Maske Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? - T.C. ile maske cezası öğrenme

Bu sayfadaki bilgilerle maske takmama cezası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Maske Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? - T.C. ile maske cezası öğrenme

Korona Virüs salgınına karşı hükümet tarafından alınan önlemler kapsamında, dışarıda maske takmak zorunlu hale gelmiştir. İçişleri Bakanlığı tarafından tüm illerin valiliklerine dilekçe ile maske takma zorunluluğu sonrasında, bir çok vatandaş maske cezası sorgulama işlemi yapmak istemektedir. Biz de araştırmalarımızı yaparak 2020 yılında maske takmama cezasının ne kadar olduğunu, cezanın taksitli şekilde ödenip ödenmeyeceğini, maske takmama cezasına itirazın nasıl yapılacağını araştırarak bu sayfamızı hazırladık.

 

Maske Takmama Cezası Ne Kadar?

Tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgını dolayısıyla ülkemizde pek çok farklı önlem alındı. Salgından dolayı alınan önlemler kapsamında toplu taşıma otobüslerinde ve pek çok yapılan şeyde HES kodu zorunluluğu getirildi. Bunun yanı sıra 81 ilde 21 Haziran 2020 tarihi itibariyle maske takmak zorunlu hale getirildi. Maske takmama cezası ise 900 TL olarak uygulanmaktadır. Maske takmayan vatandaşlar Polis, Bekçi, Zabıta gibi kolluk kuvvetlerince belirlenerek para cezası uygulanmaktadır.

 

Maske Cezası Sorgulama

Eğer dışarıda kolluk kuvvetleri sizin maske takmadığınız anda yakalar ve kimlik belgenizle işlem yaparsa bilin ki maske takmama cezası tarafınıza yazılmıştır. Maske takmama cezası ile ilgili kanun maddesi ise şu şekildedi: “Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.” Maske takmama cezasını sorgulamak için siz de e-devlet sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca interaktif vergi dairesi dışında, tüm illerde yer alan Vergi Dairesi'ne de giderek maske cezanızı sorgulayıp ödemesini yapabilirsiniz.

 

Yukarıdaki kanun maddesinde belirtildiği üzere, vatandaşların her türlü kara taşıtı, bisiklet üzerinde veya yaya, kapalı alanlarda maskesiz olmasıyla birlikte ceza uygulanabilecek. Yasağa uymayanlara ise 900 TL para cezası kesilecektir.

 

Maske Cezası Nereye Ödenir?

Bulunduğunuz yerdeki Vergi Dairesine giderek maske takmama cezası ödeyebileceğiniz gibi, yukarıda adresini verdiğimiz İnteraktif Vergi Dairesi ve e-devlet sitelerinden cezayı sorgulayarak kredi kartınızla ödeyebilmeniz mümkündür. Maske cezasını banka kartınız dışında kredi kartınız ile 4 taksitli olarak ödeyebilirsiniz. 900 TL olan tutarı 15 gün içerisinde öderseniz, erken ödeme indirimi uygulanarak 675 TL olarak ödeyebilirsiniz.

 

Maske Takmama Cezası İtirazı Nereye Yapılır?

Eğer ki bir kişi maske takmama cezası uygulandıysa, 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulunabilir. Kişi eğer 15 gün içerisinde itirazda bulunmadıysa maske takmama cezasını ödemek zorunda kalacaktır. Cezayı ödemek isteyen kişi cezayı 15 gün içerisinde peşin ödemesi durumunda, %25 oranında indirim uygulanacaktır. 900 TL'nin %25'i 225 TL olduğundan dolayı eğer cezanızı 15 gün içerisinde öderseniz, 675 TL indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

 

Maske Nerelerde Takmak Zorunlu Oldu?

Korona Virüsün yayılmasına karşı alınan önlemler kapsamında maske takmak artık tüm Türkiye'de uygulanmaya başlandı. Sosyal mesafe, maske ve hijyen olarak uygulanna korona virüs tedbirlerinden biri olan maske takmanın zorunlu olmasıyla beraber pek çok vatandaş, maskenin nerelerde zorunlu olduğunu sorgulamasına neden oldu. Caddelerde, parklarda, otobüslerde, trende, AVM'lerde, bisiklet üzerinde, motorsiklet kullanırken, yani ev dışında bulunduğunuz her yerde maske takmak artık zorunludur. Bireysel araç içerisindeyken de maske takmanız zorunludur ve kendi aracınızdayken maske takmazsanız bile ceza yersiniz.

Siz de maske cezası sorgulama yaparak, maske takmama cezanızı öğrenebilir ve maske cezasını ödeyebilirsiniz.

 

Hes kodu nasıl alınır?

Sosyal Medyada Paylaş

reklamı kapat