Araç Kredisi Alma Şartları

Yeni bir araba sahibi olmak isteyen kişiler taşıt kredisi alma şartları merak etmektedir. Peki, taşıt kredisi alabilir miyim diyenler nelere dikkat etmeli?

Araç Kredisi Alma Şartları
 Taşıt kredisi alma şartları kişi tarafından satışta olan ve bayi çıkışlı olmayan bireysel verilen kredilerdir. Bu kredilerden bazı firmalar da yararlanabilmektedir. Fakat genellikle rağbet olanı ise bireysel araç kredisidir. Araç kredisi almak için ilk etapta kredi şartlarını araştırmak gerekir. İkinci el araç kredisi almak isteyen kişiler, bankalar üzerinden sıfır yada ikinci el taşıt kredi başvurusunda bulunabilirler. İkinci el taşıt kredisi bankalarda taşıt değerini 100 bin liraya kadar olan degeri için %70'ine kadar kredi kullanılmakta olup, kasko değeri 100 bin liranın üstünde olan araçlarda ise %50'sine kadar kredi alabilirsiniz. Daha öncelerde 50 bin liralık olan kısım için %70 kredi imkanı sunulurken, 2018 yılında çıkan yasaya göre 100.000 TL'ye kadar olan araçlar için %70 kredi verilebilecek.
Daha net olarak hesaplamanız için örnek vermek gerekirse; 100.000 TL kasko değerine sahip bir araba için 70 bin tl'ye kadar kredi çekebileceksiniz. İşte sizler için hazırladığımız araç kredisi alma şartları.

Taşıt kredisi alabilir miyim?

Peki taşıt kredisinde en yüksek vade sayısı kaç olur. Bankalar arasında vade sayısında değişir mi. Faiz oranları neye göre belirlenmektedir? Taşıt kredisini kaç ay taksitlendirebilirim gibi sorular son zamanlarda çok gelmeye başladı. Biz de bu konunun içinde taşıt kredisi en fazla vade oranını belirteceğiz. Taşıt kredilerinde maksimum vade oranı (taksit sayısı) 48 ay ile sınırlandırılmıştır. Yani 48 ay taksite kadar taşıt kredisi kullanmanız mümkün görülmektedir.

 

 
İlgili konu: Taşıt kredisi kaç yaşındaki araçlara verilir

 

Taşıt kredisi kaç yaşa kadar verilir

Taşıt kredisinin bir diğer olumsuz yönüyse eski araçlara kredi çekememenizdir. Çoğu bankaların üst limiti 5 yaştır. Yani 5 yaşa kadar olan araçlara kredi kullanabilirsiniz. Ancak bazı bankalar bu limiti aşarak 10 yaşa kadar bu limiti çıkarabilmektedir. Özellikle bankaların taşıt kredisi kampanyası takip ederek bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar son güncelleme ile birlikte kampanyalarını duyurmakta ve 15 yaşa kadar araç kredisi verebildiklerini söylemektedirler. Ancak, taşıt kredilerinde arabanın yaşı düştükçe, kredide de ona göre az çıkmaktadır. Bunun nedeni de arabaların yaşı eskidikçe, kasko değerlerinin de düşmesinden dolayıdır.
Araç kredisi kaç yaşa verilir konumuzda daha detaylı inceleyebilirsiniz.
 

Taşıt kredisi alma koşulları

 

  • Kredi alacak olan kişi 18 yaşını geçmelidir.
  • Kredi çekecek kişi, düzenli geliri belgelemelidir.(Genelde işyerinden 3 aylık maaş bordrosu istenir.)
  • Araç kredisi için taşıta çıkan bedelin kalan bedeli peşin olarak verilmesi gerekir.(Taşıt kredisi çekerken, alacağınız aracın kasko değerini google üzerinden öğrenebilirsiniz. Her modelin yıllara belli kasko değeri vardır. 100 Bin TL'ye kadar kasko değeri olan araçlara %70 kredi kullanılabilmektedir.)


Taşıt kredisi için gerekli belgeler

 

 

  • Kimlik belgesi
  • Gelir durumu belgesi
  • Maaş bordronuz
  • Serbest çalışansanız vergi levhanız
  • Emeklilerde; hesap cüzdanınız
  • Alacağınız aracın ruhsat fotokobisi


Taşıt kredisi çekmek istiyorsanız öncelikle en az 3 aylık sigortalı bir işte çalışmanız gerekmektedir. Tüm bankalarda bu istenilen belgeler değişiklik gösterdiği gibi, gelellikle bu belgeler istenmektedir. 2018 taşıt kredisi alma şartlarını incelediniz. Kredibankalar.com üzerinden artık çekeceğiniz krediler ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve kolay yoldan kredi çekebilirsiniz. Kredi Bankalar'ı sosyal medya hesaplarından takip ederek kredi kampanyalarından en hızlı siz haberdar olabilirsiniz.

 

 

 

 

İlgili konu:  Taşıt kredisi karşılaştırma
Taşıt kredisi yüzde kaç verilir

 

 

 

 
Yeni yada ikinci el araç satın almak isteyen kişiler bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını ve şartlarını merak etmektedir. Araç kredisi alma şartları sizler için bu konu üzerinden paylaştık, peki faiz oranları 2018 yılında ne durumdadır. Bunun cevabını da araç kredisi faiz oranları 2018 sayfamızdan kolaylıkla ulaşabilir ve bankaların faiz oranlarına göz atarak taşıt kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.


Güncelleme: 16.02.2018 15:07

Yorum Yap:

reklamı kapat
Kapat