Maske Cezası Sorgulama - Nereden Bakılır, Nereye Ödenir?

2021 yılında maske cezası sorgulama e-Devlet ve maske cezası itirazı, cezanın ne kadar olduğunu, erken ödeme indirimini bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Maske Cezası Sorgulama - Nereden Bakılır, Nereye Ödenir?

2021 yılında maske cezası sorgulama işlemi yapmak istemektedir. Biz de araştırmalarımızı yaparak maske takmama cezasının ne kadar olduğunu, cezanın taksitli şekilde ödenip ödenmeyeceğini, maske takmama cezasına itirazın nasıl yapılacağını araştırarak bu sayfamızı hazırladık. Maske cezası sorgulama işlemi e-Devlet sisteminden veya İnteraktif Vergi Dairesi sistemine giriş yapılarak öğrenilebilir. Ayrıca size yakın olan Vergi Dairesi'ne giderek de T.C. kimlik numaranız ile cezanızın ne kadar olduğunu öğrenerek ödeme işlemi yapabilirsiniz. Koronavirüs salgınına karşı hükümet tarafından alınan önlemler kapsamında, dışarıda maske takmak zorunlu hale gelmiştir. İçişleri Bakanlığı tarafından tüm illerin valiliklerine dilekçe ile maske takma zorunluluğu sonrasında vatandaşlarımız zorunlu olarak maske takmak zorundadır.

Maske Cezası Ne Kadar?

Tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgını dolayısıyla ülkemizde pek çok farklı önlem alındı. Salgından dolayı alınan önlemler kapsamında toplu taşıma otobüslerinde ve pek çok yapılan şeyde HES kodu zorunluluğu getirildi. Bunun yanı sıra 81 ilde 21 Haziran 2020 tarihi itibariyle maske takmak zorunlu hale getirildi. Maske takmama cezası ise 900 TL olarak uygulanmaktadır. Maske takmayan vatandaşlar Polis, Bekçi, Zabıta gibi kolluk kuvvetlerince belirlenerek para cezası uygulanmaktadır. Maske cezası erken ödendiği durumda ise 4'te 1 oranında indirim yapılarak 675 TL ceza ödenmektedir. Maske takmayan kişiler kolluk kuvvetleri tespit ederek ceza uygulamaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye'nin tüm illerinde uygulanan maske takmama cezası, koronavirüs'e karşı alınan kısıtlama tedbirleri arasında yer alıyor. Maske cezası sorgulama işlemi ise e-Devlet sitesine giriş yaparak İnteraktif Vergi Dairesi ile öğrenilebiliyor.

Maske Cezası Sorgulama

Tarafınıza maske cezası olup olmadığını sorgulamak için e-Devlet'e girebilirsiniz. Ayrıca İnternaktif Vergi Dairesi sisteminden giriş yaparak veya size en yakın olan Vergi Dairesi'ne giderek cezanın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Maske takmama cezasını sorgulamak için siz de e-devlet sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca interaktif vergi dairesi dışında, tüm illerde yer alan Vergi Dairesi'ne de giderek maske cezanızı sorgulayıp ödemesini yapabilirsiniz. E-devlet'e girdikten sonra vergi borcu olarak sorgulama yapmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki kanun maddesinde belirtildiği üzere, vatandaşların her türlü kara taşıtı, bisiklet üzerinde veya yaya, kapalı alanlarda maskesiz olmasıyla birlikte ceza uygulanabilecek. Yasağa uymayanlara ise 900 TL para cezası kesilecektir.

Maske Cezası Nereye Ödenir?

Bulunduğunuz yerdeki Vergi Dairesine giderek maske takmama cezası ödeyebileceğiniz gibi, yukarıda adresini verdiğimiz İnteraktif Vergi Dairesi ve e-devlet sitelerinden cezayı sorgulayarak kredi kartınızla ödeyebilmeniz mümkündür. Maske cezasını banka kartınız dışında kredi kartınız ile 4 taksitli olarak ödeyebilirsiniz. 900 TL olan tutarı 15 gün içerisinde öderseniz, erken ödeme indirimi uygulanarak 675 TL olarak ödeyebilirsiniz. Eğer dışarıda kolluk kuvvetleri sizin maske takmadığınız anda yakalar ve kimlik belgenizle işlem yaparsa bilin ki maske takmama cezası tarafınıza yazılmıştır. Maske takmama cezası ile ilgili kanun maddesi ise şu şekildedi: “Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.” 

Maske cezası sorgulama

Maske Takmama Cezası İtirazı Nereye Yapılır?

Eğer ki bir kişi maske takmama cezası uygulandıysa, 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulunabilir. Kişi eğer 15 gün içerisinde itirazda bulunmadıysa maske takmama cezasını ödemek zorunda kalacaktır. Cezayı ödemek isteyen kişi cezayı 15 gün içerisinde peşin ödemesi durumunda, %25 oranında indirim uygulanacaktır. 900 TL'nin %25'i 225 TL olduğundan dolayı eğer cezanızı 15 gün içerisinde öderseniz, 675 TL indirimli olarak ödeyebilirsiniz. Cezayı erken ödenem isteyen kişiler 15 gün içerisinde para cezasını ödeyebilir.

Maske Takmak Nerelerde Zorunludur?

Korona Virüsün yayılmasına karşı alınan önlemler kapsamında maske takmak artık tüm Türkiye'de uygulanmaya başlandı. Sosyal mesafe, maske ve hijyen olarak uygulanna korona virüs tedbirlerinden biri olan maske takmanın zorunlu olmasıyla beraber pek çok vatandaş, maskenin nerelerde zorunlu olduğunu sorgulamasına neden oldu. Caddelerde, parklarda, otobüslerde, trende, AVM'lerde, bisiklet üzerinde, motorsiklet kullanırken, yani ev dışında bulunduğunuz her yerde maske takmak artık zorunludur. Bireysel araç içerisindeyken de maske takmanız zorunludur ve kendi aracınızdayken maske takmazsanız bile ceza yersiniz.

Maske cezası sorgulama yaparak, maske takmama cezanızı öğrenebilir ve maske cezasını ödeyebilirsiniz. Artık maske hayatın vazgeçilmez bir gerçeği olmuştur lütfen siz de maske+nesafe+hijyen kurallarına kendi ve toplumun sağlığı için uyunuz. 

Ayrıca arabada maske takmak zorunlu mu sayfasına da bakabilirsiniz.

Hes kodu nasıl alınır?

Yorum yap: