Roaccutane Nedir Ne İşe Yarar?

Bu sayfamızdan Roaccutane nedir ne işe yarar nasıl kullanılır ve yan etkilerini öğrenebilirsiniz.

Roaccutane Nedir Ne İşe Yarar?

Cildinizde bir türlü geçmeyen sivilcelerin ve ergenliğe bağlı olarak pürüzsüz bir cilde sahip olamayan kişiler için, Roaccutane ortadan kaldırıyor. Peki Roaccutane nedir ne işe yarar, kullanıcı yorumları ve kullanım talimatları nelerdir? Sizler için Roaccutane ilacını araştırarak bu sayfamızı hazırladık.

Roaccutane Nedir

Roaccutane (izotretinoin) denenmiş tedavi sonrasında tedaviye yanıt vermeyen şiddetli olarak akne tedavisinde kullanılan reçeteyle yazılan ilaçtır. Şiddetli olarak aknelerin tedavisinde kullanılan, içeriğinde yoğun bir miktarda İzotretinoin bulunan ilaçlar arasındadır. Ciltte yer alan yağ aktivitesini baskılayarak hemen hemen tamamını durduran, karaciğerde sentezlenen ve yüksek A vitaminini barındıran bu ilaç sayesşnde, uzman doktorların 12 yaş sonrasında ergenlik çağına giren gençlerin ve bu yaş sonrasında yüzde görülen tahribat ve estetik görünüş açısından sıkıntı yaşayan kişiler için reçete yazılmaktadır. En önemli özelliği şiddetli olarak baskı, ateşli ve ağrılı akneleri bulunan ve iz bırakmasını, yaygınlaşmasını ortadan kaldıran Roaccutane ilacı, 10'ar kapsül olarak (PVC/PVDC) blisterler halinde 30 tane yumuşak jelatin kapsül olarak sadece eczanelerden satışı yapılmaktadır.

Roaccutane Ne İşe Yarar

Roaccutane ilacı, yüzde meydana gelen sivilce ve buna bağlı olarak izleri ortadan kaldırma tedavisinde kullanılmaktadır. Roaccutane ilacı, reçete ile sadece uzman doktorların önerisi sonrasında kullanılması gerekmektedir. Eğer bu ilacı size doktorunuz önerdiyse mutlaka dozunda kullanmanız gerekmektedir. Bu ilaç hamileler için uygun değildir. Uzman doktor önerisi olmadan kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Roaccutane Nasıl Kullanılır

Roaccutane ilaç kullanımı ise ilk kullanımda düşük bir doz alınarak ilaca karşı olan hassasiyet ile yan etkileri ölçülür. Genel olarak 70 Kg. ve bu kilonun altında olanm kişilere 35 mg. gibi bir doz verilmektedir. İlacı kullanan kişiler bu ilacı kesinlikle aç karnına tüketmemelidir. Roaccutane kullanmaya başladıktan sonra 1 ay sonrasında tekrar tahlil yapılarak ilk yapılan tahliller karşılaştırılır. Test sonrasında ise bir anormallik yoksa sivilcelerin de zamanla azaldığı görülmektedir. Roaccutane tedavi sürecinde yaklaşık 6 ay sürmektedir. Bu süreçte doktor önerilerine göre ilacın dozu azaltılığ arttırılabilir. Roaccutane ilacını tekrardan bir dönem daha kullanmak isteyenler uzman doktorun önerilerini dikkate alması gerekir. Roaccutane kesinlikle hamilelik döneminde ve emzirirken kullanılmaz. İlaç ciddi olarak doğum sorunlarına ve bebek ölümlerine neden olabilir. Tedavi başlamadan önce gebelik testi yapılmakta ve sonuç negatifse tedavi süreci başlar.

Roaccutane Yan Etkileri Nelerdir

Roaccutane ilacının yan etkileri ise olağanüstü yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle "İngiltere'de İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu'nun yaptığı araştırmada, İngiltere'de 2 yıl içerisinde akne tedavisinde kullanılan Roaccutane ilacına bağlı 20 ölüm gerçekleşmiştir." açıklamasıyla beraber bu ilaçla tedavi alacak kişiler endişelenmeye başladı. Bundan dolayı belirli testler gerçekleştirilerek bu ilaç sadece doktor tavsiyesi ve reçetesiyle satılmaktadır. Roaccutane yan etkileri ise bunlardır:

  • Döküntü ve kaşıntı gibi alerjik olarak meydana gelen reaksiyonlar.
  • Bazı hastalarda kendisine zarar verme ya da hayatını sonlandırma (intihar) düşüncesi, hayatlarını sonlandırmaya çalışma. Bu hastalar depresyondaymış gibi gözülmeyebilir.
  • Aşırı olarak gelen terleme, kaşıntı, deride hassasiyet, şişme, akma, baş ağrısı, akıntı, vücut kllarında gözle görülür artış.
  • Diş etlerinde ağrı, hassasiyet ve geçmeyen ağız yaraları.
  • Sürekli uykusuz ve yorgun hissetme.
  • Kendiliğinden geçen el, yüz ve ayaklarda dantele benzer kızarıklıklar, kas kasılması ve halsizlik.
  • En büyük yan etkisi ise, ruhsal olarak denge bozukluğu, sesler duyma ve gerçekte olmayan şeyleri görme ile gerçekle bağlantı kaybı.
  • Saç ve kaşlarda dökülme, cansızlaşma ve mat gözükme.

Roaccutane Kimler Kullanmamalı

Hamileler

12 yaş altı çocuklar

Emziren anneler

Karaciğer yetmezliği olanlar Roaccutane ilacı kullanamaz.

Siz de bu sayfada yer alan Roaccutane ne işe yarar ve Roaccutane ilacı hakkında tüm merak edilenleri öğrenebilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan yorum bölümüne yazarak Roaccutane kullananlar ile ilgili önerilerde bulunabilir, ilaç hakkında bilgi verebilirsiniz.

Prospan şurup nasıl kullanılır

Yorum yap: