Piraldyne oral solüsyon ve Oraldin bu ürünün eşdeğerleri olarak kabul edilmektedir.

 

Prospan Şurup Kullananlar

Prospan şurup kullananların yorumlarını sizler için bu sayfamızda hazırladık. Siz de Prospan şurubu kullanımdan sonra sayfamıza yorum bırakarak kullanan ve kullanmak isteyenlere daha temiz bilgi verebilirsiniz. İşte Prospan şurup kullanların yorumları:

  • KBB'ci arkadaşımın tavsiyelerine uyarrak aldığım süper ötesi şurup. Tüm öksürük şurupları çöpe atılsın bu kalsın herkese yeter. Trakeit'e bağlı öksürüğü bile hemen kesiyor.
  • Soğuk algınlığı sonrasında devam eden öksürüğü bir anda durdurmayı sağlayan mucizevi bitkisel öksürük şurubu. Bir eczacının tavsiyelerine uyarak almıştım, tavsiye ile yetinilmemiş araştırılmıştır. Engelhard laboratuvarlarında çalışan bilim adamları tüm duvar sarmaşığı bitkisini incelediğinde, en iyi konsantrasyonda etkin madde ve bileşenleri, bitkinin yaprakları içerisinde olduğunu keşfettiler. Bu nedenle de Prospan etkin maddesi ile bileşenlerini özel bir özütleme yöntemi geliştirerek bu şurubu ortaya çıkardılar. Engelhard Arzneimittel Gmbh & Co. firmasının 3. kuşak sahibi eczası Dr. Karl Engerhard, boğmacası olan kendi kızının bıktıracak öksürük krizlerinden dolayı 1949 yılında öksürük giderici özelliği olan hedera helix'in iyileştirici özelliği sayesinde bu ilacın buluşunu yaptı.
  • İçerisinde şeker bulundurmayan öksürük şurubunu herkese tavsiye ederim, tamamen bitkisel.
  • İki gündür cigerimi elime vermeyen öksürük şurubu budur. Öksürüğü bir çırpıda kesiyor.
  • Eczacımın tavsiyeleriyle tanıştığım ve kullanımından oldukça memnun olduğum şurup.
  • Bebeğimde olan öksürük nedeniyle doktor tavsiyesiyle bu şurubu almıştık, içerisinde katkı maddesi olmaması ve tamamen bitkisel olması da kullanımı tetikliyor.

 

Sizler için oluşturduğumuz bu sayfamızda Prospan şurup nasıl kullanılır sorusuna yanıt alabilir, Prospan şurup yorumları ve tüm detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Aşağıda bulunan yorum bölümüne Prospan şurup kullanımı sonrasında önerilerinizi ve kullanım detaylarını yazarak bir çok kişiye faydalı olabilirsiniz.

 

Dolven şurup ne işe yarar?

Polivit şurup ne işe yarar?

Yorum Yap:

Yorumlar

1 yorum yapılmış

Zehra Avcı

Sise bitti ama oğlumun öksürüğü kesilmedi 8 gündür öksürükten Boğuluyor

2022-01-19 14:53:19 -
Kredibankalar.com

Merhaba Zehra hanım, içerikte de bahsettiğimiz gibi olumlu etki görmediğiniz durumda doktorunuza başvurunuz.

2022-01-19 14:54:21