PTT Western Union Para Transferi

PTT yurtdışına para transferi yapmak istiyorsanız, PTT Western Union para gönderme ve para çekme işlemlerini bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

PTT Western Union Para Transferi

Dünyanın bir çok noktasında uluslararası para transferi olarak kullanılan Western Union, Türkiye'de de pek çok banka ve kurum tarafından kullanılmaktadır. Yurtdışına para göndermek veya yurtdışından para almak istiyorsanız siz de Western Union'u tercih edebilirsiniz. Peki Western Union PTT para çekme ve gönderme işlemleri nasıl yapılır? Western Union PTT'den çekilir mi ve komisyon ücretleri 2020 yılında ne kadardır? Aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını bu sayfamızda ayrı başlıklar halinde sıraladık.

Sizin için bu sayfamızda PTT yurtdışına para gönderme alternatifi hem güvenilir, hem de daha ucuz komisyon ücreti olan Wise'yi de anlattık.

Yurtdışına en ucuz para gönderme

Yurtdışına en ucuz komisyon ücreti ve en hızlı şekilde para transferi yapmak istiyorsanız, dünya genelinde kullanılan para transfer kuruluşu Wise'yi tercih edebilirsiniz. Wise, Türkçe paneline sahiptir ayrıca Türkiye'de BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından denetlenmektedir. Wise hesabı açtıktan sonra yurtdışından Wise hesabınıza en ucuz şekilde para alabilir, en ucuz komisyon oranlarıyla yurtdışına para gönderebilirsiniz.

Bankalar kadar güvenilir olan Wise'den henüz hesabınızı açmadıysanız, aşağıda yer alan bağlantıya tıkladıktan sonra Kredibankalar sitesine özel bu bağlantıdan üye olanların 4.250 TL'ye kadar yapacakları transferler ücretsiz olacaktır.

Wise hesap açmak için buraya tıklayın

Wise hesabınızı açtıktan sonra oldukça kullanışlı panelini kullanarak  banka hesabınızdan Wise'ye yurtdışına göndermek istediğiniz para miktarını transfer edin.

1. Adım: Wise hesabınıza para yükleme

Türkçe yönetim paneli olan Wise'den yeni üyelik açtıktan sonra banka hesabınızdan Wise'ye para aktarmak için Wise'ye giriş yaptıktan sonra bakiye üzerine tıklayın.

 • TRY bakiyeniz için hesap bilgileri edinin seçeneğine tıkladıktan sonra yatırmak istediğiniz parayı girin.
 • T.C. numaranız gibi ilk doğrulama bilgilerini girdikten sonra Wise size bir hesap numarası verecektir.
 • Çıkan ekranda İBAN numarası ve referans kodu ile banka hesap bilgileri görünecektir.
 • Transfer sırasında Ziraat açıklama bölümüne referans kodunu ekleyin.
 • Para transferi sonrasında Wise hesabınıza kısa süre içerisinde paranız aktarılacaktır.

2. Adım: Wise'den yurtdışına para gönderme

 1. Wise'nin yönetim paneli oldukça basit ve kullanışlıdır. Wise panelinden anlık döviz kuruna göre paranızı istediğiniz para birimine çevirerek gönderebilirsiniz. Wise'den yurtdışına para göndermek için:
 2. Wise'ye giriş yapın ve ana menüde yer alan "Para Gönder" seçeneğine tıklayın.
 3. Göndereceğiniz para birimini ve karşıya ulaşması gereken para birimini seçin.
 4. Devam et butonuna tıklayın.
 5. Parayı kime göndereceğinizi seçin.
 6. Alıcının banka hesap bilgilerini girdikten sonra bilgileri kontrol edin ve parayı gönderin.

İşte Türkiye'den en ucuz şekilde yurtdışına para gönderme işlemi bu kadar basit şekilde yapabilirsiniz.

PTT Western Union Para Gönderme

PTT yurtdışına para gönderme işlemleri için, hızlı ve güvenilir bir şekilde yurtdışına para transferi yapmak istiyorsanız PTT şubelerinden "Western Union" aracılığıyla paranızı hemen gönderebilirsiniz. TL, Euro veya Dolar cinsinden para transfer işlemlerinizi tüm PTT şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. PTT şubesine giderek yurtdışına Western Union ile para transferi yapmak istediğinizi belirtin. Size bir form verilecek o formu eksiksiz olarak doldurun. Gönderilecek para miktarı ile birlikte komisyon ücretini görevliye verin ve size verilecek olan makbuzda yer alan MTCN numarasını parayı çekecek kişiye iletin. İşte PTT şubelerinden yurtdışına para göndermek bu kadar basit bir işlem. PTT Western Union para gönderme adımları:

 • Kimlik belgenizle beraber PTT şubesine gidin.
 • Görevliden Western Union para gönderme pusulası isteyin.
 • Para gönderme pusulasına para gönderilecek ülke, isim soyisim bilgileri ve gönderilecek miktarı yazın.
 • Gönderilecek para miktarı ile birlikte komisyon ücretini görevliye verin.
 • Makbuzları imzalayın, 1 örneğini alın ve üzerindeki MTCN numarasını karşı tarafa iletin.

Western Union PTT'den Çekilir Mi?

Yurtdışından Western Union ile tarafınıza yollanan parayı çekmek istiyorsanız, siz de Türkiye'de Western Union anlaşmalı bankalar veya diğer kurumlara gidebilirsiniz. Türkiye'de 81 ilinde bir çok farklı noktada hizmet veren PTT, Western Union ile anlaşmalı bir kurumdur. Bundan dolayı tüm PTT şubelerinden Western Union ile adınıza gelen parayı kimlik belgeniz ve gereken bilgileri ileterek çekebilirsiniz.

İLGİLİ SAYFA: Western Union Anlaşmalı Bankalar

Western Union PTT'den Gönderilen Para Kaç Günde Gider?

Western Union'un PTT aracılığıyla gönderdiğiniz para anında karşı tarafa gitmektedir. Karşı taraf hemen istediği Western Union ödeme noktasından parayı kolaylıkla çekebilir. Para gönderirken karşı tarafın hangi cinsten parayı çekebileceni de belirleyebilirsiniz. Örneğin Türk Lirası cinsinden para yolladığınızda eğer isterseniz karşı taraf bunu Dolar olarak alabilir.

PTT Western Union İle Gönderilen Parayı İptal Edebilir Miyim?

PTT Western Union iptal etme sorusu da bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. PTT şubelerinden yurtdışına Western Union ile para gönderme işlemleri sonrasında gönderilen paranın iptalini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için PTT şubesinden ilgili görevliye danışarak gönderdiğiniz paranın iptal edilmesini talep edebilirsiniz. Ancak iptal işlemlerinde sizden alınan komisyon ücreti iade yapılmamaktadır.

Western Union PTT Para Yollama Limiti

2022 yılında PTT şubelerinden Western Union ile para göndermenin limiti her para cinsi için farklıdır. Türk Lirası için (TL) en fazla 25.000 TL, Dolar için (USD) en fazla 7500 USD, Euro için en fazla 7500 Euro para gönderebilirsiniz. Western Union ile yurtdışına para göndermede herhangi bir alt limit bulunmamaktadır.

Postane Yurtdışı Para Transferi

PTT yani halk arasında Postane olarak anılan şubelerden yurtdışına hemen siz de hızlı bir şekilde para gönderebilir veya gelen paranızı çekebilirsiniz. Belli komisyon ücretleri karşılığında Western Union Postane ile anında para transferi bir çok farklı ülkeye yapılabiliyor. Yapılacak para miktarına göre komisyon ücretlerinde değişiklik olacaktır. Para çekme işleminde herhangi bir komisyon ücreti ödemeden gelen paranızı çekebilirsiniz. Yurtdışından gelen parayı çekerken gönderici tarafından size yollanan kod ile Euro, TL veya Dolar olarak çekim yapabilmek mümkündür. Para gönderirken yine Euro, Dolar veya TL cinsinden gönderim yapılabilir. 

Western Union PTT Para Çekme

Yurtdışından Western Union ile adınıza gelen parayı tüm PTT şubelerinden kimlik belgenizle anında nakit olarak çekebilirsiniz. Western Union ile yurtdışından gelen parayı çekmek oldukça hızlı ve güvenilir bir işlemdir. Kimlik belgeniz ve parayı yollayan kişinin size iletmiş olduğu MTCN numarası ile birlikte en yakın PTT şubesine giderek, gişeden paranızı nakit olarak çekebilirsiniz. Gelen parayı çekmeniz için PTT'de herhangi bir hesap açmanız gerekmez. PTT Genel Merkez binalarında sadece Western Union işlemleri için ayrı bir gişe bulunmaktadır. Bu gişeye sıra alarak anında paranızı alabilirsiniz. PTT şubelerinden Western Union ile para çekmek için bazı bilgilerin eksiksiz olarak belirtilmesi gerekmektedir. PTT'de para çekme pusulasını doldurarak gişeden paranızı alın. PTT Western Union para çekme adımları:

 • Kimlik belgenizle beraber PTT şubesine gidin.
 • Görevliye kimlik belgenizi, MTCN numarasını ve paranın hangi ülkeden geldiğini belirten para çekme pusulasını verin.
 • Gelen paranızı çekin.

Western Union PTT Para Çekme Limiti

Western Union ile gelen paranın çekilebilir olması için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir. Karşı taraftan gönderilmiş olan paranın üst limiti, her ülke için farklılık göstermektedir. Türkiye'de yurtdışından gelen paranın çekilebilir olması için herhangi bir limit yoktur. Western Union ile tek seferde para yollamak için limitler yukarıda yer almaktadır.

PTT Western Union Komisyon Ücretleri

Diğer kurumlarda olduğu gibi PTT şubesinden Western Union işlemi yapmanın komisyon ücreti vardır. TL, Euro ve Dolar cinsinden yollanacak para miktarına göre komisyon ücretleri değişmektedir. İşte 2020 PTT Union PTT komisyon masrafları:

 • 200 TL'ye kadar: 30 TL
 • 200 - 400 TL arası: 45 TL
 • 600 - 750 TL arası: 70 TL
 • 1.000 - 1.500 TL arası: 95 TL
 • 5.000 - 25.000 TL arası: 225 TL

Western Union ile Gelen Parayı Ne Zaman Çekebilirim?

Western Union ile yurtdışıdan size gönderilen parayı istediğiniz gün ve saatte çekebilirsiniz. Hafta içi günlerinde PTT ve bankalardan, hafta sonu günlerinde ise Western Union anlaşmalı kurumlardan paranızı nakit olarak çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: PTT Çalışma Saatleri

Western Union ile Gelen Para PTT ATM'den Çekilir Mi?

PTT, Western Union'la gelen paranın ödemesini sadece şubelerden yapmaktadır. PTT bankamatiklerinden Western Union ödemesi yapılmaz veya Western Union ile PTT ATM'lerinden para gönderemezsiniz. Western Union ile yurtdışından gelen parayı PTT şubelerinin yanı sıra Western Union anlaşmalı bankalar ve diğer kurumlardan da çekebilirsiniz. Siz de bu sayfamızda yer alan bilgilere göz atarak Western Union PTT para transferi konusunda aklınıza takılan tüm detayları anında öğrenebilirsiniz. PTT aracılığıyla Western Union para gönderme ve alma konusunda daha fazla merak ettiklerinizi aşağıda buunan yorum alanına yazarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Western Union para gönderme

Western Union para çekme

Yorum yap: