e-Devlet Şifre Alma - Şifresiz Giriş Ekranı!

İnternetten ve mesajla e-devlet şifresi alma isteyen kişiler bu sayfadan yeni şifrenin nasıl alındığını, eski şifrenin nasıl değiştirildiğini öğrenebilirler.

e-Devlet Şifre Alma - Şifresiz Giriş Ekranı!

Özellikle pandemi yani Covid-19 döneminde vatandaşlarımız devlet binalarında işlem yapmak yerine, e-devlet sitesine girerek bir çok işlemi online bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Böyle olunca henüz şifresi olmayan pek çok kişi e devlet şifre alma hakkında araştırmalar yaparak yeni e-devlet şifresi almak istemektedir. Biz de sizler için bu sayfamızda, internetten, mesajla ve diğer yöntemlerle e-devlet şifresinin nasıl alındığını, şifre almanın ve değiştirmenin ne kadar ücret olduğunu ve e-devlete nasıl giriş yapıldığını bu sayfamızda hazırladık.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Henüz e-devlet şifreniz yoksa, şahsen başvuru yoluyla yeni şifrenizi hemen alabilirsiniz. Bunun için yeni kimlik kartınız veya nüfus cüzdanınızla beraber, size en yakın olan PTT Merkez müdürlükleri aracılığıyla veya yetkili PTT merkezlerinden şifrenizi hemen talep edebilirsiniz. e-Devlet şifresi, yurt dışında bukunan Elçilik veya Konsolosluklardan da alınabilmektedir.

İnternetten e-Devlet Şifresi Alma

e-Devlet sitesi üzerinde pek çok kişisel bilgilerin yer almasından dolayı, şifrenin verilmesi de güvenlik önlemleri çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. e-Devlet şifresi almak isteyen bir kişi ilk şifresini internetten alamaz. İnternet üzerinden şifre sadece değiştirilebilir ancak henüz e-devlet şifreniz yoksa, internet üzerinden herhangi bir ücret ödeyecek e-Devlet şifresi alabilmeniz mümkün değildir.

Mesajla e-Devlet Şifresi Alma

SMS ile, internetten veya müşteri hizmetlerini arayarak gibi diğer kanallarla da e-Devlet şifresi henüz alınamamaktadır. E-devlet şifresini alabilmeniz için şu anda tek kullanılan yöntem PTT binalarına gitmektir. Kişi e-Devlet şifresi almak için PTT'ye gidemiyorsa, bu durumda noterden vekalet vererek "e-Devlet şifresi alabilir" ibareli vekalatname ile şifreyi hemen alabilir.

e Devlete Şifresiz Girme

Eğer henüz şifrenizi almadıysanız, siz de e-devlete şifresiz girmek için bankanızın internet bankacılığına giriş yapabilirsiniz. İnternet veya mobil bankacılığa girdikten sonra e-Devlet sayfasından hemen giriş yapabilir ve tüm vatandaşlık işlemlerinizi anında kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Akbank, Garanti BBVA, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, ING, İş Bankası, Denizbank ve diğer bankaların internet ya da mobil bankacılığı üzerinden siz de, herhangi bir şifre kullanmadan hemen e-devlete şifresiz olarak giriş yapabilirsiniz. Aşağıda TEB internet bankacılığı üzerinden e-Devlet'e şifresiz olarak nasıl girilebildiğini anlattık, diğer bankalarda da hemen hemen aynı yöntemi kullanarak siz de hemen şifre kullanmadan e-devlete giriş yapabilirsiniz.

e-Devlete girmek için tıklayınız: https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

e-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

e-Devlet şifrenizi daha önce aldıysanız ve şifreyi değiştirmek istiyorsanız, bu durum şifre almakdan daha kolaydır. Siz de şifrenizi güncellemek istiyorsanız bunun için e-devlet'e giriş yaptıktan sonra, hesabım sayfasına giriş yaparak "Şifre Güncelleme" sayfasından eski şifrenizi ve yeni kullanmak istediğiniz şifreyi girerek hemen şifrenizi değiştirebilirsiniz. Eğer eski şifrenizi hatırlamıyorsanız yine PTT merkezlerini ziyaret ederek yeni şifrenizi alabilirsiniz. Ayrıca şifre değiştirmek için e-Devlet giriş ekranında yer alan "Şifremi Unuttum" butonuna tıkladıktan sonra sizden istenilen bilgileri doldurarak hemen yeni şifrenizi alabilirsiniz. T.C. kimlik kartınız veya nüfus cüzdanınız ile cep telefon bilgilerinizi girerek şifrenizi değiştirebilmeniz mümkündür. Ayrıca şifre değiştirme ekranında bir yakınınızın (Anne, Baba, Eş veya Çocuk) T.C. kimlik numarası bilgisi de istenmektedir.

e-Devlet Şifresini Kim Alabilir?

15 yaşını dolduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, mavi kartlılar üzerinde fotoğraflı kimlik belgesiyle beraber PTT'den şifre alabilirler. e-Devlet şifre alma ücreti ise 2 TL işlem masrafı, 2 TL de e-Devlet şifresi alma ücreti toplamda 4 TL olarak ücret alınmaktadır. Ödenen bu ücret e-Devlet uygulamasına gelir olarak kaydedilmekte olup, işlem ücreti PTT tarafından alınmaktadır. Siz de bu sayfamızda yer alan bilgilere göz atarak, e devlet şifresi alma ve e-devlete şifresiz girme hakkında tüm gerekli bilgileri öğrenebilir, e-devlete giriş yaparak tüm vatandaşlık işlemlerinizi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yap: