KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siz de KYK burs başvurusu nasıl yapılır diyorsanız 2021 yılında burs ve kredi başvurusu yol haritasına bu sayfadan bakabilirsiniz.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 yılında üniversite okumak isteyen milyonlarca öğrencinin aklındaki sorulardan birisi de KYK burs başvurusu nasıl yapılır? olmaktadır. Biz de üniversite bilgi portalı olarak sizler için KYK kredi ve burs başvurularının nasıl yapıldığını araştırarak bu sayfamızda sizler için tüm detayları hazırladık.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK başvurusu olarak iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlar ise KYK tarafından şartları sağlayan öğrencilere KYK kredisi veya burs yada KYK yurt başvurusu olmaktadır. Kredi  ve burs başvurusu aynı anda yapıldığı gibi; KYK'da konaklamak isteyen öğrencilerin yurt başvuruları ayrı olarak değerlendirilmektedir. Tüm başvurular e-devlet sitesi üzerinden gerçekleştirilmekte olup, başvuru sonuçlarını da e-devletten sorgulamak mümkündür. KYK burs başvuru tarihleri her yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından paylaşılmakta ve kamuoyuna duyurulmaktadır. KYK burs ve yurt başvuru tarihleri açıklandıktan sonra siz de KYK başvurularını internetten kolaylıkla aşağıda yer alan adımları takip ederek yapabilirsiniz:

  • İlk olarak e-devlet'e şifrenizle giriş yapınız. (Şifreniz yoksa PTT'lerden alabilirsiniz.)
  • Ana sayfada bulunan "Kurumlar" sekmesine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ekranda "Gençlik ve Spor Bakanlığı" menüsüne tıklayın. (KYK başvuruları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilmektedir.)
  • İlgili sayfada açılan menüde "Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu" menüsüne tıklayınız.
  • Başvuru formunu doğru bir şekilde doldurarak onaylayın ve başvuruyu tamamlayın.

BUNA DA BAKINIZ: KYK Burs başvurusu ne zaman 2020

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversiteye gitmek isteyen öğrencilerin çoğu yurtta konaklamak istemektedir. Herkesin yurtta konaklama imkanını devletin yurtları karşılamadığından dolayı kişileri eleyerek yurtlara yerleştirmektedir. Yukarıda yer alan Kredi / Burs başvurusunda olduğu gibi, e-devlet üzerinden yurt başvurusunu da kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. KYK burs başvurusu tarihleri gibi yurt başvuru tarihleri de Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde hizmet veren KYK tarafından açıklanmaktadır. KYK yurt başvurusu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • E-devlete giriş yaptıktan sonra "Kurumlar" sayfasına geliniz.
  • Karşınıza çıkan sayfada "Gençlik ve Spor Bakanlığı" sekmesine tıklayını.
  • Açılan yeni sayfada "Yurt Başvurusu" menüsüne tıklayarak başvuru formunu doldurup başvuruyu gönderiniz.

KYK Sonuç Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK burs başvurusu ,kredi başvurusu ve yurt başvurularının e-devletten yapıldığını yukarıda maddeler halinde anlattık. Siz de KYK başvurusu sorgulama işlemlerinizi E-devlet KYK sorgulama sayfasından tamamlayabilir ve burs / yurt çıkıp çıkmadığını bu ekrandan takip edebilirsiniz. KYK başvuru sonucu sorgulamak için e-devlet'e e-devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir.

Siz de bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri inceleyerek, KYK burs başvurusu nasıl yapılır 2021 yılında hakkında tüm detaylı bilgileri öğrenebilir, KYK kredi ve yurt başvurularının e-devletten nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Üniversite okumak isteyen gençlerimize özel olarak üniversite ile alakalı tüm aklınıza takılan konuları sitemizde paylaşmaya devam ediyoruz. Aklınıza takılan soruları aşağıda bulunan yorum bölümüne yazarak kredibankalar.com'dan yardım alabilirsiniz.

Yorum yap:

Yorumlar

1 yorum yapılmış

Ahmet Yaşar

merhaba, Akdeniz Üniversitesinde öğrenim göreceğim, acaba KYK burs başvuru tarihinde bir değişiklik olacak mı net tarihi nereden öğrenebiliriz?

2020-08-03 14:12:26 -