TEB DEVLETİN Mİ


TEB DEVLETİN Mİ

TEB devlet bankası mı yoksa özel bir banka olarak mı hizmet veriyor. Sizler için Teb devlet bankası mı, Teb özel mi, Teb sahibi kim gibi sorulara yanıt arayacağız.

25 Mayıs 2017 Perşembe 11:01
TEB DEVLETİN Mİ
  Teb (Türk Ekonomi Bankası), Kocaeli'de Kocaeli Halk Bankası adı altında yerel bir banka olarak kurulmuştur. 1982 yılına kadar yerel bir banka olarak müşterilerine hizmet veriyor ve Çolakoğlu Grubu'nun satın almasıyla beraber Türk Ekonomi Bankası (TEB) adı ortaya çıkıyor. Teb devletin mi diye soranlar için de aşağıda ortaklık yapısı hakkında bilgi vereceğiz. TEB'in %50'si Fransız grubu BNP'ye satılmış ve ortaklık yapısıyla işletilmektedir.


Teb Bankası devletin mi?

Uzun yıllar Teb'i devlet bankası sanan kişiler olmuştur. Bunun nedeni de Teb'in sürekli olarak düzenlediği uygun faiz oranlı kampanyalar ve bankanın kuruluşunun çok eskilere dayandığındandır. TEB devlet bankası mı özel banka mı diye soranlara ise özel bir banka ve ortaklık yapısıyla işletildiğini belirtelim. İşte Teb'in 2017 yılındaki ortaklık payları:


TEB HOLDİNG A.Ş.

%55

BNPP YATIRIM A.Ş.

%23,51

BNP PARİBAS FORTİS YATIRIMLAR A.Ş.

%21,23

BNP PARİBAS SA

%0,24

KOCAELİ TİCARET ODASI

%0,02

 
TEB Bankası işte bu ortaklık ile işletilmektedir. %50'si Teb'e, %50'si ise Fransız Grubu BNP'ye işletilmektedir. Yani Teb'de kullandığınız kredilerin kar oranlarının yarısı Fransız'lara aktarılmaktadır. Bu da milli değerlerimizin korunması ve yerli ürün kullanılması konusunda bizi uyarmaktadır.

Teb kime ait?

Teb uzun yıllar bir Türk sermayesi olarak işletilsede yakın zamanda Fransız Grubu Bnp'ye yarısı satılmıştır. Ayrıca Teb'in ilk olarak Kocaeli'de kurulmasından dolayı Kocaeli Ticaret Odası'nın da %0,02 hissesi bulunmaktadır. Teb'in yarısı ise Çolakoğlu Grubu'na aittir. Çolakoğlu Şirketler Grubu ise Türkiye'de çelik üretimi, enerji sektörü ve bankacılıkta adından söz ettirmektedir.

Teb özel mi?

1927 yılında kurulan TEB'de şuanda 10 binin üzerinde çalışanı ve Türkiye'nin her bölgesinde şubesi bulunmaktadır. Teb sürekli olarak düzenlediği kampanyalar ile uygun faiz oranlarıyla kredi imkanı sunmaktadır. Teb devletin mi diye soranlar için bu yazımızı hazırladık. Sizde bu konudaki bilgilerle Teb özel mi yoksa devletin mi sorularını aklınızdan silebilirsiniz.


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • E-mail:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir. Ayrıca yorum yazdığınızda İLGİLİ FİRMA İLE İLETİŞİME GEÇMİŞ OLMUYORSUNUZ. Bayilik veren firma ile ilgili iletişime geçmek için tanıtım sonunda bulunan iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.