Taşıt kredisi ödenmezse yapılacak işlemler

Bankalardan kullanılan taşıt krediniz zamanında ödenmezse yapılabilecek işlemleri araştırdık. Taşıt kredisi ödenmezse ne olur sorusuna yanıt arayacağız.

Taşıt kredisi ödenmezse yapılacak işlemler

  Araç almak isteyen kişiler bankalardan taşıt kredisi adı altında kredi kullanabilmektedirler. Bankalar, aracın belli durumlarını göz önünde bulundurarak tüketicilere taşıt kredisi vermektedirler.

Genellikle araç sahibi olmak isteyen kişiler öncelikle belli bir birikim yoluna giderler. Taşıt sahibi olmak isteyen tüketiciler araç almak istediğinde parasını tamamlamak için bankalara taşıt kredisi başvurusu yapabilmektedirler. Taşıt kredisi alınırken öncelikle akıla gelen bir şey olan acaba Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur? sorusudur. Bu soruya yanıt arayacağız.

İlk etapta belirtmemiz gereken şey taşıt kredisi kullanırken aracınıza bankanın ipotek koyduğudur. Yani taşıt kredisi kullanırken alacağınız araca borcunuza karşılık olarak banka ipotek koyar. Taşıt kredisinin hangi olumsuz durumlarda fesih edilebileceğini belirtiyoruz.

Bankalar, taşıt kredisi kullandırırken özellikle aracın yaşı, kaza kaydı ve belli özelliklerini incelerler. Genellikle aracın yüksek bir hasar kaydı bulunmuyorsa 5 yaşa kadar kredi kullandırılır. Bazı bankalar bunu 10 yaşa kadar uzatırlar. Örneğin Garanti Bankası taşıt kredisi kampanyası kapsamında 48 aya kadar vadeyle taşıt kredisi vermektedir.

Taşıt kredinizi kullandıktan sonra herhangi bir olumsuz durumda ödeme güçlüğü yaşayabilirsiniz. Bilindiği gibi diğer krediler gibi taşıt kredisinde de düzenli olarak bankaya ödeme yapmak zorundasınız. Taşıt kredisi ödenmezse ne olur sorusuna gelecek olursak; bankalar sizlere kredi verirken kredi notunu inceleyerek değerlendirmeye alırlar. Aşağıdaki listede yazan gibi kredi notunuzda düşüş yaşarsınız ve bir sonraki kredi kullanımlarında sıkıntı yaşayabilirsiniz.


Banka Sizi Bilgilendirir

Öncelikle taşıt kredinizi ödeyemez duruma düştüğünüzde ilk adım olarak kredi çektiğiniz banka size ulaşarak bir bilgilendirme paylaşır. Kredinizi ödeme durumunuzu sorarlar yada sizi bankaya yönlendirerek kredi yapılandırması teklif edebilirler.


Kredi Notunuz Düşer

Taşıt kredinizi ödeyemez duruma geldiğinizde kredi notunuzda düşüş yaşarsınız ki diğer kredi kullanımlarınız için bu seçenek olumsuz etki yaratacaktır.


Yapılandırma

Taşıt kredisi yapılandırma için bankaya başvurabilirsiniz. Bunun için banka size yardımcı olmak isteyecektir.


Araca El Koyma

Bankalar, taşıt kredisi kullandırırken kredi verdikleri araca ipotek koyarlar. İpotekli olan aracınız borcunuzu zamanında ödeyememeniz durumunda el koyulabilir ancak banka araçlara el koyma taraftarı değildir. Örnek vermek gerekirse 1 yıl düzenli ödediğiniz aracınızı 1 yılın sonunda kredinizi 3 ay ödeyemez duruma düştünüz. Bu durumda ilk olarak banka araca el koymaz; krediyi kullanan tüketiciyle anlaşmak ister. Çünkü, sizin kullanmış olduğunuz aracı satamama gibi bir nedenle karşılaşmak istemez; aracın fiyatının düşmesiyle beraber zarar etmek istemezler. Ve bir de müşteri kaybetmek istemeyen bankalar, bu seçeneği son plan olarak görürler. Bankalar için en cazip olanı ise borcunuzu yapılandırmaktır. 2. taksitinizin ödenmemesi durumunda bankalar tüketicilere ihtarname çekebilir. Yasal işlemler başlatılıp aracınız trafikten çıkartılıp bağlanabilir. Ancak bu seçenek bankalar için dediğimiz gibi son seçenekte yer almaktadır. Borcunuzu ödemeyez duruma düşerseniz öncelikle kredi çektiğiniz bankaya giderek yapılandırma isteyebilir ve borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat