Vakıfbank Personellerine Maaş Şoku

Aralık ayında Hazine'ye devredilen Vakıfbank personellerinin maaşlarında sistem değişti. Brüt maaş sisteminden, performansa dayalı sisteme geçen Vakıfbank'ta banka çalışan maaşları azaldı.

Vakıfbank Personellerine Maaş Şoku
25 Aralık günü KHK ile Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden Hazine'ye devredilen Vakıfbank'ta maaş sisteminin ilk olarak değiştiği görüldü. Brüt maaş sisteminden vazgeçen banka yetkilileri, kök ücret sistemine geçti ve bazı Vakıfbank çalışanlarının maaşlarında düşüş yaşandı. Vakıfbank'ın örgütlü sendika yöneticileri ise, maaşlarında olan düşüş olmadığını da iddia etti. Hükümetin son çıkardığı KHK ile Vakıfbank'ı, Hazina Müsteşarlığı'na devrine karar alındı.  Bu düzenleme kapsamında, vakıf malı olduğundan dolayı kamu ve özel dışında "üçüncü sektör" olarak belirtilen bir konumda yer alan Vakıfbank da kamu bankaları arasına girmiş oldu.

Vakıfbank devletin mi

 Vakıfbank kredi başvurusu 2018


Personele maaş şoku!

Devlet bankaları arasında hizmet veren Vakıfbank'ta en büyük süprizin de personellere verilen ücret sisteminin değiştiği oldu. Ziraat ve Halk Bankası gibi farklı ücret politikalarını benimseyen Vakıfbank'ta brüt ücretler kaldırıldı ve tamamen personelin performansına dayalı ücret sistemi getirildi. Kök ücret, pozisyon ücreti ve dönüşüm ücretinden olan bu üçlü yapı kullanılmaya başlandı. Ücret sisteminin değişiklik olmasıyla birlikte personeller arasında da maaş farkları oluşmaya başlandı. Bazı banka personellerinin maaşlarında ciddi düşüşler yaşandı. Sözcü'ye konuşan Vakıfbank çalışanları, maaşlarında 300 lira ile binlerce liraya kadar farklar olduğunu belirtti. Bir Vakıfbank çalışanı ise "Bizim şubemizdeki Vakıfbank çalışanlarının maaşlarında ortalama olarak 500 lira düşüş oldu, ancak maaşı artan kişiler de var" dedi. Toplam olarak 16 bin kişinin çalıştığı Vakıfbank'ta, 13.500 kişi sendika üyesi. Vakıfbank maaşları 2018 düşmeden önce Vakıfbank'ta en düşük çalışan maaşları 3.000 TL civarında başladığı da bilinmektedir.

Ne Demişler?

1 yorum yapılmış

Ayhan yilmaz
Ayhan yilmaz

yanlış bilgi veriyorsunuz yeni ise baslayan gişe görevlisi 2700 net maas üç ayda bir çift maas prim her sene temettü vakifbank eniyi maas veren bankalardan biridir

2019-02-08 14:49:57 -