SGK Rapor Parası Sorgulama 2021 (Telefon ve E-devlet)

Bu sayfadan rapor parası sorgulama telefon numarası veya e-devlet sitesi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilir, İş göremezlik rapor paranızın yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz.

SGK Rapor Parası Sorgulama 2021 (Telefon ve E-devlet)

2021 yılında SGK rapor parası sorgulama nasıl yapılır, en kolay yoldan rapor parasının yatıp yatmadığını ve ne zaman yatacağını nasıl öğrenebiliriz? Sizler için iş göremezlik ödeneği hakkında  güncel bilgileri  araştırarak bu sayfamızı oluşturduk. Doğum izni, iş kazası, hastalık ve farklı nedenlerle SGK'lı olarak çalışanlar için devletimiz tarafından ödenen rapor parası, çalışan kişilerin merak ettiği konuların başında geliyor. SGK'lı olarak çalışanların rapor parası alabilmesi için en geç 15 gün geçmesiyle birlikte PTT'den çalışanların TC kimlik numarası hesabına yatırılıyor. İşte rapor parası almak için gerekli şartlar ve rapor parasının yatıp yatmadığını öğrenme yolları.

SGK Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası alabilmeniz için SGK'lı olarak çalışan olmanız gerekmektedir. Rapor parası almak için hastalık, iş kazası, doğum gibi çeşitli nedenlerle iş göremezlik raporunuzun olması gerekmektedir. Bu durumda devlet tarafından çalışanların kayıp günleri için PTT üzerinden TC kimlik numarası hesaplarına belirli günler için ödeme yapılır. İşverenin raporu SGK'ya bildirmesinden sonraki 15 gün içerisinde PTT üzerinden çalışanlar rapor ücretini alabilir. Rapor parası sorgulayabilmek için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır, bunları araştırarak aşağıda maddeler halinde sıraladık. Rapor parası sorgulama yöntemleri ise:

  • PTT'den rapor parası sorgulama,
  • E-devlet'ten rapor parası sorgulama,
  • T.C. ile rapor parası sorgulama,
  • Alo 170 Telefonla rapor parası sorgulama,

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama

Türkiye'nin resmi vatandaşlık işlemleri sitesi e-devlet üzerinden kolaylıkla rapor paranızı sorgulayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki maddeleri izlemeniz gerekmektedir.

  • İlk olarak E-devlet rapor parası sorgulama adresine gidiniz.
  • E-devlet şifrenizle sayfaya giriş yaparak rapor paranızın yatıp yatmadığını sistem üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Rapor Parası Sorgulama Telefon Numarası

Alo 170 "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi'ni" arayarak siz de rapor paranızın yatıp yatmadığını hemen öğrenebilirsiniz. Alo 170'i aradıktan sonra müşteri hizmetlerilen rapor paranızın sorgulamasını yapmak istediğinizi belirtin. Sorgulama işlemleri için kimlik bilgilerinizi temsilciye söyleyerek kolaylıkla telefonla siz de rapor parası sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

T.C. ile rapor parası sorgulama

T.C. kimlik numaranızla SGK rapor paranızı öğrenmek istiyorsanız:

  • E-devlet sitesine şifrenizle giriş yapınız.
  • E-devlet anasayfasında yer alan "4a/4b İş Göremezlik Ödemesi" sayfasına gidin.
  • Açılan ekranda rapor parasının son durumu hakkında gelişmeleri görüntüleyebilirsiniz.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

İş göremezlik rapor parası, işverenin raporu SGK'ya bildirmesinden sonraki 15 gün içerisinde PTT üzerinden ödemesi gerçekleşir. Bu ücretin yatırılmasından sonraki 2 ay içerisinde alınması gerekmektedir. Bu süre içinde rapor paranızı almazsanız bu durumda ücret SGK'ya iade edilir ve tekrardan çalışanın talebi olması durumunda bile ödeme yapılamaz.

Rapor Parası Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İş göremezlik ödeneğini alabilmeniz için iş göremezlik raporu aldıktan sonraki tarihten 1 yıl önceki tarih içerisinde en az 90 gün süreyle çalışmış olmanız istenmektedir. 1 veya 2 gün gibi kısa süreli alınan raporlar için SGK ödeme yapmamaktadır. Aldığınız raporda mutlaka bir hastalık teşhisi olması gerekmektedir. Eğer belirtilen sağlık raporunuzda bir hastalık teşhisi yoksa bu durumda da SGK ödeme yapmaz. Rapor parası alabilmeniz için sağlık raporunuzu işverene iletmelisiniz. İşveren, 5 gün ierisinde e-rapor sistemine raporunuzu gönderecektir. SGK tarafından incelenen rapor onay alması durumunda çalışanın TC kimlik numarası üzerinden PTT hesabına para aktarılacaktır. Tüm bu aşamalardan sonra ise paranızı almak için kimlik belgenizle beraber herhangi bir PTT şubesine giderek paranızı alabilirsiniz. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında 3 farklı geçici iş göremezlik ödeneği bulunmaktadır.

1. SGK'lı olarak herhangi bir işyerinde çalışan bir kişi iş yerinde kaza geçirmesi sonucu veya işiyle alakalı olarak meslek hastalıklarından dolayı rapor almışsa SGK rapor parası alma hakkına sahiptir.

2. Herhangi bir rahatsızlık veya hastalık dolayısıyla rapor alınmış ise, bu durumda çalışan kişinin rapor tarihinden önce 90 gün süreyle SGK primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.

3. Kadın sigortalı çalışanların doğum yapması durumunda doğumdan önceki 8 ve doğumdan sonraki 8 hafta olmak üzere doğum parası rapor ücreti alma hakkına sahiptir. Doğum yapan kadınların rapor ücretinden faydalanması için yine 90 gün prim ödemesi bulunması gerekmektedir.

Siz de bu sayfamızda yer alan 2021 yılına ait güncel bilgileri inceleyerek rapor parası sorgulama yapabilir, e-devlet üzerinden rapor ücretinizin yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. Rapor parası hesaplama yapmak için öncelikle ilk üç aylık brüt ücret toplanır. Son üç aylık prim günü toplanır ve raporlu olunan gün sayısından 2 çıkartılır. 2 çıkartılmasının nedeni ise rapor parasının raporun ilk iki günü için verilmemesinden dolayıdır. İlk 3 aylık brüt gelir, son 3 aylık prim gününe bölünmesi sonrasında çıkan sonuç raporlu olunan gün sayısı (-2 gün de hesaplanır) çarpılır. Elde edilen sonuç ayakta tedavi olması durumunda 2 ile çarpılıp 3'e bölünür ve sonuç olarak alınacak rapor parasının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Rapor parası hesaplama çok karışık olduğundan dolayı bu konuya özel olarak araştırmalarımızı yaparak yeni bir sayfa oluşturacağız.

Yorum yap: