VENTOLİN Şurup Ne İşe Yarar, Yan Etkileri ve Kullanım Kılavuzu 2022

Ventolin şurup ne işe yarar diye merak ediyorsanız, bu sayfada Ventolin şurup nasıl kullanılır, fiyatı nedir, yan etkileri nelerdir sorularına yanıt bulabilirsiniz.

VENTOLİN Şurup Ne İşe Yarar, Yan Etkileri ve Kullanım Kılavuzu 2022

Özellikle astım, kronik bronşit, amfizem gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan Ventolin şurup ne işe yarar diye merak ediyorsanız, bu sayfadan tüm gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Aşağıda Ventolin şurup yan etkileri, güncel fiyatı, nasıl kullanılır detayları ve bu şurup hakkında tüm merak edilenleri inceleyebilirsiniz. Ventolin şurup, akciğerde yer alan küçük hava parçacıklarını etkileyen bir ilaçtır. Küçük hava yollarının duvarında bulunan kasların daha rahat hareket etmesini sağlayan Ventolin şurup, kişinin daha kolay nefes alıp vermesine yardım etmektedir.
 

Ventolin şurup nedir?

Ventolin şurup, akciğerdeki hava yolları duvarlarında yer alan kasları gevşetir ve genişlemesini saplar. Bu sayede hava giriş çıkışı rahatlamış olur. Ventolin şurup, asıl olarak insan vücudundaki akciğer yapısında bulunan küçük hava yollarının duvarlarında yer alan kasların rahatlamasını sağlayan ve kişinin daha kolay bir şekilde nefes almasını sağlayan bir ilaçtır. Diğer şuruplarda olduğu gibi bu şurubu da doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanmayınız.

Ventolin şurup ne işe yarar?

Ventolin; Kronik bronşit, astım, amfizem, nefes darlığı, hırıltılı solumumn gibi pek çok hastalıkta kullanılmaktadır. Hafif ve orta ile şiddetli astım ataklarının rahatlatılması için, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) bulunan hastalarda KOAH belirtilerinin en aza indirilmesi için kurtarıcı bir ilaçtır. Düzenli olarak tedavisi önerilmediği gibi sadece uzman hekim tavsiyesiyle kullanılması gereken bir ilaçtır. Ventolin şurup özellikle çocuklar ile sıvı ilaç tercih eden yetişkinlerin tedavilerinde kullanılmaktadır. Ventolin şurup ne için kullanılır diye merak eden kişiler genellikle bu ilacı kullanmak istemektedir. Ventolin; amfizem, kronik bronşit ve astım gibi hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan bir ilaçtır. Diğer yandan solunumdaki güçlük, hırıltılı nefes alma gibi rahatsızlıklar için de kullanılmaktadır. Özellikle astım hastalarının yaşadığı krizlerle beraber nefes almada güçlük çekerler. Astım hastalarının yaşadığı astım krizlerinde kişinin rahatlaması amacıyla Ventolin şurup kullanması tavsiye edilir. Bu sayede astım rahatsızlığı yaşayan kişilerin yaşam kaliteleri artar. KOAH hastalarının yaşadığı nefes darlığı ve öksürük gibi şikayetlerde ise Ventolin şurup yatıştırıcı rol oynar. Bu sağladığı etki ile sağlık sorunu olan kişilerin hayatlarını biraz daha kolaylaştırır.
 

Ventolin şurup nasıl kullanılır?

Bu ilacı doktorunuz hangi şekilde reçete ettiyse onun talimatları doğrultusunda uygulamanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve doktor talimatı dışı kullanımlar ile hastalığın seyri olumsuz olarak etkilenebilir. İlacı kullanmadan önce şişeyi mutlaka çalkalayınız. Doğru dozajda ilacı almak için ilacı ölçekle ölçerek içiniz.
 • 2-6 yaş aralığı için günlük önerilen doz 3 yada 4 kere 1/2 (yarım) vrya 1 ölçek.
 • 6-12 yaş çocuklarda günde önerilen doz miktarı 3 veya 4 kere 1'er ölçek.
 • 12 yaş çocuk ve üzeri yetişkinlerde, günlük önerilen doz günde 3 yada 4 kere 1 veya 2'şer ölçek alınması önerilir.
 • Yaşlılarda ise günlük  önerilen doz miktarı günde 3 veya 4 kere 1'er ölçektir.
 • Ventolin şurup yemeklerden önce veya yemekten sonra aç veya tok karnına kullanılabilir, lütfen doktorun talimatlarına uygun olarak ilacı kullanınız.
   

Ventolin şurup yan etkileri

Karın ağrısı, kurdeşen, nefes almada zorluk, dudak, dil ve boğazda şişkik gibi durumlarda doktora başvurunuz. Baş ağrısı, titreme, kalp atımının hızlanması, çarpıntı gibi yan etkileri yaygın olarak görülmektedir. Ventolin şurup yan etkileri doktor veya eczacınız tarafından size söylenecektir. Bu yan etkilerin şiddetlenmesi veya devamlı hale gelmesi ile birlikte mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Aşağıda şurubun yan etkilerini listeledik:

 • Kalp ritminin artması
 • Titreme
 • Kas krampları
 • Aşırı hareketlilik
 • Kaslarda meydana gelen gerginlik hissi
 • Kanda yer alan potasyum düzeyinin normalden az seviyeye inmesi
 • Kol ve bacak damarında genişleme.

Yukarıda yer alan yan etkiler yaygın ve nadir görülen olmak üzere karışık olarak sunulmuştur. Tedavi süresinde bu yan etkileri gören kişiler doktora başvurmalıdır.
 

Şeker hastaları Ventolin şurup kullanabilir mi?

Diyabet yani halk arasındaki ismiyle şeker hastaları Türkiye'de çok yaygın olmakla beraber sebebi daha çok genetik faktörlere dayanıyor. Bazı yiyecek ve içecekler gibi ilaçların bazılarını da şeker hastalarının kullamması sakıncalı olabilmektedir. Ventolin şurup da şeker hastalarının dikkat etmesi gereken ilaçlardan birisidir. Çünkü Ventolin'i kullandığınızda kan şekeriniz yükselebilir. Bundan dolayı tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza şeker hastası olduğunuz konusunda bilgi vermeniz gerekir. 
 

Ventolin şurup fiyatı 2022

Ventolin şurup fiyatı eczanelerde 2022 yılında 13.30 TL ile 15.00 TL karşılığında satışa sunulmaktadır. Ventolin şurup SGK kapsamında reçeteli olarak da verilmektedir. Doktorunuz bu şurubu reçete ettiyse Ventolin şurubun ücreti devlet tarafından karşılanacaktır.
 

Ventolin şurup açıldıktan sonra ne kadar sürede kullanılmalı?

Yaşadığınız hastalık sonrasında belli bir tedavi sürecine tabi tutulabilirsiniz. Bu tedavi süresi boyunca kullanılacak ilacın türü, kullanım dozajı, kullanım şekli gibi bilgiler oldukça önem taşımaktadır. Kullanmanız gereken ilacı doktor veya eczacınızdan doğru bilgiler almanız her zaman önem taşımaktadır. Ventolin şurup açıldıktan sonra ne kadar sürede kullanılmalıdır sorusu da Ventolin kullanan kişilerin merak ettiği bir diğer bilgidir. Her ilacın üzerinde üretim ve son tüketim tarihi yer almaktadır. Ventolin şurup açıldıktan sonra mutlaka 3 ay içerisinde kullanılmalıdır. Ventolin şurubu güneş ışığından uzak ve serin bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamanız yararlı olacaktır.

Bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri inceleyerek Ventolin şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Yorum Yap: