HES Kodu Alma (SMS ile ve E-Devletten)

SMS ile Hes kodu alma ile ilgili tüm gereken bilgileri bu sayfadan öğrenerek siz de Hes kodu nasıl alınır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

HES Kodu Alma (SMS ile ve E-Devletten)

Türkiye’de korona virüs (Covid-19) önlemleri kapsamında uygulamaya alınan HES kodu (Hayat Eve Sığar) artık vatandaşlarımızın mutlaka alması gereken bir kod haline gelmiştir. Özellikle yurt içinde düzenlenen sınavlar, şehirler arası yolculuk, otobüs yolculuğu, konaklama hizmetleri satın alma, uçak yolculuğu gibi pek çok satın alma işleminde HES kodu almanız gerekmektedir. Peki HES kodu alma ve Hes kodu nedir? SMS ile veya diğer kanallarla HES kodunuzu hemen almak istiyorsanız, aşağıda yer alan bilgileri siz de inceleyebilirsiniz.

HES Kodu Nedir?

HES kodu, Türkiye’de tüm yurt içi uçuşlar olmak üzere otobüs yolculuklarında, sınavlarda ve pek çok yerde T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Korona virüse karşı aldığı önlemler kapsamında zorunlu olarak hizmete konulan bir uygulamadır. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan HES kodu, korona virüs risk durumlarının sorgulanmasını kolaylaştıran bir işlemdir.

Süresiz Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes kodunuzu alırken bir süre belirlemeniz gerekmektedir. Hes kodu en fazla 1 yıl süreyle alabilirsiniz, Hes kodu oluştururken "Paylaşım süresi" olarak istenilen bilgiye geçerlilik süresini giriniz. Eğer paylaşım süresi kısmı boş bırakılırsa, Hes kodunuz 1 yıl boyunca geçerliliğini koruyacaktır. Sınırsız olarak Hes kodu yerine siz de en fazla 1 yıllık Hes kodunuzu oluşturabilirsiniz.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu, Türkiye’de korona virüs önlemleri kapsamında uygulamaya konuldu. İlk etapta sadece otobüs yolculuğunda kullanılan HES kodu, artık ÖSYM, KPSS sınavı dahil pek çok sınavda da kullanılacak. Hayat Eve Sığar uygulamasının yanı sıra E-devletten, SMS ile Hes kodu alınabiliyor. Siz de HES kodunuzu ücretsiz olarak alarak otobüs yolculuğu, uçak yolculuğu, konaklama, seyehat ve sınavlarınızda bu HES kodunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz.

SMS İle HES Kodu Alma

Siz de SMS ile hes kodu almak istiyorsanız, cep telefonunuzun SMS bölümüne girdikten sonra HES yazıp aralarında birer boşluk bırakarak T.C. Kimlik numaranız, T.C. Kimlik seri numaranızın son 4 hanesi ve paylaşım süresi yani kod geçerlilik gün sayısını 2023’e SMS gönderiniz. Paylaşım süresinin yazılmaması halinde kodun geçerlilik süresi 1 yıl olacaktır.

  • Cep telefonunuzun mesaj bölümüne giriniz.
  • Karşınıza çıkan ekranda HES yazıp bir boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranız, T.C. kimlik seri numaranızın son 4 hanesi ve paylaşım süresini yazınız.
  • Yazdığınız mesajı 2023'e SMS gönderiniz.

Örnek SMS: 12121231212 1234 30 -> 2023

Not: Paylaşım süresi, HES kodunun geçerlilik süresini temsil etmektedir. Paylaşım süresini boş bırakırsanız, kodunuz 1 yıl geçerli olacaktır.

E-Devletten HES Kodu Alma

Vatandaşlık işlemlerinin kolay şekilde gerçekleştirilebildiği E-devlet sitesi üzerinden artık Hes kodu da alınabiliyor. Siz de aşağıda yer alan E-devlet hes kodu alma sayfasını ziyaret ederek hemen HES kodunuzu internetten kolaylıkla alabilirsiniz.

E-devlet hes kodu alma sayfasına gitmek için tıklayınız.

E-devlet şifreniz yoksa: E devlet şifre alma

Hayat Eve Sığar Uygulamasından HES Kodu Alma

Android ve İOS markete girerek öncelikle Hayat Eve Sığar uygulamasını telefonunuza indiriniz. Sonrasında Hayat Eve Sığar uygulamasına giriş yaparak “Hes Kodu İşlemleri” sayfasından “Hes Kodu Oluştur” butonuna tıklayınız. Kod kullanım süresini seçtikten sonra HES kodunuzu hemen oluşturabilirsiniz. HES uygulamasından Hes kodu oluşturmak için aşağıdaki resimli anlatıma da göz atabilirsiniz.

Hayat Eve Sığar Android Uygulaması İçin Tıklayın.

Hayat Eve Sığar İOS için Tıklayınız.

HES Kodu Paylaşım Süresi Nedir?

HES kodu paylaşım süresi, talep edilen kodun geçerlilik süresinin ne kadar olacağını belirlemektedir. Uçuş işlemleri için alınacak kod, uçuş tarihinizin 7 gün sonrasına kadar alınması gerekmektedir. Yani uçuş gününüz 7 gün sonra ise, paylaşım sürenizi en az 17 yapmanız gerekmektedir. Paylaşım süresini yazmayarak 1 yıl kodun geçerli olmasını sağlayabilirsiniz.

Siz de bu sayfamızda yer alan güncel verilere göz atarak, HES kodu alma işlemlerinin nasıl yapıldığını hemen öğrenerek siz de HES kodunuzu alabilirsiniz. SMS ile HES kodu almanın yanı sıra, E-devlet sitesinden veya Hayat Eve Sığar uygulamasını indirerek kodunuzu hemen ücretsiz olarak alabilirsiniz. HES kodunuz, geçerlilik süresine göre kullanmaya devam edebilir ve HES kodunuzun paylaşım süresi dolmadan farklı bir kod almanıza gerek yoktur. HES kodu almayla ilgili sorunlar yaşıyorsanız Sağlık Bakanlığı'nın aşağıda sizler için linkini bıraktığımız, HES sitesini ziyaret edebilir veya 0850 477 0477 numaralı Hayat Eve Sığar danışma hattından yardım alabilirsiniz.

Yorum yap:

Etiketler
Kapat