Western Union Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Western Union ile para gönderme işlemlerine bu sayfadan ulaşarak yurtdışından Türkiye'ye veya Türkiye'den yurtdışına para gönderebilirsiniz.

Western Union Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Yurtdışında yaşayan kişiler için veya yurtdışıyla bir bağlantısı olan kişiler için en çok tercih edilen para transfer yöntemi Western Union'dur. Peki Western Union para gönderme işlemleri en kolay ve basit bir şekilde nasıl yapılır? Sizler için araştırarak Western Union para gönderme işlemlerini nasıl yapabileceğimizi, kaç günde paranın karşı tarafa gönderileceğini, sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını ve nereden Western Union ile para gönderilebileceğini anlattık.

Western Union Nedir?

Avrupa'da veya dünyanın farklı yerlerinde tanıdıklarınıza, akrabalarınıza veya herhangi bir iş karşılığında para göndermek istiyorsanız sizler için en kolay yöntem Western Union olacaktır. Öncelikle bilmeyenler için Western Union'u tanıtalım. Western Union dünya genelinde, 200'den fazla ülke ve noktada, 500 binden fazla hizmet noktası ile para transfer konusunda en bilindik firmadır. Western Union, 150 yıldan fazla süredir para transferi hizmetine devam etmektedir, bundan dolayı Western Union'a güvenerek para gönderebilir veya para alabilirsiniz.

Western Union Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Western Union ile yurtdışına para göndermek veya Western Union yurtdışından Türkiye'ye para göndermek çok basittir. Western Union'da para göndermenin diğer kuruluşlara göre en avantajlı yanı bir banka hesabına ihtiyaç duyulmamasıdır. Türkiye'nin her yerinde hizmet veren Western Union acentesine giderek (çoğu banka şubesidir) veya Western Union internet sitesi üzerinden gönderilen para anında karşı hesaba geçecektir. Alıcıya iletilen kod vasıtasıyla Western Union ödeme noktasına giderek parasını nakit olarak hemen alabilir. Western Union'un maliyetleri yüksek olsa da hala dünyanın her yerinde para transferi hizmeti için pek çok kişi tercih etmektedir. İşte en basit yöntemle Western Union ile para göndermek:

 • Size en yakın Western Union noktasına gidiniz.
 • Western Union para gönderme makbuzunu eksiksiz olarak doldurunuz.
 • Western Union işlemini yapacak olan görevliye doldurulan Western Union para gönderme pusulasını verin.
 • Pusula ile birlikte göndermek istediğiniz TL, Euro veya Dolar ve komisyon bedeli ile birlikte kimlik belgenizi de verin.
 • Alıcıya gitmesini istediğiniz para birimini belirleyin.
 • Görevlinin size verdiği makbuzu imzalayınız, bir nüshasını alınız.
 • Karşı tarafın parayı alırken ihtiyaç duyacağı MTCN numarası makbuzda yer alacaktır.
 • Makbuzdaki numarayı parayı çekecek kişiye iletirseniz tüm Western Union ödeme noktalarından anında parasını alabilir.

Western Union ile Yurtdışına Para Göndermek İçin Gerekenler

Western Union ile yurtdışına para göndermek istiyorsanız, öncelikle aşağıda yer alan şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar:

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • Kimlik belgeniz yanınızda olması gerekmektedir.
 • Hizmet verilen para birimlerinden birinde işlem yapmalısınız. (TL, Euro ve Dolar)

Gelen Paranızı Çekecekseniz: Western Union Para Çekme

Western Union Para Gönderme Ücreti

Özellikle Türkiye'de hizmet veren bankaların yanı sıra pek çok döviz bürosu veya belirli noktalarda anlaşması olan Western Union ile para gönderme komisyon ücretlerinde, gönderilen miktar ve ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Gönderilen para miktarına göre komisyon ücretleri aşağıda yer alan tablolarda yer almaktadır. İşte Western Union para gönderme ücreti:

 • 200 TL'ye kadar para transferi: 30 TL
 • 200 - 400 TL arası para transferi: 45 TL
 • 400 - 600 TL arası para transferi: 60 TL
 • 1.000 - 1,500 TL arası transfer: 95 TL
 • 5.000 - 25.000 TL arası transfer: 225 TL

Western Union diğer para birimleri transfer ücreti için buraya tıklayınız.

Western Union Para Göndermek Güvenilir Mi?

Western Union, dünyada özellikle bankalarla anlaşmalı olarak hizmet veren bir kurumdur. Western Union ile yurtdışına para göndermek ve almak çok kolay bir işlemdir. İşlemleriniz sonrasında MTCN kodu olarak belirtilen, her işlem için özel olarak Western Union tarafından üretilen bir numarayla transfer denetlenir. Dünya genelinde 500 binden fazla ödeme noktasıyla yaygınlaşmış Western Union'u içiniz rahat bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Western Union ile En Fazla Ne Kadar Para Gönderilir?

Yurtdışına para göndermek isteyenlerin aklındaki bir diğer soru da, Western Union en fazla ne kadar para gönderilir olmaktadır. Western Union ile tek seferde, yurtdışına para gönderme işlemi için üst limit Abd Doları gönderimleriniz için 7500 $, Euro gönderimleriniz için 7500 Euro, Türk Lirası gönderimleriniz için ise 25.000 TL'dir.

Western Union Para Gönderme Alt Limiti Nedir?

Western Union ile yurtdışına para gönderme işlemlerinde herhangi bir alt limit yoktur. Dilerseniz 10 kuruş, 1 cent bile gönderebilirsiniz.

Western Union ile Yurtdışından Türkiye'ye En Fazla Ne Kadar Para Gönderilir?

Western Union ile yurtdışından Türkiye'ye para transfer etmek istiyorsanız bu durum yaşadığınız ülkeyle alakalıdır. En fazla yollanabilecek para miktarı, paranın gönderilecek olan ülkenin kuralları dahilinde yapılacaktır. Bu tutar da her ülke için birbirinden farklıdır. Türkiye'de herhangi bir ülkeden parayı çekebilmeniz için herhangi bir alt veya üst limit yoktur.

Western Union Para Gönderme Saatleri

Bankalar hafta içi saat 09:00 ile 17:00 arasında açık olduklarından dolayı eğer banka şubesi aracılığıyla yurtdışına para gönderecekseniz bu saatlerde banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Bu saatler dışında Western Union anlaşmalı ödeme noktalarından istediğiniz saatte para transferi yapabilirsiniz.Herhangi bir kısıtlama olmaksızın haftanın 7 günü Western Union ile yurtdışına para gönderebilirsiniz.

Western Union Online Para Gönderme

Western Union ile internetten para göndermek de oldukça kolaydır. Örneğin Amerika veya İngiltere'den Western Union web sitesine girdiğinizde gönderilecek miktar ve ülkeyi seçtikten sonra size seçenekler sunuyor. Bu seçeneklere bakarak parayı nasıl göndereceğinizi seçmeniz gerekmektedir. Western Union ile para gönderirken bir çok seçenek sunulmaktadır. Bu seçeneklere göre komisyon ücretleri de değişmektedir. Banka transferi seçeneğinde Western Union paranızı 1-2 gün süreyle göndereceğini belirtiyor. Western Union ile para gönderilirken, alıcının parayı nereden alacağı da komisyon ücretlerini etkilemektedir.

Siz de yurtdışına para göndermek istiyorsanız, bu sayfamızda yer alan bilgileri inceleyerek Western Union para gönderme işlemlerinin 2020 yılında nasıl yapıldığını öğrenebilir, banka şubesinden, Western Union acentelerinden veya PTT gibi ödeme noktalarından paranızı istediğiniz ülkeye anında gönderebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası Yurtdışına Para Gönderme

Yorum yap: