TEB Kur Korumalı Mevduat Hesabı Faiz Oranları 2022

TEB kur korumalı mevduat hesabı açma ve faiz oranları hakkında tüm güncel bilgileri bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

TEB Kur Korumalı Mevduat Hesabı Faiz Oranları 2022

İlk olarak devlet bankalarının başlattığı dolara karşı "Kur korumalı mevduat hesabına" özel bankalar da katılım göstermeye başladı. TEB kur korumalı mevduat hesabı ayrıntıları, faiz oranları ve hesap açılışı hakkında tüm detaylı bilgileri bu sayfamızda hazırladık.

TEB kur korumalı mevduat hesabı açma

"Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı" ismiyle müşterilerine duyurulan TEB dolar veya altına endeksli kur korumalı hesap açmak istiyorsanız, en yakın TEB şubesine gitmeniz gerekmektedir. Paranızı TL olarak 3, 6, 9 veya 12 ay vadeli "kur korumalı" olarak yatırarak, doların artışı üzerinden faiz geliri elde edebilirsiniz.

TEB kur korumalı mevduat faiz oranları

2021 yılının son haftasında özel bankalarda da uygulanmaya başlanan kur korumalı mevduat hesabının faiz oranları, her banka için değişiklik göstermektedir. TEB kur korumalı mevduat hesabı faiz oranı ise %16,50 ile %17,00 arasında yatırılan para miktarı ve vade gününe göre değişiklik göstermektedir.

Vade/Bakiye Aralığı20.000-249.999 TL250.000-499.999 TL

500.000 TL ve üzeri

3 ay (91 gün)%16,50%16,75%17
6 ay (180 gün)%17%17%17
9 ay (272 gün)%17%17%17
12 ay (365 gün)%17%17%17

Kısa Not: Kur korumalı hesaplarda, stopaj alınmadığı duyurulsa da, bu hesaplardaki faiz oranları, diğer vadeli mevduat faizlerine göre daha düşük olduğu görülmektedir.

TEB Kur Korumalı Mevduat Hesabı Özellikleri

Hesap TL para cinsinde ve 3, 6, 9, 12 ay vadelerde açılabilmektedir.

Vade sonunda sabit faiz oranı (aşağıdaki tabloda belirtilmiştir), kur değişim oranı ile kıyaslanacak, kur değişim oranı hesap üzerindeki faiz oranından daha yüksek ise Hesap’a yüksek olan oran üzerinden faiz tahakkuk edecektir. Hesaplanan oran daha düşük ise faiz tahakkuku mevcut oran üzerinden gerçekleşecektir. Bir başka deyişle, hangi oran daha yüksek ise hesabınız o orandan nemalandırılacaktır.

Kur değişim oranı hesaplamasında; vade başında TCMB tarafından saat 11:00’da açıklanan döviz alış kuru ile vade sonunda TCMB tarafından saat 11:00’da açıklanan döviz alış kuru arasındaki değişim oranı dikkate alınacaktır. Vade başlangıç kuru, hesap açılış saatine bakılmaksızın ilgili iş günü TCMB tarafından saat 11:00’da açıklanan döviz alış kuru olacaktır.

Hesaptan kısmi para çekimi yapılamaz. Erken kapama talimatı ile vadeden önce bakiyenin çekilmesi ve hesabın kapatılması durumunda hesap bakiyesi TL vadesiz hesaba aktarılacak, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir. Hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kuru, hesap açılış tarihindeki kurdan düşük ise, başlangıçta yatırılan tutardan daha düşük bir bakiye ödenebilir. Bu durumda kur farkına endeksli olarak anaparadan kayıp yaşanma olasılığı da bulunmaktadır. Müşterinin kapama talebine istinaden müşteriye yapılacak ödemeyi müşteri herhangi bir itiraz olmaksızın, meydana gelebilecek herhangi bir zararın oluşması halinde bu zararı talep etmeyeceğini kabul beyan taahhüt eder. Hesap kapatıldığı gün dikkate alınacak kur, erken kapama talimatının saatine bakılmaksızın ilgili iş günü TCMB tarafından saat 11:00’da açıklanan döviz alış kuru olacaktır.

Dayanak kur Merkez Bankası’nın saat 11:00’da açıkladığı USD/TRY, EUR/TRY ve GBP/TRY döviz alış kurları olacaktır. Hesap’a vade başlangıç tarihi haricinde para yatırma işlemi gerçekleştirilemeyecektir. Bu ürün için stopaj uygulanmayacaktır. Hesap açılış alt limiti 20.000 TL’dir. Üst limit bulunmamaktadır.

Yorum yap: