Yapı Kredi Kart Yıllık Aidatı İadesi 2022

Yapı Kredi kart ücreti iadesi nasıl yapılır? Yapı Kredi Bankası kredi kartı yıllık ücret iadesinin nasıl yapıldığını bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi Kart Yıllık Aidatı İadesi 2022

Yapı Kredi bankasının kredi kartı yıllık aidat ücretinin iade edilmesini isteyen tüketiciler, Yapı Kredi yıllık kart ücreti iptali yapmak istemektedir. Kredi kartı yıllık aidat ücretinin iade edilebilmesi için öncelikle kredi kartı sözleşmesine bakılması gerekmektedir.

Yapı Kredi Kart Ücreti İptali Nasıl Yapılır?

Diğer bankalarda olduğu gibi, Yapı Kredi'de de kredi kartları yıllık ücretli olarak müşterilerinin kullanımına sunulmaktadır. Yıllık kart ücreti ödemek istemeyen Yapı Kredi müşterileri, aidatsız yani yıllık kart ücreti olmayan kredi kartı World Eko Kart başvurusu yaparak kart ücreti ödemekten kurtulabilir. Bunun yanı sıra, Yapı Kredi'ye ödenen yıllık kart ücretinin geri alınması ve iade edilmesi mümkün değildir. Eğer kredi kartı yıllık ücreti ödemek istemiyorsanız, Yapı Kredi kredi kartı iptali yaparak kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz.

World kart yıllık üyelik ücreti iptali

Bankaların müşterilerinin kullanımına sunduğu kredi kartları, kredi kartı sözleşmesi ile düzenlenerek verilmektedir. Bddk kayıtlarına baktığımızda, bankaların kredi kartı sözleşmesinde açık şekilde belirtilmesi durumunda kredi kartlarından bankalar yıllık kart üyelik ücreti alabilmektedir. Yapı Kredi bankasının World kredi kartı sözleşmesinde ise yıllık kart ücreti alınacağı açık şekilde belirtilmektedir. Bundan dolayı kredi kartı yıılık aidat ücretinin iade edilmesi mümkün değildir.

Yıllık kart ücreti ödemek istemeyenler ne yapabilir?

Eğer bankalara yıllık kredi kartı ücreti ödemek istemiyorsanız, mevcut kredi kartınızı aidatsız bir kredi kartıyla değiştirebilirsiniz. Her bankada yıllık kart ücreti olmayan aidatsız kredi kartları bulunmaktadır. Yapı Kredi'nin aidatsız kredi kartı ise World Eko aidatsız olarak adlandırılmaktadır.

Kullanılmayan kredi kartı için yıllık üyelik ücreti ödemesi iptal edilir mi?

Kredi kartının yıllık üyelik ücreti, ilk kullanım sonrasında yıllık olarak alınmaktadır. Yani kredi kartınızı hiç kullanmadıysanız, banka sizden kart ücreti almaz. Eğer kredi kartınızı 180 gün boyunca kullanmamışsanız banka bu kartı "hareketsiz" olarak görecek ve yıllık kart ücreti almayacaktır. Böyle bir kredi kartınız bulunuyor ve banka sizden ücret tahsil ediyorsa, bu ücretin iade edilmesi için bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Yapı Kredi ek kart yıllık üyelik ücreti iptal etme

Her bankada olduğu gibi, Yapı Kredi Bankası'nda da ek kartların yıllık kart üyelik ücreti bulunmaktadır. Kredi kartında olduğu gibi ek kartların da sözleşmede yer aldığı şekilde yıllık kart ücreti tahsil edilmektedir. Ek kart ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin Bddk yasalarına göre %50'si aşamaz. Ek kart ücreti ödemek istemiyorsanız ek kart iptali için Yapı Kredi'ye başvurabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. https://www.bddk.org.tr/Sss/Liste/114
 2. https://www.bddk.org.tr/Mevzuat/Liste/51
 3. https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=5464&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5
 4. https://www.worldcard.com.tr/banka-ve-kredi-kartlari/world-eko-kart
 5. https://www.yapikredi.com.tr/bireysel-bankacilik/kartlar/banka-kartlari/
 6. https://www.worldcard.com.tr/world-dunyasi/onemli-bilgiler/faiz-ve-ucretler
 7. https://www.sikayetvar.com/yapi-kredi-bankasi/aidat/kart-ucreti
 8. https://www.yapikredi.com.tr/_assets/pdf/KK_Urun_Bilgi_Formu_V1_04.pdf
 9. http://www.yapikrediticarikartlar.com.tr/sss/
 10. https://ykbticarikartlar.com/ticari-kartlari-taniyin/faiz-ve-kart-ucretleri
 11. https://m.tlcard.com.tr/banka-kartlari/kullanim-ucretleri-ne-kadar

Yorum yap:

Kapat