KYK Burs Başvuruları Ne Zaman 2022

Siz de KYK burs başvuruları ne zaman diye merak ediyorsanız 2022 eğitim yılında burs ve kredi başvuru bilgilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman 2022

Üniversiteye başlayacak öğrencilerin eğitim hayatlarını daha rahat devam ettirmeleri amacıyla KYK burs, yurt ve kredi imkanı sunmaktadır. Bir çok öğrenci KYK burs başvuruları 2022 yılında ne zaman başlayacak, hangi tarihlerde sonuçlanacak diye merak etmektedir. Biz de üniversiteye gidecek öğrenciler için araştırmalarımızı yaparak bu sayfayı hazırladık.

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman 2022

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) olarak öğrencilere kredi, yurt ve burs desteğinde bulunan kurum, bir çok öğrencinin eğitim hayatını rahat bir şekilde tamamlaması için çalışmalarını yürütmektedir. KYK bursları geçtiğimiz yıl 16 Ekim ile 21 Ekim tarihlerinde başlamıştı ancak bu yıl gerek sınavın ertelenmesi gerekse Covid-19 korona virüs salgınından dolayı bir çok şeyin ertelenmesi ve bunun eğitim hayatına yansıması ile birlikte henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. 2020 yılında KYK burs başvuruların geçen yılki tarihle aynı olacağı beklentiler arasındadır ancak henüz net bir tarih yoktur. 27 Temmuz günü YKS sonuçlarının açıklanmasıyla beraber sınavda puanlarını öğrenen öğrenciler şimdi de tercih gününü beklemeye başladılar. Tercihle birlikte KYK burs ve yurt başvuruları da alınacak. En yakın zamanda resmi bir açıklama yapılmasını bekliyoruz, açıklama yapılmasıyla birlikte bu içeriğimizi de güncelleyerek sizleri bilgilendireceğiz ve KYK burs başvuru tarihlerini bu sayfamızdan sizlere duyuracağız.

KYK Nedir?

KYK, ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine kredi ve burs verilmesine yönelik olarak Kanun hükümlerince hizmet veren bir kurumdur. KYK, maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için geri ödemesiz burs veren bir kurumdur.

KYK Bursu Kimlere Çıkar?

KYK tarafından verilen burs ve kredilerin kimlere çıkacağı aşağıdaki listede verilmiştir:

 • Lisans ve önlisans öğrencileri,
 • Açık öğretim öğrencilerine (Sadece öncelikli öğrenciler; Şehit ve gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar gibi)
 • Yüksek lisans yapan öğrenciler (Hazırlık sınıfına verilmez.)
 • Vakıf Üniversitesi öğrencilerine,
 • LYS sonucunda sözel, sayısal, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler (öncelikli),
 • Ülke adına müsabakalara katılan milli sporcular,
 • İkinci öğretimde okuyan öğrenciler
 • Not: Bir öğrenci aynu anda hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.


KYK Kimlere Çıkmaz?

 • KYK'dan burs ve öğrenim kredisi alanlar,
 • KYK'dan daha önce burs ve kredi alan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Polis akademisi ve askeri okul öğrencileri,
 • Normal öğrenim süresinden fazla öğrenim gören öğrenciler,
 • Yüksek lisans hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar,
 • Açık öğretim ve uzaktan eğitim alan öğrenciler,
 • Burs Yönetmeliğine göre burs almaya yeterli olmayan öğrenciler burstan yararlanamazlar.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır 2022

Kyk burs

KYK burs başvurusu yapmak isteyenlerin aklındaki en önemli soru KYK bursu nasıl alınır olmaktadır. 2021 yılında üniversiteye gidecekseniz siz de KYK devlet bursuna başvuru yapabilirsiniz. Başbakanlık tarafından üniversite öğrencilerinin eğitim hayatlarını daha rahat bir şekilde geçirmeleri amacıyla "KYK Bursu" karşılıksız olarak verilmektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yapılan KYK burs ödemeleri düzenli olarak her ay yapılmaktadır. 2020 yılında KYK bursu 550 TL olarak ödenmektedir. Yüksek lisans öğrencilerine 1.100 TL, doktora okuyan öğrencilere ise 1.650 TL ödeme yapılmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu her yıl öğrencilere başbakanlık bursu olarak bilinen karşılıksız burs ve öğrenim kredisi imkanı sunmaktadır. KYK burs başvuruları her yıl farklı tarihlerde yapılmaktadır bundan dolayı KYK burs başvuru tarihini beklemeniz ve bu tarihi kaçırmamanız gerekmektedir.

KYK burs başvurusu e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. KYK burs ve kredi başvuruları aynı başvuruda alınmaktadır. KYK burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler e-devlete giriş yaparak "Kurumlar" sekmesine geldikten sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı kurumuna tıklamanız gerekmektedir. Bu sayfada Burs / Öğrenim Kredisi başvurusu sekmesine gelerek istenilen bilgileri doldurduktan sonra burs ve öğrenim kredisi başvurusunu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca direk başvuru ekranına gitmek için E devlet Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu sayfasına tıklayabilir ve hemen burs ekranına gidebilirsiniz. Üniversiteye gidecek öğrenciler için sitemizde güncel üniversite bilgilerini ve merak edilen konuları araştırarak eklemeye devam ediyoruz. Sizler için bu sayfamızda yer alan güncel bilgilere göz atarak KYK burs başvuruları ne zaman sorusuna yanıt bulabilir ve 2020 yılında KYK burs ve kredi başvurusunun ne zaman yapılacağını hemen öğrenebilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat